Zamknij

Polki czy Polacy. Kto pije więcej alkoholu?

10:43, 11.11.2022 Demagog Aktualizacja: 10:45, 11.11.2022
Skomentuj [Canva] Zdjęcie poglądowe [Canva] Zdjęcie poglądowe

Według raportu CBOS (s.5) z 2019 roku 89 proc. młodych Polek w grupie wiekowej 18-24 lat deklarowało spożycie alkoholu.

To zaledwie o jeden punkt proc. mniej od młodych Polaków. Nie oznacza to jednak, że młode kobiety piją tyle samo alkoholu, biorąc pod uwagę ilość.

W ubiegłym roku ukazał się raport „Przeciwdziałanie szkodliwemu spożywaniu alkoholu”, opracowany przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Przeciętny mieszkaniec Polski (po przeliczeniu wódek, win, piw i innych napojów na czysty alkohol etylowy) wypija średnio 11,7 l alkoholu rocznie.

Jest to równoznaczne z piciem 9,5 butelki piwa lub 2,4 butelki wina tygodniowo.

Kobiety piją statystycznie ok. 3,3 razy mniej alkoholu niż mężczyźni.

Przeciętny Polak konsumuje 18,4 l czystego alkoholu, natomiast przeciętna Polka 5,6 l rocznie.

Polska Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych co roku publikuje dane dotyczące spożycia napojów alkoholowych w Polsce w przeliczeniu na czysty alkohol. Według tych danych, w 2021 roku Polacy wypili średnio po 9,7 l.

Ponadto PARPA wydała raport „Wzory konsumpcji alkoholu w Polsce. Raport z badań kwestionariuszowych 2020 r.”. Dowiadujemy się z niego, że mężczyźni deklarują spożywanie średnio 8 l czystego alkoholu rocznie, natomiast kobiety – 2,2 l.

Oznacza to, że kobiety piją 3,6 razy mniej alkoholu. Ponad połowa kobiet wypija co najwyżej 1,2 l alkoholu rocznie (56,8 proc.), w czasie gdy wśród mężczyzn takie spożycie zadeklarowało jedynie 16,4 proc. osób. Co więcej, co piąty mężczyzna spożywał ponad 12 l alkoholu, a kobiety w tej grupie stanowiły jedynie 1,7 proc. osób.

Kobiety piją nie tylko mniej, ale też rzadziej

Ze wspomnianego raportu PARPA wynika, że kobiety piją trzykrotnie rzadziej niż mężczyźni. Mężczyźni deklarowali, że piją alkohol – w jakiejkolwiek postaci – średnio 106 dni w roku, natomiast kobiety – 39 dni. Różnica ta wynika przede wszystkim z częstszego sięgania przez mężczyzn po piwo. Mężczyźni częściej sięgają również po napoje spirytusowe.

Jedynie w przypadku win zauważymy przewagę kobiet (średnio 18 dni w roku w porównaniu do 9 dni w przypadku mężczyzn).

(Demagog)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

JacoJaco

2 0

Ranking,gdzie wrzuca się osoby spożywające kieliszek wina raz w tygodniu,razem z tymi pijącymi litr wódki dziennie.Ciekawe skąd ostatnio mnogość artykułów na temat spożycia alko?Czyżby jeden schorowany człowiek miał aż tak dużą siłę sprawczą,by tłumaczyć się wszystkim dookoła?Moja sprawa ile pije(a nie pije wogole)pracuje sam na siebie i prezes mi na to nie daje,co równa się nie jego interes?Jeśli myśli się o kobietach kategoriami problemów z alko...okaże się,że żadna nie godna mieszkanka na Żoliborzu i kota??? 13:25, 11.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

JopekJopek

0 0

Czy Polki mają inne barwy narodowe niż Polacy? Jeżeli nie to po co ten bezsensowny podział. Po prostu wszyscy jesteśmy Polacy. 09:50, 16.11.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%