Zamknij

Czy pułtuski szpital znajdzie się w krajowej sieci szpitali?

23:59, 19.08.2024 . Aktualizacja: 14:46, 20.08.2024
Skomentuj

Co trzecia porodówka w Polsce nie wejdzie do sieci szpitali – tak wynika z projektu przedstawionego oficjalnie przez Ministerstwo Zdrowia, który jest częścią planowanej reformy szpitalnictwa.

Do nowej sieci, którą chcą nam zbudować, może się zakwalifikować ok. 600 placówek. Będą też restrukturyzacje i przekształcenia oraz uelastycznienia przepisów.

Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia przeanalizowały działanie sieci wprowadzonej w 2017 r. i stwierdziły, że reforma nie dała "zadowalających rezultatów" w zakresie takich parametrów jak: dostępność do świadczeń; racjonalizacja piramidy świadczeń; koncentracja świadczeń. 

W przypadku profilu położnictwo i ginekologia znaczenie mieć będzie m.in. minimalna liczba odebranych porodów w tym samym okresie.

Wstępnie przewiduje się, że będzie to odpowiednio ok. 60 proc. udział zabiegów i ok. 400 porodów, przy czym ostateczne określenie szczegółowych wartości dotyczących udziału świadczeń zabiegowych dla poszczególnych zakresów oraz progowej liczby porodów nastąpi w drodze rozporządzenia, po przeprowadzeniu dodatkowych analiz i konsultacji.

W przypadku stwierdzenia niedostatecznego zabezpieczenia określonych świadczeń szpitalnych na danym obszarze, w tym np. świadczeń w zakresie opieki okołoporodowej, dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ będą ogłaszać postępowania konkursowe.
Proponowane zmiany powinny przyczynić się do koncentracji świadczeń szpitalnych zabiegowych w ośrodkach dysponujących większym doświadczeniem i potencjałem kadrowym, a jednocześnie do lepszego wykorzystania ograniczonych zasobów, w tym przez zmniejszenie liczby szpitali utrzymujących stałą gotowość do udzielania  świadczeń w trybie ostrym - wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia

W opublikowanym załączniku do ww. projektu zamieszczono listę szpitali, w tym tzw. porodówek, które spełniają (lub nie) określone przez ministerstwo „wstępne kryteria kwalifikacji do sieci szpitali”. W tabeli z listą szpitali ujęto kryterium „liczba porodów większa lub równa 400”. Z danych wynika, że warunki spełnia 220 porodówek, natomiast 111 – nie.

Pułtuski szpital Gajda Med znalazł się na liście tych, które spełniają kryteria kwalifikacji!

Z  naszego regionu, znalazły się tam też Ostrołęka, Ciechanów i Przasnysz.

Ministerialnego kryterium w tym zakresie nie spełniły placówki w Makowie Mazowieckim czy w Płońsku.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%