Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Marcin Dawidowicz wręczył w poniedziałek dyrektorowi Muzeum Warszawskiego Getta Albertowi Stankowskiemu decyzję o wpisie do rejestru zabytków wykopalisk archeologicznych przy dawnej Miłej 18 w Warszawie.
To efekt odkrycia pozostałości schronów znajdujących się w piwnicach należących do dwóch XIX-wiecznych kamienic pod przedwojennymi adresami Muranowska 39 i Muranowska 41, które są unikalnym świadectwem Powstania w Getcie Warszawskim.
Pod koniec powstania w getcie ukrywali się w nim, a następnie ponieśli śmierć bojowcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, wśród nich dowódca ŻOB Mordechaj Anielewicz [Wikipedia]
Archeolodzy odkryli korytarz oraz fragmenty piwnic przedwojennych kamienic, które mogły stanowić część bunkra Anielewicza. Odkryte zostało najprawdopodobniej jedno z sześciu wejść do bunkra.
[ZT]10595[/ZT]
Żydzi, którzy w czasie powstania w 1943 roku pozostali w Warszawie, przystąpili do tworzenia schronów i kryjówek m.in. w piwnicach, na strychach, w pomieszczeniach mieszkalnych. Powstawały też bunkry, głównie pod ziemią.W takich kryjówkach w czasie Powstania w Getcie Warszawskim w kwietniu 1943 r. znalazło się ponad 50 tys. osób.
Wpis do rejestru oznacza, że obiekt ten zostanie trwale zachowany dla przyszłych pokoleń.
Twój nick 08:49, 06.08.2024
2 0
Wykopcie może yych czerwonoarmistów, bo ich duch wiecznie żywy w radnych i burmistrzach tego krwistanu
polinięta12:01, 07.08.2024
1 1
w Polin mamy II rodzaje zabytków - kultury ukraińskiej i zagłady żydów. reszta to tubylcze nadpalone patyki do grzebania w łajnie
Marek12:03, 07.08.2024
1 1
ale fokcja. pisanie nam historii "byc moze to był...." baju baju. pod każdą kamienicą były piwnice i często połaczone w sieć. żadne bunkry, to że tam sprier...lili kumple z Anielewiczem na czele to żaden powód zabytkowy.