Zamknij
,
Mieszkańcy Pułtuska mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu historycznym, które odbyło się w malowniczej Sali Maneż na Zamku.
,
Odbicie więzienia w Pułtusku było jednym z najważniejszych momentów lokalnych walk o niepodległość podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, kiedy antykomunistyczne podziemie stawiało opór nowemu reżimowi.
2
,
Listopad 1918 roku był momentem przełomowym w historii Polski, a także dla mieszkańców Pułtuska, którzy z nadzieją i determinacją patrzyli na zmiany zachodzące w Europie.
1
,
Pułtusk na początku lat 50. XX wieku stał się kluczowym miejscem akcji przeciwko oddziałowi Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”.
,
W warszawskim Belwederze, w Warszawie, ogłoszono nazwiska 17 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań prowadzonych przez IPN. W uroczystości wzięły udział rodziny zidentyfikowanych, prezes IPN dr Karol Nawrocki, a także przedstawiciele władz i instytucji państwowych
1
,
Dziś w Domu Polonii w Pułtusku gościliśmy miłośników tradycji rycerskiej RP w ramach Dni Tradycji Rzeczypospolitej.
,
Prace nad bazą danych „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945” prowadzi Instytut Pamięci Narodowej. Wśród inicjatorów uruchomienia tego programu w 2006 r. oprócz IPN były Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Ośrodka „KARTA”. Przez lata program był realizowany przez Fundację „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, pod merytorycznym nadzorem i przy finansowym wsparciu IPN.
,
We wrześniu 1939 r. – jako oficer – ruszył do walki do walki z niemieckimi najeźdźcami, w szeregach pułtuskiego 13 Pułku Piechoty.
3
,
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków Marcin Dawidowicz wręczył w poniedziałek dyrektorowi Muzeum Warszawskiego Getta Albertowi Stankowskiemu decyzję o wpisie do rejestru zabytków wykopalisk archeologicznych przy dawnej Miłej 18 w Warszawie.
,
W uroczystości wzięli udział m.in. przewodnicząca rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, zastępczyni prezydenta m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra, przedstawiciel prezydenta RP prof. Marek Rymsza, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych minister Lech Parell i przedstawiciel dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Szymon Niedziela. W wydarzeniu uczestniczyli również powstańcy warszawscy: sanitariuszka pułku “Baszta” Barbara Tokarska i były żołnierz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, członek rady Muzeum Powstania Warszawskiego, prof. Leszek Żukowski.
1
,
Od kilku lat środowisko pułtuszczan skupionych wokół Dzieci z Bramy Kościuszki 39 organizuje w naszym mieście uroczystości upamiętniające tragiczny zryw warszawiaków - Powstanie Warszawskie 1944.
2
,
Fort III Pomiechówek to kilka hektarów ziemi otoczonej murem i przerażające podziemne lochy. Lochy zimne, wilgotne i bez okien. To zapomniane miejsce kaźni tysięcy Polaków - ofiar niemieckiego terroru. Miejsce w którym spoczywają mężczyźni, kobiety i dzieci.
3
,
W połowie czerwca informowaliśmy o odnalezieniu w pobliżu Pułtuska mogił żołnierzy z czasów napoleońskich. Archeolodzy odkopali ludzkie czaszki i kości.
1
,
I w tym samym roku w niedużych Kacicach pod Pułtuskim powołano do życia Straż Pożarną złożoną z mieszkańców okolicy!
,
Jednym z wyróżnionych jest mieszkaniec Pułtuska.