Decyzja o zakupie i korzystaniu z samochodów hybrydowych zazwyczaj wiąże się z tym, jaką odpowiedź uzyskamy na pytanie: Czy to się opłaca? Osoby zainteresowane inwestycją w auto z dwoma silnikami, powinny wiedzieć, jakie zalety pod względem ekologicznym oraz ekonomicznym ma hybryda. Dziś przybliżamy Ci kilka faktów motoryzacyjnych, środowiskowych, które mogą być pomocne przy podejmowaniu tej ważnej decyzji zakupowej.
Nie bez powodu zaczynamy od kwestii ekologicznych, które obecnie mocno interesują osoby planujące zakup i już użytkujące samochód. Z jednej strony zwiększa się nasza świadomość dotycząca ochrony środowiska naturalnego. Wiemy, w jak dużym stopniu przyczyniamy się do jego degradacji choćby poprzez codzienne dojazdy do pracy czy szkoły.
Z drugiej strony z każdej strony bombardują nas nowe zakazy, nakazy, regulacje i restrykcje. Weźmy na przykład Warszawę, gdzie od 2024 roku zacznie obowiązywać SCT. Oznacza to funkcjonowanie tzw. stresy czystego transportu, do której wjazdu nie będą miały auta z silnikami Diesla wyprodukowane przed 2006 rokiem oraz auta z silnikami benzynowymi wyprodukowane przez 1997 roku[1]. A to tylko jeden z wielu – krajowych i europejskich przykładów działań podejmowanych w celu ochrony przyrody poprzez zmniejszenie ilości emitowanego do powietrza dwutlenku węgla. Problem smogu mają też rozwiązać samochody hybrydowe i elektryczne, które już teraz w niektórych miejscach mogą liczyć na uprzywilejowane traktowanie.
Samochody hybrydowe, poruszając się, generują niewiele zanieczyszczeń. Zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych to jeden z najważniejszych czynników wpływających na ochronę środowiska naturalnego. A więc auto, które korzysta z dwóch rodzajów silników i emituje znacznie mniej dwutlenku węgla niż tradycyjny model benzynowy, jest postrzegane, jako bardziej przyjazne dla otoczenia.
Chociaż ekologia jest ważna, to dla kierowców równie istotna jest ekonomia jazdy. Oszczędność na benzynie, jaką można wygenerować, poruszając się autem z napędem hybrydowym to największy atut dla kupujących nowy samochód. Rozwój technologii hybrydowej sprawił, że dzisiaj można już nabyć naprawdę oszczędny samochód. Dzięki ergonomicznej jeździe dodatkowo udaje się generować kolejne zyski, więc wizyty na stacjach benzynowych są rzadsze i mniej kosztują.
Hybrydy zwykle zużywają mniej paliwa niż tradycyjne samochody, co oznacza niższe koszty w dłuższej perspektywie czasowej. Dzieje się tak dlatego, że wykorzystują dwa różne rodzaje silników – silnik spalinowy i elektryczny, które się nawzajem wspierają i uzupełniają. W praktyce (i w pewnym uproszczeniu) wygląda to tak, że gdy auto porusza się z niską prędkością (np. jedzie w korku), silnik elektryczny jest włączany. Prowadzi to do znacznie mniejszego zużycia paliwa niż, gdyby w takiej sytuacji pojazd był zasilany przez silnik spalinowy. Odzysk energii następuje natomiast podczas hamowania, dlatego hybrydy świetnie sprawdzają się w jeździe miejskiej.
[1] Źródło: https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/8645647,warszawa-diesel-silnik-benzynowy-samochod-strefa-czystego-transportu.html