Zamknij

Nagrobki z granitu strzegomskiego

artykuł sponsorowany + 14:45, 04.08.2022 Aktualizacja: 15:49, 04.08.2022
Skomentuj

Pomnik nagrobny to godne świadectwo po bliskiej nam zmarłej osobie. Zależy nam zawsze na tym, aby w sposób elegancki uświetnić jej odejście, a po zakończeniu ceremonii pogrzebowych przychodzi często czas na wybór nagrobka. Nie jest to łatwe, bo w trudnym dla nas momencie musimy podejmować decyzje dotyczące projektu nagrobka, jak i wyboru kamienia. Skupimy się w naszym artykule na tym drugim zadaniu, by pomóc Państwu w podjęciu tej trudnej decyzji.

 

Granit strzegomski

Nagrobki z granitu strzegomskiego są obecnie najczęściej wybieranych przez Klientów – szczególnie na południu naszego kraju. Granit strzegomski wydobywany jest w kamieniołomach usytuowanych w pobliżu miejscowości Strzegom położonej ok 40 kilometrów na południowy zachód od Wrocławia. Granit na skalę przemysłową zaczęto wydobywać tam już w XIX wieku. Często używany jest termin „nagrobki strzegomskie” oznaczający właśnie pomniki nagrobne wykonane z granitu strzegomskiego. Same nagrobki wykonywane są oczywiście w zakładach kamieniarskich na terenie całego kraju. Granit strzegomski odznacza się jasną, szarą barwą i ciemnym, prawie czarnym drobnoziarnistym deseniem.

Granit strzegomski a strzeliński

Innym popularnym krajowym kamieniem na nagrobki jest granit strzeliński. Jego wzór jest bardzo podobny do granitu strzegomskiego. Granit w okolicach Strzelina wydobywano już w I poł. XII wieku, jednak na skalę przemysłową rozpoczęto wydobycie w XIX wieku – podobnie jak w przypadku granitu strzegomskiego. Szary granit strzeliński w zasadzie niczym nie różni się od tego pochodzącego z okolic Strzegomia, jednak niektórzy kamieniarze zwracają uwagę, że ten pierwszy potrafi mieć więcej zawartości żelaza co może powodować po kilku latach na pomnikach rdzawe odbarwienia. Oba granity potrafią mieć w blokach także żyły nieco bardziej łososiowej barwy, zakłócającej szary jednolity wzór, co nie jest zazwyczaj pożądane przez Klientów. Zdarza się to jednak nieco żadziej w przypadku nagrobków strzegomskich.

Projekty nagrobków strzegomskich

Granit strzegomski nabierze niepowtarzalnego wyglądu w rękach wykwalifikowanych kamieniarzy. Z tego rodzaju granitu można wykonywać zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne projekty nagrobków. Często wykonywane są z niego także małe nagrobki urnowe i dziecięce. Zakłady kamieniarskie dysponują obecnie bardzo bogatą ofertą nagrobków wykonanych z tego kamienia. Wynika to z faktu, że jest on stosunkowo łatwo dostępny – nie musi być importowany – oraz nie odznacza się wysoką ceną. Ze względu na swój regularny wzór granit strzegomski jest też łatwy w obróbce.

Nagrobki strzegomskie - ceny

Cena nagrobka wykonanego z granitu strzegomskiego zależy od wielu czynników, z których najważniejszy to jego wielkość – mówi Mariusz Wierzbicki, Kamieniarstwo Diamentum – Nie bez znaczenia jest też projekt nagrobka, który przekłada się na czas spędzony przy obróbce kamienia. Projekt nagrobka strzegomskiego może być bardziej atrakcyjny, gdy dobierzemy do niego kontrastową tablicę lub inny element z czarnego granitu Szwed. Będzie to też miało jednak przełożenie na ostateczną cenę.

Czy warto wybrać nagrobek strzegomski?

Nagrobki wykonane z granitu strzegomskiego są obecnie najczęściej wybierane przez klientów nie bez powodu. Jest to prawdopodobnie wypadkowa czynnika jakość/cena. Dostępność i konkurencyjna cena są z pewnością jedną z zalet tego kamienia. Kolejną jest jego trwałość i łatwość obróbki. Jakość granitu strzegomskiego jest stosunkowo wysoka, jednak czasami zdarzają się bloki kamienia o dużej zawartości żelaza, czego nie jesteśmy w stanie zobaczyć na obrobionej, wypolerowanej płycie. Dopiero po latach mogą pojawić się rdzawe plamy lub wykwity na nagrobku i prawdopodobnie nie będzie to podstawa do reklamacji nagrobka w zakładzie kamieniarskim. Ponadto nie każdemu przypadnie do gustu regularny wzór deseniu granitu strzegomskiego. Część klientów będzie poszukiwała kamienia na nagrobek o bardziej skomplikowanej strukturze i zdecyduje się na granity importowane – Juparana czy Viscont White. Będzie to wybór na pewno znacznie droższy. Z tego względu nagrobki strzegomskie nadal prawdopodobnie pozostaną jednymi z częściej wybieranych w naszym kraju.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Kto ma bronić kraju? Polacy nie mają wątpliwości

Takie przeszkolenie co to kończy się przysięgą, co w efekcie robi z delikwenta mięcho armatnie... Przypominam że posłowie i wysocy urzędnicy zrobili sobie ustawę , która gwarantuje im , że oni na żadną "W" nie będą powoływani.

Czas

20:48, 2025-05-13

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Pułtuska

Planeta płonie

Adam

20:49, 2025-05-10

Parafia w Pniewie ma nowego proboszcza

Bardzo pracowity i dobry proboszcz

Parafianin

14:19, 2025-05-10

Polska i Francja z "przełomowym traktatem". Chodzi o be

Dla bezpieczeństwa Polski nic nie znaczący papierek. Bezpieczeństwo Polski to własna armia, spójność wschodniej flanki NATO i ścisła współpraca z USA. Militarnie Francja to kraj odgrywający jeszcze rolę w Afryce, w Europie marginalną, w świecie żadną, a cywilizacyjnie upadły. Poza tragicznymi historycznymi doświadczeniami francuskiej wiarołomności pozostaje pytanie o cenę podpisania tego papierka, których nikt nie ujawnia - zasadność i koszty zakupów na potrzeby wojska we Francji (przypomina się niesławny Caracal), koszty w utrzymywaniu ilościowo śmiesznych francuskich głowic jądrowych i wysyłania polskiego wojska do Afryki w celu ochrony francuskich interesów. Chyba, że jakiś tajny protokół ma nas dodatkowo zabezpieczać przed Niemcami (bo przecież ta słabizna 300 głowic przy Rosji nic nie znaczy), ale ile znaczy francuskie sojusznicze słowo przekonała się w 1938 r. Czechosłowacja, a rok później my. Pic na wodę fotomontaż, Panie Premierze niepolskich spraw.

Puł Tusk

12:02, 2025-05-10

0%