Zamknij

Personel medyczny zostanie przeszkolony m.in. z praw pacjenta

22:46, 02.03.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

We wtorkowej informacji resortu wskazano, że do przestrzegania praw pacjenta nie wystarczy znać przepisy, ale trzeba także umieć je stosować w praktyce, począwszy od rejestracji pacjenta aż przez cały proces leczniczy.

Przeszkolenie 1540 osób personelu medycznego z zagadnień m.in. praw pacjenta i objęcie działaniami projakościowym 350 placówek podstawowej opieki zdrowotnej i 50 szpitali zakłada dofinansowany z Funduszy Europejskich projekt Ministerstwa Zdrowia.

"Właśnie dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchamia projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich, w którym Rzecznik Praw Pacjenta będzie szkolić personel medyczny ze znajomości takich przepisów" - wyjaśniono.

Projekt ma m.in. także poprawić sposób komunikowania się personelu z pacjentem, który jest bardzo istotny w całej ścieżce terapeutycznej.

MZ podało, że celem projektu "Po pierwsze pacjent - działania Rzecznika Praw Pacjenta na rzecz poprawy jakości usług zdrowotnych" jest zwiększenie wiedzy wśród personelu medycznego na temat uprawnień pacjentów do korzystania z opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Cykl szkoleń obejmie kadrę zarządzającą, lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i personel administracyjny. W kursach wezmą udział także pracownicy telefonicznej informacji pacjenta, do których najczęściej zgłaszają się pacjenci ze swoimi problemami, po to, aby udzielana przez nich pomoc była na jak najwyższym poziomie.

"Jestem przekonany, że podniesienie poziomu umiejętności i kwalifikacji personelu zaangażowanego w proces udzielania świadczeń, zwiększy bezpieczeństwo pacjenta na całej ścieżce procesu diagnostyczno-terapeutycznego i poprawi jakość oferowanej opieki" - ocenił, cytowany w materiałach resortu, wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

W ramach projektu powołany zostanie zespół ekspertów. Opracuje on praktyczny poradnik dla podmiotów leczniczych, rekomendujący dobre praktyki w przestrzeganiu praw pacjentów.

MZ podało, że planowane jest przeszkolenie 1540 osób i objęcie działaniami projakościowym 350 placówek podstawowej opieki zdrowotnej i 50 szpitali.

"Chcemy, aby pacjent nie tylko miał realny dostęp do świadczeń medycznych, ale też czuł się bezpiecznie w czasie całego procesu terapeutycznego i w tym obszarze niezbędna jest edukacja na linii lekarz - pacjent" - podkreślił, cytowany w materiałach, rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

MZ podało, że projekt będzie realizowany do 31.12.2022 r. Jego wartość to ponad 4,7 mln zł, z czego ponad 4 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ joz/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%