Problemy skórne dotyczą coraz większej części populacji. Doświadczać mogą ich osoby dorosłe i starsze, jak również dzieci. Jednym z częstszych zjawisk jest tzw. egzema. Odczuwasz świąd, a jednocześnie widzisz na swojej skórze wyraźne zaczerwienienie, a może nawet pęcherze czy inne niepokojące zmiany? Dowiedz się, czy to może być egzema i jak pozbyć się uciążliwych objawów.
Określenie „egzema” jest używane powszechnie i znane prawdopodobnie większości ludzi. Nie każdy wie jednak, co ono oznacza. Egzema tak naprawdę nie jest jedną chorobą. Słowem tym określa się wyprysk skórny, który może być powiązany z rozmaitymi schorzeniami. Czynnikiem wspólnym jest występujący stan zapalny skóry. Egzemę uważa się za chorobę przewlekłą. Wyróżnia się jej dwa podstawowe typy:
Jako że egzema to ogólne określenie grupy schorzeń, a właściwie ich objawów, trudno jest jednoznacznie wskazać przyczyny jej występowanie. Wiadomo, że jej bezpośrednim źródłem jest niezdolność skóry do regeneracji, co najprawdopodobniej spowodowane jest mutacją genu filagryny. Jednak same przyczyny pośrednie mogą już być rozmaite. Do najczęściej występujących zalicza się:
Objawu egzemy można podzielić na etapy. W pierwszym z nich na skórze pojawiają się obrzęk i zaczerwienienie. Następnie zmiany te stają się wypukłe i zaczynają się łuszczyć. Skóra staje się sucha, pojawia się świąd. Często występuje też nadmierna wrażliwość oraz tkliwość skóry. W końcowym etapie widoczne są już grudki i pęcherzyki. Symptomy egzemy pojawiają się w różnych partiach ciała. Najczęściej widoczne są na odsłoniętych częściach ciała, jak twarz, szyja czy dłonie, a nawet całe ręce, zależy to jednak m.in. od czynnika wywołującego zmiany. Jeśli wyprysk jest już w fazie zaawansowanej, zwiększa się podatność skóry na zakażenia. Ważnym czynnikiem rozróżniającym egzemę od innych chorób dermatologicznych jest to, że nie jest ona zaraźliwa.
Egzema jest schorzeniem występującym powszechnie, jednak wciąż często mylonym z innymi typami dermatozy. Najczęściej występują problemy z odróżnieniem jej od chorób takich jak:
Pamiętaj, że objawowe rozpoznanie choroby skóry nie zawsze jest możliwe. Niekiedy konieczne są specjalistyczne testy. Dlatego jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy skórne, jak najszybciej skonsultuj się z dermatologiem. Specjalistę w Warszawie znajdziesz na stronie: https://enel.pl/lekarze/warszawa/dermatolog_113/
Leczenie zdiagnozowanej już egzemy najczęściej opiera się na zwalczaniu samych objawów. W przypadku egzemy wywołanej alergenami zwykle najlepszym sposobem jest ich unikanie. Jeśli nie jest to możliwe (np. alergen jest zbyt powszechny, by wyeliminować go ze swojego otoczenia), można rozważyć odczulanie. Niezależnie od przyczyny wyprysku, wskazana jest również właściwa pielęgnacja skóry. Warto używać delikatnych kosmetyków zawierających allantoinę, ceramidy, witaminy A i E, aloes, cynk i panthenol.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Szkoły w Pułtusku zapewnią Ci karierę przyszłości?
Nie zapominajcie o najlepszym technikum w powiecie ZSCKR Golądkowie
Kazioo
20:58, 2025-05-18
Lodowa rewolucja w Nadnarwiance! Kto za tym stoi?
OCH I ACH Podziękowania i zachwyty nad wanną kosztującą mniej niż 200 zł. Czekamy na artykuły o zakupie nowych piłek.
Adam
08:31, 2025-05-17
Wybory prezydenckie: znak X przy jednym nazwisku
Własny długopis i świeczka do zamazania okienek przy innych kandydatach aby nikt nie dostawił krzyżyka i unieważnił glos
Złoty Rydwan
02:54, 2025-05-17
Płocochowo otwiera niezwykłe muzeum
manuj
Bode
18:43, 2025-05-16
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz