Zamknij
,
Po zakończeniu II wojny światowej tereny wokół Pułtuska przypominały prawdziwe pole minowe.
,
W niedzielę, 13 kwietnia 2025 roku, w Szyszkach w powiecie pułtuskim odbyły się uroczystości związane z 74. rocznicą śmierci ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” – patrona 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – oraz jego podkomendnego, ppor. Bronisława Gniazdowskiego, ps. „Mazur”.
,
- 7.29 - Samolot TU-154M startuje z warszawskiego lotniska Okęcie - 8.41 (według polskiego czasu) – Samolot rozbija się w pobliżu lotniska w Smoleńsku - 9.25 - Informację o katastrofie podaje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych - 9.30 - Rzecznik polskiego MSZ Piotr Paszkowski informuje, że samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie rozbił się, podchodząc do lądowania na lotnisku w Smoleńsku - 9.36 - MSZ podaje, że ekipy ratownicze próbują wydobywać pasażerów - 9.41 - Rosyjskie ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych podaje, że w katastrofie zginęło 87 osób - 9.49 - Premier Donald Tusk jest w drodze z Gdańska do Warszawy - informuje szef Centrum Informacyjnego Rządu - 9.54 - Gubernator obwodu smoleńskiego informuje, że nikt nie przeżył katastrofy - 10.03 - Rosyjska prokuratura informuje, że samolot rozbił się przy podchodzeniu do lądowania na lotnisko w Smoleńsku w warunkach gęstej mgły - 10.08 - Rzecznik polskiego MSZ potwierdza, że najprawdopodobniej nikt nie przeżył katastrofy - 10.09 - Premier Donald Tusk zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów - 10.15 – Przekazanie informacji, że prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powołał specjalną komisję do zbadania przyczyn katastrofy. Ma jej przewodniczyć premier Rosji Władimir Putin. Na miejsce katastrofy wysłany zostaje z polecenia prezydenta Miedwiediewa minister do spraw nadzwyczajnych Siergiej Szojgu- 10.25 - Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski wraca z Trójmiasta do Warszawy. Według konstytucji z chwilą śmierci prezydenta RP obowiązki te przejmuje właśnie marszałek Sejmu. - 10.40 - Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych Rosji podaje, że samolot rozbił się w odległości 300-400 metrów od pasa startowego lotniska. - 11.29 - Przyczyną katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego Tu-154 pod Smoleńskiem mógł być błąd załogi - poinformowała agencja RIA-Nowosti, powołując się na źródło w strukturach siłowych Centralnego Okręgu Federalnego Rosji - 11.36 - Na cmentarzu wojskowym w Katyniu rozpoczyna się msza w intencji ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu - 12.00 - W Krakowie zabrzmiał Dzwon Zygmunta - 12.22 - Na miejsce katastrofy leci naczelny prokurator wojskowy płk Krzysztof Parulski z grupą prokuratorów wojskowych w celu wzięcia udziału w oględzinach i zabezpieczeniu materiału dowodowego - poinformował PAP płk Mikołaj Przybył z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. "Z polecenia naczelnego prokuratora wojskowego wykonano czynności zabezpieczające materiał dowodowy na lotnisku Okęcie, skąd wystartował prezydencki samolot. Zabezpieczana jest dokumentacja związana ze stanem technicznym samolotu" - powiedział PAP Przybył.
,
W niedzielę 6 kwietnia, odbyła się uroczystość upamiętniająca 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 15. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej.
,
W piątek 28 lutego, przy symbolicznej mogile Żołnierzy Polski Podziemnej Obwodu Pułtusk, odbyła się uroczystość z udziałem pocztów sztandarowych, z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
,
29 stycznia 1946 r. w więzieniu karno-śledczym Warszawa III („Toledo”) zginął Józef Matusik ps. „Ponury”.
,
Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej uczcili pamięć ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” w 100 rocznicę jego urodzin.
,
Z okazji 162. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, w środę 22 stycznia, władze Samorządu Powiatu Pułtuskiego oraz Samorządu Gminy Pułtusku wzięły udział w symbolicznej uroczystości przy mogiłach powstańców, znajdujących się na cmentarzu świętokrzyskim.
,
Prof. Antoni Dudek, politolog i historyk specjalizujący się w dziejach najnowszych, w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że nowe godło i zmiana nazwy państwa były częścią większego procesu.
,
Mieszkańcy Pułtuska mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu historycznym, które odbyło się w malowniczej Sali Maneż na Zamku.
,
Odbicie więzienia w Pułtusku było jednym z najważniejszych momentów lokalnych walk o niepodległość podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, kiedy antykomunistyczne podziemie stawiało opór nowemu reżimowi.
2
,
Listopad 1918 roku był momentem przełomowym w historii Polski, a także dla mieszkańców Pułtuska, którzy z nadzieją i determinacją patrzyli na zmiany zachodzące w Europie.
1
,
Pułtusk na początku lat 50. XX wieku stał się kluczowym miejscem akcji przeciwko oddziałowi Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”.