Zamknij

Jak odpowiednio dobrać pompy ciepła?

16:00, 27.11.2022 . Aktualizacja: 16:00, 27.11.2022
Skomentuj

Na rynku surowców energetycznych trwa prawdziwa hekatomba – dostęp do węgla, pelletu czy ekogroszku jest ograniczony, a użytkownicy prywatni i firmy szukają alternatywnych źródeł ogrzewania swoich domów czy hal produkcyjnych. Świetnym rozwiązaniem są pompy ciepła. To skuteczne urządzenia, umożliwiające wyprodukowanie takiej ilości ciepła, jaka naprawdę jest nam potrzebna, bez generowania kosztów. Jak jednak wybrać odpowiedni sprzęt? Postaramy się to wyjaśnić.

 

Czym są pompy ciepła? To urządzenia, które pobierają energię cieplną z powietrza, wód gruntowych, ścian i ogólnie naszego środowiska. Następnie magazynują one materiał cieplny, a w razie potrzeby – przetwarzają go i emitują. Instalacja pompy daje nam wymierne korzyści. Jakie?

Dlaczego warto mieć pompę ciepła?

Przede wszystkim instalacja pompy ciepła pozwala na ogromne oszczędności. Urządzenie nie wymaga stosowania żadnych surowców energetycznych, a więc nie musimy dokładać węgla czy drewna. Wystarczy załączyć pompę i gotowe. Jedynym kosztem eksploatacyjnym pracy sprzętu jest wymagany zasób energii elektrycznej, ale instalując np. panele fotowoltaiczne i ten możemy ominąć.

Druga zaleta pompy to jej neutralność środowiskowa. Urządzenie nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery. Nie ma tam procesu spalania. Ciepło wykorzystywane do ogrzania budynków pochodzi z naturalnych źródeł. To nie tylko proekologiczny, ale też bezpieczny sprzęt, który nie emituje np. śmiertelnie szkodliwego czadu.

Pamiętajmy też o wygodzie! Pompy ciepła nie trzeba obsługiwać i dokładać do niej surowców energetycznych. Zaoszczędzonego dziennie czasu będzie naprawdę sporo!

W jaki sposób wybrać pompę ciepła? O czym należy pamiętać?

Aby jednak sprzęt spełniał swoją rolę, musi mieć parametry wystarczające do ogrzania naszego domu czy firmy. Jak wybrać pompę ciepła i na co zwrócić uwagę?

Najważniejszy parametr to moc. Musi być dostosowany do wielkości danego budynku. Wydajność grzewcza wpływa na prawidłową pracę i nasz komfort. Dla przykładu, dom o powierzchni około 150 metrów kwadratowych powinna ogrzewać pompa o mocy około 6kW. Przy 120 metrach kwadratowych zapotrzebowanie na moc spada do 4,8kW. Na większe powierzchnie musimy zainwestować w większe pompy. Pamiętajmy, że nie warto kupować dużo większego urządzenia, gdyż będzie niepotrzebnie generować zapotrzebowanie na prąd.

Podczas zakupu zwróćmy też uwagę na rodzaj pompy (niektóre pobierają ciepło z wód gruntowych, inne z powietrza), sposób jej zasilania i zapotrzebowanie na energię elektryczną, a także generowany hałas. Ten ostatni parametr jest szczególnie istotny, jeżeli pompa ma pracować w samym budynku.

Wybór sprzętu zawsze warto skonsultować ze specjalistami, którzy przeanalizują naszą sytuację domową (lub wybrany projekt budynku) i wskażą najrozsądniejsze rozwiązanie.

Sprawdź ofertę Kliwent - Klimatyzacja i wentylacja

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%