To już pewne – obowiązkowy kalendarz szczepień zostanie rozszerzony. Resort zdrowia planuje objąć szczepieniami przeciw HPV wszystkie dzieci w wieku 9–15 lat.
Jak informuje serwis rynekzdrowia.pl za Polską Agencją Prasową, Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego szczepień ochronnych. Nowe przepisy zakładają, że do listy obowiązkowych szczepień zostanie dopisane szczepienie przeciwko wirusowi HPV – czyli ludzkiemu wirusowi brodawczaka.
Zmiana obejmie dzieci od 9. do 15. roku życia, a więc roczniki urodzone od 2018 roku. Celem wprowadzenia obowiązku jest zwiększenie liczby zaszczepionych i ograniczenie liczby nowotworów, które rozwijają się w wyniku zakażeń HPV – m.in. raka szyjki macicy, odbytu czy gardła.
Zgodnie z projektem, szczepienia obowiązkowe przeciw HPV mają rozpocząć się 1 stycznia 2027 roku. Do tego czasu program będzie kontynuowany w obecnej formule – szczepienia są bezpłatne, ale dobrowolne i można je wykonać w przychodni lub w wybranych szkołach.
Resort podkreśla, że szczepionka jest najskuteczniejsza wtedy, gdy zostanie podana przed rozpoczęciem życia seksualnego, dlatego program obejmie dzieci w młodszych rocznikach.
To nie jedyna planowana korekta. Ministerstwo zapowiada również modyfikację harmonogramu szczepień przeciw krztuścowi. Druga dawka przypominająca ma być przeniesiona z 14. na 12. rok życia, a trzecia dawka – dla osób od 17. roku życia – zastąpi dotychczasowe szczepienie przypominające przeciw tężcowi i błonicy.
W projekcie przewidziano też poszerzenie listy chorób objętych obowiązkowymi szczepieniami o zakażenia bakterią Neisseria meningitidis (meningokoki) w wybranych grupach ryzyka.
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest jednym z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową. Szacuje się, że w ciągu życia zakażenie przechodzi nawet 80 procent aktywnych seksualnie osób. Większość infekcji przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie, jednak w części przypadków prowadzi do poważnych zmian nowotworowych.
W Polsce co roku rozpoznaje się ponad 3 tysiące zachorowań związanych z wirusem HPV. Zdaniem resortu zdrowia, wprowadzenie obowiązkowych szczepień to inwestycja w profilaktykę i realne zmniejszenie liczby zachorowań na nowotwory w przyszłości.
Źródło zdjęcia głównego: Obraz autorstwa freepik
quo vadis11:57, 25.10.2025
I od tego jest właśnie rodzic i szkoła. W moich czasach organizowano kampanie informacyjne, spotkania pozalekcyjne z zaproszoną osobą i poświęcano godziny wychowawcze żeby edukować o zagrożeniach o HPV, HIV, wenerykach, narkotykach itp. program edukacji nie przewidywał na to czasu wcale. Teraz jest od tego m. in. przedmiot opcjonalny edukacji zdrowotnej, który husaria zatwardziale neguje i rezygnuje.
To szczepienie wkrótce będzie obowiązkowe
I od tego jest właśnie rodzic i szkoła. W moich czasach organizowano kampanie informacyjne, spotkania pozalekcyjne z zaproszoną osobą i poświęcano godziny wychowawcze żeby edukować o zagrożeniach o HPV, HIV, wenerykach, narkotykach itp. program edukacji nie przewidywał na to czasu wcale. Teraz jest od tego m. in. przedmiot opcjonalny edukacji zdrowotnej, który husaria zatwardziale neguje i rezygnuje.
quo vadis
11:57, 2025-10-25
Wielka zmiana od grudnia! Pułtusk zaskakuje
Błagam Was misiaczki poinstruujcie się że wszystko co tam zbierzecie w jednym miejscu przed wniesieniem do siebie bardzo skurpulatnie należy rozłożyć i wyczyścić. Ewentualny koszt odpluskwiania mieszkania i leczenia może wynieść więcej niż nowy komplet mebli i agd. Nawet jeśli rzeczy wydaja sie na oko czyste. Gdyby wokół tego rozwinęło się community odnawiające rzeczy i wspierające się byłoby pięknie. Chytry straci kilka razy
rulon
11:44, 2025-10-25
Mieszkania w Pułtusku drożeją?
Jescze niedawno "normalne" było że mieszkania były sprzedane przed rozpoczęciem budowy. Obecnie zalegają w biurach deweloperów lub pośredników niesprzedane, niewynajmowane. Po kilkunastu miesiącach bezruchu przez złodziejskie apetyty na marze, zaczęli kruszyć ceny. No i nie. Twoja *%#)!& kostka z PRL bez remontów czy nieskończona stodoła w *%#)!& superunkach za stawem nie są warte pół miliona
lelkek
11:28, 2025-10-25
Pułtusk zbroi się na trudne czasy – projekt OC
Niezłe zdziwko musiał mieć wydział zarządzania kryzysowego jak przy dwudziestym liczeniu schronów i remamencie magazynu w Pułtusku nic nie przybyło ani się nie rozmnożyło i trzeba zacząć pracować
xxxxxxddddd
11:07, 2025-10-25