Zamknij
,
W piątek 28 lutego, przy symbolicznej mogile Żołnierzy Polski Podziemnej Obwodu Pułtusk, odbyła się uroczystość z udziałem pocztów sztandarowych, z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
,
29 stycznia 1946 r. w więzieniu karno-śledczym Warszawa III („Toledo”) zginął Józef Matusik ps. „Ponury”.
,
Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej uczcili pamięć ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza, ps. „Rój” w 100 rocznicę jego urodzin.
,
Z okazji 162. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, w środę 22 stycznia, władze Samorządu Powiatu Pułtuskiego oraz Samorządu Gminy Pułtusku wzięły udział w symbolicznej uroczystości przy mogiłach powstańców, znajdujących się na cmentarzu świętokrzyskim.
,
Prof. Antoni Dudek, politolog i historyk specjalizujący się w dziejach najnowszych, w rozmowie z PAP zwrócił uwagę, że nowe godło i zmiana nazwy państwa były częścią większego procesu.
,
Mieszkańcy Pułtuska mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu historycznym, które odbyło się w malowniczej Sali Maneż na Zamku.
,
Odbicie więzienia w Pułtusku było jednym z najważniejszych momentów lokalnych walk o niepodległość podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, kiedy antykomunistyczne podziemie stawiało opór nowemu reżimowi.
2
,
Listopad 1918 roku był momentem przełomowym w historii Polski, a także dla mieszkańców Pułtuska, którzy z nadzieją i determinacją patrzyli na zmiany zachodzące w Europie.
1
,
Pułtusk na początku lat 50. XX wieku stał się kluczowym miejscem akcji przeciwko oddziałowi Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”.
,
W warszawskim Belwederze, w Warszawie, ogłoszono nazwiska 17 osób, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań prowadzonych przez IPN. W uroczystości wzięły udział rodziny zidentyfikowanych, prezes IPN dr Karol Nawrocki, a także przedstawiciele władz i instytucji państwowych
1
,
Dziś w Domu Polonii w Pułtusku gościliśmy miłośników tradycji rycerskiej RP w ramach Dni Tradycji Rzeczypospolitej.
,
Prace nad bazą danych „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939-1945” prowadzi Instytut Pamięci Narodowej. Wśród inicjatorów uruchomienia tego programu w 2006 r. oprócz IPN były Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacja Ośrodka „KARTA”. Przez lata program był realizowany przez Fundację „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, pod merytorycznym nadzorem i przy finansowym wsparciu IPN.
,
We wrześniu 1939 r. – jako oficer – ruszył do walki do walki z niemieckimi najeźdźcami, w szeregach pułtuskiego 13 Pułku Piechoty.