Jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości w czasie ciąży, jak i poza nią jest ból w podbrzuszu. Niesamowicie często związane są one z pracującą macicą, ale też z ruchami dziecka rozwijającego się w brzuchu ciężarnej. Jeśli ból nie jest częsty, ani ostry, z pewnością nie trzeba się nim zbytnio przejmować. Na uwagę i reakcję zasługuje ból ostry, który trwa dość długo — może świadczyć o bardzo poważnych stanach. Sprawdź, co może sygnalizować ból podbrzusza oraz jak zwalczyć znienawidzone wzdęcia w ciąży!
Kłucie w podbrzuszu w ciąży bardzo często określane jest przez lekarzy ginekologów jako normalny stan. Dlaczego? Rozwój malucha wymaga wielu zmian w organizmie matki, dlatego kłucie w podbrzuszu czy inne lekkie bóle podbrzusza zwiastują właśnie te zmiany. Macica rozrasta się wraz z rozwijającym się płodem. Organ ten tuż przed zapłodnieniem jest zaledwie wielkości gruszki. Pod koniec ciąży z kolei osiąga rozmiar arbuza. Nic więc dziwnego, że pojawiają się dolegliwości bólowe.
Kłucie w podbrzuszu może występować w każdym trymestrze ciąży. Przyczyn jest wiele. Oto kilka z nich:
wzdęcia w ciąży, niedrożność jelit, zaparcia czy gazy — hormonalne zmiany znacznie spowalniają pracę przewodu pokarmowego. Rosnący płód bardzo często naciska na żołądek i jelita, przez co wszelkie nieprzyjemne dolegliwości jeszcze bardziej się nasilają;
ból więzadła obłego — to jeden z elementów utrzymujących macicę w należytym położeniu, w czasie ciąży więzadło to się rozciąga, co może powodować krótki, a jednocześnie dość mocny ból w pachwinie. Silne, ale krótkotrwałe kłucie najczęściej występuje podczas kichania, kaszlu, podczas siadania, chodzenia, zmiany pozycji czy wstawaniu z łóżka;
skurcze Braxtona-Hicksa - pod koniec ciąży pojawiają się skurcze macicy zwane przepowiadającymi. Są nieregularne, występują od czasu do czasu i zwykle są bezbolesne;
skurcze w trakcie bądź po orgazmie — nie powinny budzić niepokoju, jeśli są umiarkowane i krótkotrwałe
Tokofobia – jak radzić sobie z lękiem przed porodem? Dowiedz się więcej!
Doświadczenie pokazuje, że istnieje wiele niecodziennych stanów, kiedy ból w podbrzuszu, kłucie powinno niepokoić. Pierwszy przykład to ciąża ektopowa, a więc pozamaciczna. W takiej sytuacji zarodek zagnieżdża się poza jamą macicy, najczęściej jest to jajowód. Ciążą pozamaciczna nieleczona może być bardzo niebezpieczna dla kobiety. Jeśli w okolicy podbrzusza pojawia się ból bądź tkliwość, plamienie bądź krwawienie z pochwy, a także ból nasilający się w momencie aktywności fizycznej — trzeba natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Innym stanem, w którym może wystąpić ból podbrzusza, jest poronienie. Jest to utrata ciąży przed ukończeniem 20. tygodnia ciąży. Najczęściej pierwszymi symptomami jest plamienie bądź mocniejsze krwawienie z pochwy, dopiero później pojawia się ból brzucha — kurczowy, ostry, uporczywy bądź umiarkowany.
Wracają kontrole na granicach Polski
Kolejna ściema Tuska obliczona na skasowanie Ruchu Obrony Granic. Ten człowiek nigdy nie powiedział słowa prawdy. W tej grze pozorów mają być wspólne patrole polsko-niemieckie. To zróbcie też wspólne polsko-rosyjskie i polsko-białoruskie, będziecie jeszcze bardziej wiarygodni, platformiani ściemniacze.
Puł Tusk
23:05, 2025-07-01
Będą zmiany terminu egzaminu ósmoklasisty
Czemu służy ten egzamin? Uczniowie mają jego wyniki "w nosie", a nauczyciele są rozliczani za efekty. Dla kogo stres?
Pani J.
20:18, 2025-07-01
Czwartek może być rekordowy – Pułtusk się ugotuje?
2 dni a później znowu skromnie... ale ekoidioci zaczną krzyczeć że planeta plonie hehe
Adam
12:57, 2025-07-01
Mazowsze daje, gminy sadzą i świecą!
Ciekawe kiedy w Obrytem coś posadzą.... albo kogoś?
Seba
12:22, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz