Zamknij

Pułtuscy archeolodzy dali Stolicy nowy zabytek

18:34, 05.08.2024 Aktualizacja: 12:06, 06.08.2024

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Marcin Dawidowicz wręczył w poniedziałek dyrektorowi Muzeum Warszawskiego Getta Albertowi Stankowskiemu decyzję o wpisie do rejestru zabytków wykopalisk archeologicznych przy dawnej Miłej 18 w Warszawie.

To efekt odkrycia pozostałości schronów znajdujących się w piwnicach należących do dwóch XIX-wiecznych kamienic pod przedwojennymi adresami Muranowska 39 i Muranowska 41, które są unikalnym świadectwem Powstania w Getcie Warszawskim.

Pod koniec powstania w getcie ukrywali się w nim, a następnie ponieśli śmierć bojowcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, wśród nich dowódca ŻOB Mordechaj Anielewicz [Wikipedia]

Latem 2022 r., rozpoczęto badania archeologiczne będące wspólnym projektem Muzeum Getta Warszawskiego, Christopher Newpot University oraz Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku ­- filii AFiB Vistula.

Archeolodzy odkryli korytarz oraz fragmenty piwnic przedwojennych kamienic, które mogły stanowić część bunkra Anielewicza. Odkryte zostało najprawdopodobniej jedno z sześciu wejść do bunkra.

[ZT]10595[/ZT]

Żydzi, którzy w czasie powstania w 1943 roku pozostali w Warszawie, przystąpili do tworzenia schronów i kryjówek m.in. w piwnicach, na strychach, w pomieszczeniach mieszkalnych. Powstawały też bunkry, głównie pod ziemią.W takich kryjówkach w czasie Powstania w Getcie Warszawskim w kwietniu 1943 r. znalazło się ponad 50 tys. osób.

„Pułtuskie” odkrycie skłoniło Mazowieckiego Konserwatora do wpisu ruin kamienic do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego.

Wpis do rejestru oznacza, że obiekt ten zostanie trwale zachowany dla przyszłych pokoleń.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

Twój nick Twój nick

2 0

Wykopcie może yych czerwonoarmistów, bo ich duch wiecznie żywy w radnych i burmistrzach tego krwistanu

08:49, 06.08.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

poliniętapolinięta

1 1

w Polin mamy II rodzaje zabytków - kultury ukraińskiej i zagłady żydów. reszta to tubylcze nadpalone patyki do grzebania w łajnie

12:01, 07.08.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarekMarek

1 1

ale fokcja. pisanie nam historii "byc moze to był...." baju baju. pod każdą kamienicą były piwnice i często połaczone w sieć. żadne bunkry, to że tam sprier...lili kumple z Anielewiczem na czele to żaden powód zabytkowy.

12:03, 07.08.2024
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%