Zamknij
POLECAMY

Odszkodowanie za problemy zdrowotne – to musisz wiedzieć przed zakupem polisy!

. + 14:07, 14.11.2023 Aktualizacja: 14:07, 14.11.2023
Skomentuj

Ubezpieczenie jest produktem finansowym, który ma zapewnić wsparcie finansowe w przypadku uszczerbku na zdrowiu lub poważnego zachorowania. Zakres takiej polisy może być zróżnicowany i obejmować różne zdarzenia – w tym także choroby nowotworowe i pobyty w szpitalu. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, dowiedz się nieco więcej na temat takich ubezpieczeń.

Ubezpieczenie na wypadek choroby nowotworowej – najważniejsze informacje

Ubezpieczenie na wypadek choroby nowotworowej jest rozszerzeniem, które można wybrać do standardowej polisy zdrowotnej. Musisz jednak mieć na uwadze to, że każde towarzystwo może określić konkretne rodzaje tej choroby, których wystąpienie uprawnia do otrzymania świadczenia. Oznacza to, że wypłata odszkodowania jest możliwa tylko w przypadkach zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).

Tego rodzaju polisa najczęściej gwarantuje:

  • otrzymanie świadczenia po wykryciu choroby nowotworowej,
  • pokrycie kosztów dodatkowych konsultacji i badań,
  • sfinansowanie leczenia za granicą.

Ubezpieczenie mogą kupić osoby, które ukończyły 18 lat, ale jednocześnie mieszczą się w górnej granicy ustalonej przez towarzystwo. Niezbędne jest także wypełnienie ankiety medycznej, na podstawie której firma oblicza potencjalne ryzyko zachorowania na nowotwór.

Odszkodowanie za nowotwór złośliwy zależy przede wszystkim od sumy ubezpieczenia. Wynosi ono od kilku tysięcy do nawet miliona złotych. Składka jest obliczana indywidualnie dla każdego klienta. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że istnieją pewne ograniczenia, które uprawniają towarzystwa do odstąpienia od warunków umowy, a więc odmowy wypłaty świadczenia.

To między innymi:

  • okres karencji – określa, po jakim czasie od zakupu polisy zaczyna ona działać,
  • wyłączenia odpowiedzialności – są to sytuacje, które uniemożliwiają uzyskanie odszkodowania np. na skutek zatajenia choroby podczas podpisywania umowy,
  • limity świadczeń – określają, ile razy w ciągu roku może nastąpić wypłata odszkodowania z tytułu konkretnego zdarzenia.

Przed zawarciem umowy trzeba więc dokładnie sprawdzić Ogólne Warunki Ubezpieczenia, aby mieć pewność, że zakres ochrony oraz suma odszkodowania są satysfakcjonujące.

Ubezpieczenie a pobyt w szpitalu – na jakie odszkodowanie można liczyć?

Odszkodowanie za pobyt w szpitalu to świadczenie pieniężne wypłacane osobie upoważnionej do jego otrzymania w ramach hospitalizacji. Jest to jednak możliwe wyłącznie w określonych sytuacjach. Ubezpieczyciel może bowiem określić rodzaj i długość pobytu w szpitalu. Bardzo często towarzystwa jasno wskazują na to, że hospitalizacja musi być następstwem nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku.

Dokładne warunki, które muszą zostać spełnione, aby ubezpieczyciel mógł wypłacić odszkodowanie za pobyt w szpitalu, są dostępne w OWU. W tym dokumencie znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące nie tylko długości pobytu, ale także m.in. tego, w jaki sposób liczy się dzień hospitalizacji. Tak samo, jak w przypadku ubezpieczenia na wypadek choroby nowotworowej, także i ta polisa wymaga dokładnego zapoznania się z warunkami umowy.

Zastanawiasz się, ile kosztuje składka? Najczęściej nie przekracza ona kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Koszt takiego ubezpieczenia zależy przede wszystkim od:

  • wieku ubezpieczonego,
  • zakresu ochrony,
  • wysokości sumy całkowitej,
  • częstotliwości opłacania składek.

Towarzystwa najczęściej obliczają koszty indywidualnie dla każdego klienta, uwzględniając ryzyko pobytu w szpitalu. Najlepszym sposobem na znalezienie najkorzystniejszej oferty, jest skorzystanie z wygodnego kalkulatora ofert online.

W przypadku ubezpieczenia od hospitalizacji również występują sytuacje, które wiążą się z brakiem możliwości wypłaty odszkodowania. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia znajdziesz warunki, których wystąpienie uniemożliwia otrzymanie świadczenia. Wiele towarzystw oferuje odszkodowanie tylko za pobyt w szpitalu. Oznacza to, że ośrodki leczenia uzależnień, sanatoria czy hospicja są wyłączone z tej możliwości. Należy również uwzględnić okres karencji. Może ona wynosić jeden dzień, a nawet kilka miesięcy. Odmowa wypłaty odszkodowania może być również spowodowana przekroczeniem limitu świadczeń. Jeśli trafisz do szpitala kilka razy w ciągu miesiąca, to ubezpieczyciel może nie wypłacić Ci odszkodowania z tego tytułu.

Co ważne, zakup kilku polis obejmujących hospitalizację umożliwia otrzymanie świadczeń od różnych firm. Najczęściej dzieje się tak, gdy decydujesz się na zakup ubezpieczenia indywidualnego oraz grupowego.

Ubezpieczenie z tytułu hospitalizacji to duże wsparcie finansowe dla pacjenta, który znalazł się w trudnej sytuacji zdrowotnej. Pieniądze z odszkodowania można przeznaczyć np. na zakup leków czy sfinansowanie niezbędnej rehabilitacji. O tego rodzaju świadczenie można ubiegać się po zakończeniu leczenia szpitalnego. Wystarczy zgłosić się do ubezpieczyciela z niezbędnymi dokumentami. Na ich podstawie towarzystwo obliczy należne odszkodowanie i wypłaci je na Twoje konto.

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%