Zamknij

Błędy popełniane przez polskich kierowców w Holandii

10:01, 19.01.2023 . Aktualizacja: 10:01, 19.01.2023
Skomentuj

Zdecydowana większość przepisów drogowych jest w Holandii taka sama jak w Polsce, dlatego wyjazd nie wymaga szczególnego przygotowania. Kraj ten należy do Unii Europejskiej, więc nawet sam wjazd na jego teren wymaga jedynie dowodu osobistego. Mimo wszystko warto jednak wiedzieć, jakich błędów nie popełnić, żeby nie narazić się na mandaty czy opłaty administracyjne, które w Holandii potrafią być zatrważająco wysokie. Nieznajomość przepisów nie zwalnia z odpowiedzialności, więc dowiedz się więcej jeszcze przed wyjazdem.

 

Zbyt długie korzystanie z polskiego ubezpieczenia

Jeśli wybierasz się do Holandii jako turysta, na terenie tego kraju obowiązywać będzie polska polisa ubezpieczeniowa. Zbyt długie korzystanie z polskiego ubezpieczenia jest jednak błędem, który może prowadzić do kosztownych konsekwencji.

Kiedy przychodzi czas na wykupienie holenderskiego ubezpieczenia? Najlepiej zaraz po meldunku w odpowiedniej gminie, będącym potwierdzeniem pobytu stałego w tym kraju. Po zameldowaniu się w Holandii polscy ubezpieczyciele będą mogli odmówić wypłaty odszkodowania w razie wypadku, dlatego nie warto zwlekać.

Polisy ubezpieczeniowe w Holandii podobnie jak w Polsce różnią się ceną w zależności od zakresu ochrony, modelu samochodu, jego pojemności silnika czy doświadczenia i wieku kierowcy. Chcąc nieco zaoszczędzić, możesz postarać się o przeniesienie zniżek ubezpieczeniowych z Polski. Pomoże Ci w tym holenderska firma z polskojęzyczną obsługą oferująca nie tylko obowiązkowe polisy samochodowe, ale i ubezpieczenia na życie.

 

Niezmienione polskie dokumenty po meldunku

 

Przejeżdżając przez Holandię samochodem, możesz mieć przy sobie polskie prawo jazdy i polski dowód rejestracyjny pojazdu. Jeżeli jednak zostajesz w tym kraju na stałe, będziesz zobligowany zmienić dokumenty. Najlepiej zmienić wszystkie po kolei zaraz po meldunku, następnie wykupić ubezpieczenie auta, uzupełniając polisę nowymi numerami. Właściwa kolejność jest ważna – jedne formalności mogą wymagać potwierdzenia wykonania innych.

Samochód przerejestrujesz w RDW, który jest odpowiednikiem polskiego wydziału komunikacji. To tam będziesz mógł wymienić tablice rejestracyjne. Z kolei polskie prawo jazdy wymienisz na holenderski dokument w gminie, w której jesteś zameldowany.  Koniecznie zabierz ze sobą polskie dokumenty i potwierdzenie meldunku na terenie Holandii.

 

Nieterminowe wnoszenie opłat

 

Utrzymanie samochodu wiąże się z różnymi opłatami, w tym na przykład badaniem technicznym, ubezpieczeniem czy obowiązkowym dla wszystkich kierowców w Holandii podatkiem drogowym. Badania techniczne trzeba wykonać w odpowiednim terminie, tak samo jak opłacić należne podatki. Czy opóźnienie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami? W Holandii – jak najbardziej!

W Polsce terminowość opłat czy przeprowadzanych badań sprawdzana jest zwykle podczas kontroli drogowej. W Holandii natomiast dane obsługiwane są przez system, który automatycznie wykrywa przedawnione badanie techniczne pojazdu albo nieterminowe opłacenie obowiązkowego podatku. Nie trzeba więc nawet wychodzić z domu, żeby otrzymać kosztowną karę za spóźnienie.

 

Przekraczanie dozwolonej prędkości

 

W Polsce z roku na rok kary za przekraczanie maksymalnej dozwolonej prędkości są stopniowo podwyższane. Niestety pomimo zagrożenia, jakim jest zbyt duża prędkość, wielu kierowców lekceważy zakazy. Na tle Europy Polska nie wypada zbyt dobrze – bywa wręcz kojarzona z kierowcami, którzy traktują przepisy bardziej jako sugestie niż nakazy.

W Holandii ograniczenia prędkości są respektowane przez kierowców i funkcjonariuszy. Mandaty, które można otrzymać za ich przekroczenie, są zaporowo wysokie, zwłaszcza po przeliczeniu na polską walutę. Już nawet 4 km/h za dużo na liczniku mogą kosztować kierowcę około 100 polskich złotych. Ponad 50 km/h nadwyżki umożliwia funkcjonariuszom odebranie prawa jazdy. Przed kontrolą nie sposób uciec, szczególnie że nie polega ona jedynie na patrolach drogówki. Tereny całego kraju, a zwłaszcza miast, są pełne fotoradarów i inteligentnych kamer.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%