Zamknij

Folia flex w projektowaniu graficznym: zastosowania i przykłady

15:21, 05.01.2023 . Aktualizacja: 15:21, 05.01.2023
Skomentuj

Technik wykonywania odzieży stosuje się dzisiaj bardzo wiele. Folia flex jest jedną z nich, a przez lata zyskała wielu zwolenników ze względu na swoją uniwersalność. Sprawdź, czym jest i kiedy można ją wykorzystać do produkcji odzieży spersonalizowanej.

 

Czym jest folia flex?

Sama folia flex to materiał sztuczny. Folia wykonywana jest powszechnie z dwóch rodzajów materiałów, które można spotkać zamiennie. Różnią się one nieco od siebie parametrami. Pierwszy z nich to poliuretan. Taka folia charakteryzuje się tym, że jest dość rozciągliwa i bardzo elastyczna. W niektórych warunkach sprawia to, że jest jednocześnie bardziej wytrzymała. Drugim stosowanym materiałem jest PVC. Nie jest on aż tak elastyczny, ale nadal idealnie nadaje się do produkcji odzieży, gdyż poziom elastyczności pozostaje relatywnie wysoki. Folia flex to materiał termotransferowy, czyli do jej aplikacji wykorzystuje się wysoką temperaturę. W praktyce oznacza to zgrzewanie.

Jak wygląda nadruk z folii flex?

Nadruk wykonany z folii flex jest bardzo estetyczny, gdyż to jednolity kolorowy materiał. Folia flex jest jednak jednokolorowa i do właśnie takich nadruków jest wykorzystywana. Powierzchnia jest gładka i w ogóle nie widać pod nią faktury materiału. Grubość folii może być różna, ale zazwyczaj wynosi od 50 do 170 mikronów. Najbardziej wymagający klienci mogą wykorzystać specjalistyczną folię flex np. neonową lub odblaskową. Takie folie wykorzystuje się w odzieży ochronnej roboczej specjalnego zastosowania.

Jak nakłada się folię flex?

Proces aplikacji folii flex jest bardzo łatwy. Na początku przygotowuje się odpowiednie szablony. W tym miejscu trzeba już posiadać projekt graficzny, by wcześniej przygotować i wyciąć gotową folię do aplikacji. Możliwości, jeśli chodzi o tworzenie projektów, są nieograniczone, jednak trzeba pamiętać, że folia musi całą powierzchnią stykać się tkaniną. Jeśli brzegi wzoru nie będą regularne i będą z nich wystawać bardzo drobne elementy, na pewno będą one słabym ogniwem narażonym w pierwszej kolejności na uszkodzenie. Mimo wszystko takie nadruki także się wykonuje. Ten materiał jest najbardziej polecany do tworzenia relatywnie prostych nadruków, takich jak na przykład napisy wykonane prostymi czcionkami. Do tego spisuje się idealnie i zachowują trwałość przez wiele lat.

Przygotowany wzór z folii flex po prostu naprasowuje się w odpowiedni sposób na dzianinę lub tkaninę. Można do tego wykorzystać tekstylia naturalne lub syntetyczne.

W jakiej odzieży stosuje się folię flex?

Folia flex swoje powszechne zastosowanie znalazła między innymi w produkcji odzieży sportowej. To właśnie w ten sposób nanosi się na koszulki numery i nazwiska zawodników. Można ją jednak wykorzystać także w odzieży roboczej lub odzieży codziennej, na którą chce się nanieść stosunkowo proste wzory. Folia jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, a także wielokrotne pranie przy użyciu detergentów, co daje jej dużą uniwersalność zastosowania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%