Zamknij

Tak oszukali mieszkankę powiatu makowskiego. Szok!

14.20, 28.11.2022 gov.pl Aktualizacja: 14.20, 28.11.2022
Skomentuj [Canva] Zdjęcie poglądowe
REKLAMA

Prokuratura Rejonowa w Przasnyszu nadzoruje dochodzenie dotyczące doprowadzenia Elżbiety O. [78l.] do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 10 000 USD, do którego doszło w Makowie Mazowieckim w dniu 10 listopada 2022r., tj. o czyn z art. 286 §1 kodeksu karnego.

W sprawie przesłuchano w charakterze świadka pokrzywdzoną Elżbietę O., która ze szczegółami opisała przebieg zaistniałych zdarzeń. Wymieniona zeznała, że jest na emeryturze. Początkowo na jej telefon stacjonarny zadzwoniła osoba podająca się za pracownika Poczty Polskiej. Przekazała informację, że ma zostać jej doręczona przesyłka. Następnie telefonicznie skontaktował się z pokrzywdzoną mężczyzna podający się za policjanta CBŚP.

W rozmowie telefonicznej podał kobiecie swoje dane, m. in. imię i nazwisko, numer ID, numer pokoju w jakim pracuje, by pokrzywdzona mogła zweryfikować jego osobę. Następnie rozmówca polecił Elżbiecie O. zadzwonić numer alarmowy 999, co pokrzywdzona uczyniła. Według pokrzywdzonej telefon odebrał ten sam mężczyzna, z którym rozmawiała wcześniej.

Uprzedził ją, że może dojść do napadu na jej mieszkanie przez sprawców podających się za pracowników poczty, ale jest ono pilnowane przez policję. Na pytanie rozmówcy pokrzywdzona poinformowała go, że posiada pieniądze w mieszkaniu w określonej kwocie i walucie. Dalej mężczyzna instruował ją co ma w tej sytuacji zrobić, jak się zachować i jak zabezpieczyć mieszkanie.

Podał je również dane innego „policjanta”, którego należy wpuścić do mieszkania, by zrobić zdjęcia opisanych pieniędzy. Do pokrzywdzonej zgłosił się mężczyzna, który pozorował sporządzanie fotografii przygotowanych wcześniej banknotów.

Rzekomy policjant zabrał pieniądze Elżbiecie O. i zaczął uciekać. Pokrzywdzona próbowała go zatrzymać, ale bezskutecznie.

Aktualnie podejmowane są intensywne czynności procesowe mające na celu ustalenie sprawców oszustwa oraz pociągnięcie ich do odpowiedzialności karnej.

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce po raz kolejny zwraca się z apelem do mieszkańców (...) o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku nawiązania kontaktów telefonicznych przez osoby podające się za osoby najbliższe: córkę, wnuczka, wnuczkę, innych kuzynów, czy funkcjonariuszy policji lub innych służb, którzy proszą o przekazanie pieniędzy lub informują o prowadzonych akcjach policyjnych.

Przypominamy, że żaden prawdziwy policjant czy funkcjonariusz innych służb nie ma prawa żądać od nas wydania pieniędzy. Członkom rodzin seniorów przypominamy, by uczulić dziadka czy babcię na tego typu sytuacje oraz informować ich o zagrożeniach płynących ze strony oszustów.

(gov.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Andrzej Andrzej

0 0

Nie wierzę ☹️. Po prostu ☹️. To się dzieje NAPRAWDĘ ?! 21:18, 02.12.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%