Z dużym prawdopodobieństwem możemy przypuszczać, że Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój", żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i uczestnik antykomunistycznego podziemia, został odnaleziony w kwaterze „Ł” na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, zwanej Łączką – poinformował prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej podczas Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.
Przypomnijmy, że pierwotne poszukiwania szczątków „Roja” prowadzone były w Pułtusku. To właśnie u nas UB zrobiło ostatnie pośmiertne zdjęcia żołnierza. Przyjęto więc hipotezę, że został pochowany w okolicach Pułtuska, jednak prace prowadzone w 2020 roku w dawnej siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego nie przyniosły rezultatów.
Pułtusk na początku lat 50. XX wieku stał się kluczowym miejscem akcji przeciwko oddziałowi Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”. Funkcjonariusze UB oraz Komitetu Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzili likwidacyjne działania wymierzone w antykomunistyczne podziemie. Właśnie do Pułtuska przewożono zwłoki zabitych partyzantów, w tym „Roja”, gdzie robiono im pośmiertne zdjęcia.
Prace poszukiwawcze, które prowadzono w Pułtusku w 2020 roku, koncentrowały się m.in. przy ul. Marii Konopnickiej, w dawnej siedzibie komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa.
Żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) oraz podziemia antykomunistycznego w Polsce po II wojnie światowej. Urodził się w 1925 roku w Zagrobach, niedaleko Ciechanowa. Podczas wojny, w 1945 roku, wstąpił do Narodowych Sił Zbrojnych, a po jej zakończeniu kontynuował walkę w ramach podziemia niepodległościowego przeciwko nowo ustanowionej władzy komunistycznej.
Dziemieszkiewicz walczył na północnym Mazowszu, gdzie prowadził akcje sabotażowe oraz ataki na jednostki Milicji Obywatelskiej i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa (UB). Był jednym z dowódców oddziałów NSZ w regionie, dowodząc partyzantami, którzy sprzeciwiali się reżimowi komunistycznemu i terrorowi stalinowskiemu w Polsce.
Jego działalność była jednym z symboli oporu wobec sowietyzacji Polski.
Jego postać stała się symbolem walki o wolność Polski w okresie powojennym, a dziś jest pamiętany jako bohater podziemia niepodległościowego.
Jego imię nosi dziś 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej.
Puł Tusk19:15, 06.10.2024
4 0
Hańba domowa. Żaden komuch nigdy nie zdradził miejsca pochówku żadnych zwłok. Ta bandycka omerta obowiązuje do dzisiaj, bo nadal nie odnaleziono tysięcy, w tym takich Herosów jak gen. Fieldorf-"Nil" czy rtm. Pilecki.
Panie pseudo ambasadorze Schnepf, pani tubo propagandowa Wysocka-Schnepf, wasz ojciec/teść brał udział z NKWD w obławie augustowskiej - gdzie są szczątki ponad 600 akowców? Nie powiecie, bo cały pomiot komuszych politruków, pospolitych bandytów i ubeków przytuliło wcześniej SLD, a teraz PO. Hańba domowa.