Zamknij

Barierki drogowe - zastosowanie na drodze

15:13, 19.01.2023 Informacje z okolicy Aktualizacja: 15:14, 19.01.2023
Skomentuj

Barierki drogowe stosowane są w celu zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do wyboru są różne rodzaje barier drogowych, które zawsze należy dopasować do konkretnej sytuacji. Ich głównym zadaniem jest odgrodzenie jezdni od chodnika.

Bariery drogowe - rodzaje

Bariery drogowe można podzielić biorąc pod uwagę różne czynniki:

  • ze względu na poziom powstrzymywania, odkształcenie wyrażone szerokością pracującą oraz poziom intensywności zderzenia (zgodnie z zapisami w normie PN-EN 1317),
  • miejsce, gdzie barierka drogowa ma zostać zamontowana, np. na mostach (tam doskonale spisują się bariery energochłonne),
  • skrajne bariery drogowe,
  • dzielące bariery drogowe stalowe, jakie znajdują swoje miejsce na pasie rozdzielającym jezdnie o przeciwnych kierunkach ruchu,
  • bariery chodnikowe.

Niezależnie od tego, z jaką dokładnie grupą ma się do czynienia, ich głównym celem, jest zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zarówno, jeżeli mowa o pieszych, jak również autach.

Bariera drogowa U11A

Wśród dostępnego asortymentu znaleźć można również balustrady U-11a, nazywane szczeblinkowymi. Je to można otrzymać m.in. na stronie https://barierkikroll.pl/barierki-u11a/. Bariera U11a musi zabezpiecza przed upadkiem z wysokości w miejscach, gdzie "powierzchnia, po której odbywa się ruch pieszych lub rowerzystów, położona jest powyżej 0,5 m od poziomu terenu". To ona ma m.in. uniemożliwiać przejechanie pojazdu na drogę dla rowerów, czy też na chodnik. Barierki U11a mają różną kolorystykę. Decyzję odnośnie tego podejmuje zarządca dróg.

Bariery ochronne drogowe U12a

Bariera U12a również dostępna jest na https://barierkikroll.pl/barierki-u12a/. Jeżeli ktoś usłyszy o barierkach "trzepakach", to winien wiedzieć, że to właśnie te barierki ochronne. Powodem jest ich charakterystyczna budowa, która przypomina właśnie te konstrukcje jakie do dnia dzisiejszego służą pomocą podczas trzepania dywanów. Barierki U12a montuje się na krawędzi drogi, w pobliżu jezdni, aby uniemożliwić przejście w miejscach niedozwolonych. Najczęściej spotyka się tego rodzaju barierki, które wykonane są w kolorach biało-czerwone, czarno-żółte lub żółte. Chodzi tu bowiem o to, aby były one widoczne z daleka - w szczególności, jeżeli chodzi o zmrok. Osoby chcące zamówić ten model barierek lub U11a mogą zwrócić się do firmy Barierki Kroll.

Bezpieczeństwo w infrastrukturze drogowej

Nie da się wyprzeć barierek drogowych z infrastruktury drogowej. Zapotrzebowanie na nie będzie wzrastać. Tym bardziej że pod lupę bierze się wiele dróg, gdzie do tej pory chodnik był rzeczą rzadką. Bariery chodnikowe, stalowe mają na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na każdym kroku.



 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%