We wtorkowej informacji resortu wskazano, że do przestrzegania praw pacjenta nie wystarczy znać przepisy, ale trzeba także umieć je stosować w praktyce, począwszy od rejestracji pacjenta aż przez cały proces leczniczy.
Przeszkolenie 1540 osób personelu medycznego z zagadnień m.in. praw pacjenta i objęcie działaniami projakościowym 350 placówek podstawowej opieki zdrowotnej i 50 szpitali zakłada dofinansowany z Funduszy Europejskich projekt Ministerstwa Zdrowia.
"Właśnie dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchamia projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich, w którym Rzecznik Praw Pacjenta będzie szkolić personel medyczny ze znajomości takich przepisów" - wyjaśniono.
Projekt ma m.in. także poprawić sposób komunikowania się personelu z pacjentem, który jest bardzo istotny w całej ścieżce terapeutycznej.
MZ podało, że celem projektu "Po pierwsze pacjent - działania Rzecznika Praw Pacjenta na rzecz poprawy jakości usług zdrowotnych" jest zwiększenie wiedzy wśród personelu medycznego na temat uprawnień pacjentów do korzystania z opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Cykl szkoleń obejmie kadrę zarządzającą, lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych i personel administracyjny. W kursach wezmą udział także pracownicy telefonicznej informacji pacjenta, do których najczęściej zgłaszają się pacjenci ze swoimi problemami, po to, aby udzielana przez nich pomoc była na jak najwyższym poziomie.
"Jestem przekonany, że podniesienie poziomu umiejętności i kwalifikacji personelu zaangażowanego w proces udzielania świadczeń, zwiększy bezpieczeństwo pacjenta na całej ścieżce procesu diagnostyczno-terapeutycznego i poprawi jakość oferowanej opieki" - ocenił, cytowany w materiałach resortu, wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
W ramach projektu powołany zostanie zespół ekspertów. Opracuje on praktyczny poradnik dla podmiotów leczniczych, rekomendujący dobre praktyki w przestrzeganiu praw pacjentów.
MZ podało, że planowane jest przeszkolenie 1540 osób i objęcie działaniami projakościowym 350 placówek podstawowej opieki zdrowotnej i 50 szpitali.
"Chcemy, aby pacjent nie tylko miał realny dostęp do świadczeń medycznych, ale też czuł się bezpiecznie w czasie całego procesu terapeutycznego i w tym obszarze niezbędna jest edukacja na linii lekarz - pacjent" - podkreślił, cytowany w materiałach, rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
MZ podało, że projekt będzie realizowany do 31.12.2022 r. Jego wartość to ponad 4,7 mln zł, z czego ponad 4 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ joz/
Nowe stawki czynszu w zasobie mieszkaniowym Pułtuska
A może urzędnicy TBS wzięliby się do pracy. W wielu budynkach TBS Pułtusk czynsze są zawyżone. Dlatego odpowiednie pisma skierujemy do RPO.
U2
20:53, 2025-07-11
Znamy najlepszą podstawówkę w powiecie!
Chyba to zestawienie jest źle zrobione szkoła w której mieli średnio po 50% z każdego przemiotu jest ostatnia.
analityk
10:46, 2025-07-11
Odprawa Grupy Operacyjnej Powiatowego ZZK
Jak się ćwiczy od 30+ lat to chyba już żaden kryzys nie zaskoczy? Prawda?
prawda?
09:09, 2025-07-11
28-latka w opałach! Policja przejmuje maszyny
Nie, nie, nie. To nie policjanci wspolnie ze skarbówką. To nie policja przejmuje automaty. To KAS prowadzi działania prawne, operacyjne i przejmuje automaty. Policja nie robi z nimi zupelnie nic. Policjanci tam za stojkowych asystentów robią conajwyżej. Dotyczy to dosłownie KAŻDEJ takiej interwencji KAS w Polsce, niezależnie co dziurawiec prasowy napisze czy co chatgpt wymyśli redaktorzynie. Ostatnie automaty Policja w Polsce w ramach własnej inicjatywy bez KAS zatrzymała w 2003 roku.
same błędy
09:01, 2025-07-11
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz