Zamknij

Dziś niedziela, 10 września ...

23:59, 09.09.2023 PAP Aktualizacja: 09:14, 11.09.2023
Skomentuj  tigerlily713 z Pixabay tigerlily713 z Pixabay

Dziś jest niedziela, 253. dzień roku. Wschód Słońca o godz. 5.59, zachód o 19.06. Imieniny obchodzą: Agapiusz, Aldona, Anioł, Datyw, Dydym, Kandyda, Leona, Lucjusz, Łukasz, Mikołaj, Mścibor, Nimfodora, Polian, Poliana, Pulcheria, Salwiusz, Sebastian i Sobiesław.

497 lat temu Sejm mazowiecki złożył przysięgę na wierność królowi polskiemu, oficjalnie potwierdzając inkorporację Mazowsza do Korony.

253 lata temu podczas Konfederacji Barskiej rozpoczęła się obrona Jasnej Góry przed wojskami rosyjskimi.

226 lat temu w Winiarach niedaleko Warki urodził się Piotr Wysocki, przywódca spisku w Szkole Podchorążych Piechoty w Warszawie, który zapoczątkował wybuch Powstania Listopadowego; zesłany przez władze carskie na Syberię, do kraju powrócił po ponad 25 latach.

94 lata temu w Warszawie urodziła się Olga Krzyżanowska, lekarz, w czasie II wojny światowej członek Szarych Szeregów; działaczka Solidarności; w latach 1989-1991 i 1993-1997 wicemarszałek Sejmu; senator (2001-2005); zm. w 2018 r.

84 lata temu w Bydgoszczy Niemcy przeprowadzili pierwszą masową egzekucję Polaków; łącznie rozstrzelali około 1 tys. 500 osób.

51 lat temu na igrzyskach olimpijskich w Monachium piłkarska reprezentacja Polski, pokonując w finale Węgry 2:1, zdobyła złoty medal; obie bramki w finałowym meczu strzelił dla Polski Kazimierz Deyna, który z liczbą 9 zdobytych goli został najlepszym strzelcem turnieju.

49 lat temu w Warszawie zmarł Melchior Wańkowicz, mistrz szlacheckiej gawędy, klasyk reportażu, autor takich książek jak "Monte Cassino", "Hubalczycy" czy "Ziele na kraterze".

32 lata temu w Krakowie zmarł Jan Józef Lipski, historyk literatury, działacz opozycji demokratycznej; żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego; współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników, działacz NSZZ "Solidarność", przewodniczący reaktywowanej PPS; senator OKP.

11 lat temu w Nowym Jorku zmarł Eli Zborowski, wiceprezes Światowej Federacji Żydów Polskich oraz przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Yad Vashem; pochodził z Żarek w pow. myszkowskim.

5 lat temu w Cieszynie zmarł Karol Śliwka, autor znanych znaków graficznych, plakatów i etykiet, uznawany za jednego z ośmiu najwybitniejszych twórców w swojej dziedzinie. Zaprojektował m.in. logo PKO BP i opakowania produktów fabryki Wedla.

# # #

W Markowej odbędzie się dziś beatyfikacja rodziny Ulmów - Józefa, Wiktorii oraz siedmiorga ich dzieci zamordowanych przez Niemców za ratowanie Żydów.

W uroczystości swój udział zapowiedzieli m.in. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Na uroczystościach spodziewanych jest ok. 34 tys. osób, w tym ok. 32 tys. wiernych, 80 biskupów, ok. 1 tys. księży, ok. 1500 członków chórów, orkiestr i diakonii muzycznej, oraz ok. 600 zaproszonych gości. w tym kilkunastoosobowa delegacja społeczności żydowskiej w tym m.in. Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich.

Przybędzie także ok. 400 osób ze Słowacji, Ukrainy, Litwy, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, a nawet z Bermudów.

Liturgii będzie przewodniczył wysłannik papieża, kardynał Marcello Semeraro. Na zakończenie liturgii planowane jest połączenie z papieżem Franciszkiem, który odmówi modlitwę Anioł Pański i uczestnikom uroczystości udzieli apostolskiego błogosławieństwa.

mgw/ mir/

# # #

Newsroom PAP

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%