Po dzisiejszej wizji lokalnej m.in. przedstawicieli konserwatora zabytków, prace w kościele zostały czasowo wstrzymane.
W 1961 roku neogotyckie kościół świętych Piotra i Pawła w Pniewie, w gminie Zatory, został wpisany do krajowego rejestru zabytków po numerem 12771.
Prace przy jego budowie rozpoczęto ponad 100 lat temu - w 1914 roku.
W opisie zabytku szczegółowo opisano jego lokalizację, wygląd zewnętrzny i wewnętrzny.
Ale dziś to chyba właśnie ów szczegółowy opis może mieć dla wiernych i mieszkańców Pniewa zasadnicze znaczenie.
W kościele właśnie rozpoczęło się malowanie ścian wewnętrznych.
I - ku zgrozie - mieszkańców, którzy nas alarmują, zamalowywane są kurpiowskie zdobienia od dziesiątków lat znajdujące się na odnawianych ścianach.
Na początku lat 70 – tych XX w. przystąpiono do malowania wnętrza kościoła. Polichromię z elementami folkloru kurpiowskiego wykonał I. Napiecek. Na łukach sklepienia umieszczono zielki i kółeczka zaczerpnięte z kurpiowskich serwetek. Zastosowano tu 64 wzory, które zebrano w regionie Puszczy Białej - z historii parafii.
We wspomnianym opisie zabytku (sprzed 60 lat), nie ma jednak ani słowa o elementach zdobień ścian.
W 1984 w dokumentacji zabytku pojawiła się tzw. wkładka. Opisuje ona jedynie, że:"(...) ściany wewnątrz otynkowane, pomalowane białą i żółtą farbą wapienną. Sztukaterie na sklepieniach "pozłacane".
Nie nam osądzać gusta inwestora, ale zdaniem naszych rozmówców już sam kolor, który wyłania się w trakcie remontu pozostawia wiele do życzenia.
I nie dziwi smutek mieszkańców przywiązanych do wieloletniego wystroju wnętrza...
Prawdopodobnie w piątek 21 bm. w kościele pojawią się przedstawiciele konserwatora zabytków.
Tak ma wyglądać nawa główna po remoncie (wizualizacja)
Może to ci sami malarze artyści co pomalowali ściany w kościele w Obrytem. Jakość malowania tragiczna, ludzie mają lepiej garaże pomalowane, ale oczywiście samozachwyt od lokalnego duchowieństwa po lokalną prasę ogromny. Oni ciągle myślą, że ludzie się nabierają na tę ich ignorancję i bylejakość w każdej kwestii.
Akolita07:45, 21.10.2022
Może to ci sami malarze artyści co pomalowali ściany w kościele w Obrytem. Jakość malowania tragiczna, ludzie mają lepiej garaże pomalowane, ale oczywiście samozachwyt od lokalnego duchowieństwa po lokalną prasę ogromny. Oni ciągle myślą, że ludzie się nabierają na tę ich ignorancję i bylejakość w każdej kwestii.
tom08:25, 21.10.2022
proboszcz na głowę upadł myślę że przełoży się to na hojność wiernych przy tacy
gajowy11:19, 21.10.2022
Za 100 lat kurpiowskie wzory zostaną sensacyjnie odkryte.
Bolo13:02, 21.10.2022
Ludzie serio nawet nie znacie projektu który właśnie zaakceptował konserwator. Nikt nie zamierza zamalować ludowych wzorów co widać na zdjęciu
Edward13:27, 21.10.2022
Wystarczyło, aby ksiądz zorganizował spotkanie z wiernymi, którzy są zainteresowani, przedstawił by wtedy swoje zdanie i zmiany jakie chce wprowadzić, inni uczestnicy też mogliby się wypowiedzieć i obyło by się bez całego zamieszania.
W każdej kwestii można się przecież dogadać.
Olewator17:51, 21.10.2022
A mnie to koło dudy lata ten przybytek. Na różowo mogą go pomalować i szlaczki zrobić.
xyz12:55, 22.02.2023
DLA mnie to i obesrany możesz chodzić
Franciszek 19:06, 21.10.2022
No w końcu ktoś te niebieskie zamalował
Szok 18:10, 24.10.2022
Chyba ksiądz upadł na głowę razem ludźmi, którzy mu doradzali z tzw chyba bractwa, którego członkami są same orły nieloty z głupoty... to tak z wkurzenia komentarz... Gdzie rada parafialna i gdzie był konserwator wcześniej... Od kad pamiętam Pniewo szczyciło się tradycją kurpiowska, malowali kościoł nasi dziadowie a tu ktoś beż kobsultacji robi takie rzeczy, to może jeszcze asyscie procesyjnej zmienić stroje kurpiowskie na stroje tego tzw bractwa czy tam rycerstwa i będzie komplet... Kościoł w Pniewie to jedyny kościoł, który jest pomalowany w wzory kurpiowskie. Ale są też freski w prezbiterium i ołtarzach bocznych przepiękne. Każdy kto widział to wie o czym mowa. Żeby coś takiego zniszczyć. Takiej głupoty nic nie usprawiedliwia. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę.taniej wyjdzie wszystko zamalować niż odrestaurować-proste... to trzeba było pracę rozłożyć na etapy, pomyśleć o dotacjach itd. A nie robić takie rzeczy... co by było gdyby w Bazylice w Pultusku wszystko zamalować?! Trzeba myśleć! A tam pomyśleli i zrobili jak wcześniej napisałem i jest pięknie, a tu tandeta... oczekuję naprawienia błędu i uspokojenia sytuacji. Jeśli to nie zostanie naprawione to myślę, że nie jeden parafianin może i goście powinni pod plebanię i doradców z taczkami podjechać! A i jeszcze jedno : gdzie kuria? Nowy biskup jest to może się wykaże aktywnością....
zuza18:26, 09.11.2022
Ten proboszcz przejdzie do historii jako ten, który zniszczył kościół w Pniewie. Byłam tam 1 listopada. Sufit w kolorze majtkowego niebieskiego, ściany jak w Grażyny w salonie. Ciemno i bez gustu. Tragedia. A za zamalowanie malowideł na ścianie i nawiązań do kultury kurpiowskiej, ludzie nie powinni grosza na kościół dać.
Ten miesiąc przeszedł do historii. Węgiel już nie jest
Polska węglem stoi, to nasze dobro narodowe, które powinniśmy wykorzystać. Walić należy zielony ład i lewacką utopię!
Złoty Rydwan
12:12, 2025-07-06
Ten miesiąc przeszedł do historii. Węgiel już nie jest
Atom jest najważniejszy, ale Pisiory hamulcowe (hamulcwelowe) jedną macką urządzali protesty przeciwko atomowi, drugą macką zamykali stare spółki jądrowe i trzecią macką zakładali nowe EJ1/PEJ. PiS z PSL wydał na spółki jądrowe 500 000 000 (500 mln zł) i naet miejsca nie znaleźli. Ale za to dali nam węgiel z przydziału za 3 000 zł/tona. Atom to podstawa.
Cały Tusk
10:32, 2025-07-06
Nie przejedziesz tą ulicą!
niedojda projektancik z powiatowego powinien to przyklepać 5+ lat temu. Przez ten czas były 4 protesty mieszkańców Starej ośki jak i nowych blokowisk o problemach komunikacyjnych. Dać spanie na kilkaset osób i dać jedną drogę xD. Do zwolnienia szkodnik, w simsach se projektuj i na czole pieczątki stawiaj
xD
10:26, 2025-07-06
Ten miesiąc przeszedł do historii. Węgiel już nie jest
To bardzo zła wiadomość przy braku elektrowni jądrowych. Najtańszym źródłem energii był i jest węgiel, a na atom przez tuskowych hamulcowych prędko się nie zanosi.
Puł Tusk
23:13, 2025-07-05
3 0
Człowieku, przetrzyj oczy i spójrz na zdjęcia jeszcze raz a zauważysz co już zostało zamalowane. Tak się składa że punkt 7sty planu prac przedstawionego konserwatorowi mówi o "konserwacji dwóch kompozycji malarskich namalowanych na początku lat 70tych XXgo wieku przez artystę malarza Ignacego Napiecka z Poznania. " dokładnie te, które na powyższych zdjęciach są już zamalowane.
3 0
Właśnie chodzi o to ze konserwator nie wydał zadnej zgody ksiądz sam zdecydował i rozpoczął prace bez zgody konserwatora i mieszkańców