Zamknij

Jakie są perspektywy rozwoju biznesu w Anglii w porównaniu z Polską?

12:00, 11.09.2023 Art. sponsorowany
Skomentuj

Jest kilka kluczowych aspektów, które wpływają na rozwój firmy i to bez względu na miejsce, gdzie działa. To przejrzysty system podatkowy, przystępne procedury administracyjne oraz wsparcie dla nowych i rozwijających się przedsiębiorstw. Zobaczmy, jak wyglądają perspektywy rozwoju biznesu w Polsce i w Anglii.

 

Koszty założenia firmy

Na starcie w obu przypadkach, zarówno w Anglii jak i w Polsce, przedsiębiorca musi mieć wkład własny. Dotyczy on nie tylko zakupu podstawowych urządzeń związanych z rodzajem prowadzonej działalności, ale i opłacenia niezbędnych składek. Jednak w Anglii, nawet przy założeniu Spółki LTD, wymagana kwota jest symboliczna. W Polsce sytuacja ta jest o wiele kosztowniejsza. Wraz z rozwojem działalności, te dysproporcje wydają się zwiększać.

Idzie przedsiębiorca do urzędu

Cechą charakterystyczną większości urzędów w Anglii jest łatwość w załatwianiu wszelkich formalności. Firmę zarejestrujesz tam on-line, albo też z pomocą urzędnika. O numer UTR, niezbędny podczas formalności z HRMC (odpowiednik polskiego Urzędu Skarbowego), również możesz postarać się przez Internet. Brytyjskie urzędy wychodzą ze słusznego założenia, że to właśnie przedsiębiorcy napędzają gospodarkę. Trzeba więc im to ułatwiać. Dla porównania, w Polsce wszelkie formalności związane z działalnością nawet jednoosobowego przedsiębiorstwa, bywają niezwykle skomplikowane. Urzędnicy, często wydają mylne decyzje administracyjne, które potrafią ciągnąć się latami.

Dotacje na rozwój

W Polsce największe wsparcie otrzymuje osoba, która jest zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako bezrobotna i ma pomysł na pierwszy biznes. Po wypełnieniu odpowiednich formularzy może starać się o bezzwrotne dofinansowanie, nawet w wysokości 80 procent zadeklarowanej kwoty. Kiedy przedsiębiorca chce zmienić profil działalności lub też rozszerzyć ją, dofinansowanie występuje najczęściej w przypadku nisko oprocentowanej pożyczki.

Anglia pod tym kątem ma nieco szersze spektrum działania. Dotacjami w tym zakresie zajmują się zarówno instytucje ministerialne jak i prywatne fundacje, związane z daną dziedziną gospodarki. Co istotne, ze wspomnianego wsparcia finansowego mogą korzystać również firmy, których właściciele są obywatelami innego kraju. Kluczowe jest tu miejsce zarejestrowania przedsiębiorstwa oraz płacenie podatków.

Jak jest z tymi podatkami?

Polski system podatkowy należy do jednych z najbardziej skomplikowanych na świecie. Nie pomagają tu częste zmiany wprowadzane do ordynacji podatkowej, a także liczne kontrole z Urzędu Skarbowego. Brak stabilnej perspektywy podatkowej sprawia, że wielu przedsiębiorców obawia się stawiać na rozwój firmy. Nie wiedząc, jak wszystko będzie funkcjonować za kilka miesięcy, trudno jest planować przyszłość przedsiębiorstwa.

Sytuacja w Anglii z punktu widzenia podatkowego wydaje się być bardziej klarowna i przejrzysta dla właściciela firmy. Na szczęście nie zmieniło się to po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Wydaje się więc, że perspektywy rozwoju biznesu w Anglii, pod wieloma względami są korzystniejsze niż w Polsce. Wiele jednak zależy od specyfiki i rodzaju prowadzonej działalności.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%