Zamknij

Te szczepionki tworzy się na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów

13:22, 14.04.2021 | J.K
Skomentuj Fot. pixabay.com
REKLAMA

Katolicy nie powinni godzić się na szczepienie szczepionkami firm AstraZeneca i Johnson&Johnson, gdyż istnieją inne, które nie budzą wiążących sumienie zastrzeżeń moralnych.

Technologia produkcji szczepionek firm AstraZeneca i Johnson&Johnson budzi poważny sprzeciw moralny, jednak mogą z nich korzystać ci wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są do tego wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami egzystencjalnymi lub zawodowymi – napisał w Stanowisku ws. korzystania ze szczepionek przeciw COVID-19 bp Józef Wróbel SCJ, przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych.

   Szczepionki firm AstraZeneca i Johnson&Johnson są niestety oparte na technologii bazującej na komórkach pochodzących od abortowanych płodów (korzysta się z nich w procesie namnażania tzw. składnika aktywnego szczepionki, czyli pozbawionego zjadliwości adenowirusa). Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny, gdyż w tym przypadku komórki pochodzące z abortowanych płodów stanowią niezbędne ogniwo technologii wytwarzania tych szczepionek.

W Stanowisku KEP ws. korzystania ze szczepionek przeciw COVID-19 podkreślono, że szczepionki wykorzystujące mRNA (firm Pfizer i Moderna) nie budzą poważnych przeciwskazań etycznych, gdyż w ich produkcji nie korzystano z linii komórkowych stworzonych na bazie tkanek płodów abortowanych (do ich produkcji nie są wymagane linie komórkowe).

Bp Wróbel zauważył, że w przeciwieństwie do pierwszych szczepionek korzystających z technologii opartej na mRNA i nie budzących istotnych zastrzeżeń moralnych, w produkcji szczepionek AstraZeneca i Johnson&Johnson korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów. „Ten fakt budzi poważny sprzeciw moralny” – napisał i dodał, że „katolicy nie powinni godzić się na szczepienie tymi szczepionkami”.

Bp Wróbel zaznaczył jednak, że stanowisko to nie wyklucza możliwości skorzystania z obu tych szczepionek. „Wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami (np. zawodowymi, posłuszeństwa w ramach określonych zespołów, struktur, urzędów, służb, dla których przeznaczono właśnie te szczepionki) mogą z nich skorzystać bez winy moralnej” – podkreślił w dokumencie. Dodał, że konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

czasczas

3 1

Nie tylko te, ale to dawno wiadomo...Kremy, maści...Wiem ,że boli😡 16:45, 14.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hyhhyh

1 1

Gdyby nie aborcje to nie mielibyście szczepionek. Szachmat i po makale prawico 20:44, 14.04.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ewwngelistaewwngelista

2 3

Gdyby nie szczepionki to byśmy mieli stan epidemii przedłużany w nieskończoność i Europa nie zazdroscilaby nam dobrobytu. Czyli zakaz aborcji przedłuża pandemię i Polska nie rośnie w siłę. Proste 20:52, 14.04.2021


0%