Jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości w czasie ciąży, jak i poza nią jest ból w podbrzuszu. Niesamowicie często związane są one z pracującą macicą, ale też z ruchami dziecka rozwijającego się w brzuchu ciężarnej. Jeśli ból nie jest częsty, ani ostry, z pewnością nie trzeba się nim zbytnio przejmować. Na uwagę i reakcję zasługuje ból ostry, który trwa dość długo — może świadczyć o bardzo poważnych stanach. Sprawdź, co może sygnalizować ból podbrzusza oraz jak zwalczyć znienawidzone wzdęcia w ciąży!
Kłucie w podbrzuszu w ciąży bardzo często określane jest przez lekarzy ginekologów jako normalny stan. Dlaczego? Rozwój malucha wymaga wielu zmian w organizmie matki, dlatego kłucie w podbrzuszu czy inne lekkie bóle podbrzusza zwiastują właśnie te zmiany. Macica rozrasta się wraz z rozwijającym się płodem. Organ ten tuż przed zapłodnieniem jest zaledwie wielkości gruszki. Pod koniec ciąży z kolei osiąga rozmiar arbuza. Nic więc dziwnego, że pojawiają się dolegliwości bólowe.
Kłucie w podbrzuszu może występować w każdym trymestrze ciąży. Przyczyn jest wiele. Oto kilka z nich:
wzdęcia w ciąży, niedrożność jelit, zaparcia czy gazy — hormonalne zmiany znacznie spowalniają pracę przewodu pokarmowego. Rosnący płód bardzo często naciska na żołądek i jelita, przez co wszelkie nieprzyjemne dolegliwości jeszcze bardziej się nasilają;
ból więzadła obłego — to jeden z elementów utrzymujących macicę w należytym położeniu, w czasie ciąży więzadło to się rozciąga, co może powodować krótki, a jednocześnie dość mocny ból w pachwinie. Silne, ale krótkotrwałe kłucie najczęściej występuje podczas kichania, kaszlu, podczas siadania, chodzenia, zmiany pozycji czy wstawaniu z łóżka;
skurcze Braxtona-Hicksa - pod koniec ciąży pojawiają się skurcze macicy zwane przepowiadającymi. Są nieregularne, występują od czasu do czasu i zwykle są bezbolesne;
skurcze w trakcie bądź po orgazmie — nie powinny budzić niepokoju, jeśli są umiarkowane i krótkotrwałe
Tokofobia – jak radzić sobie z lękiem przed porodem? Dowiedz się więcej!
Doświadczenie pokazuje, że istnieje wiele niecodziennych stanów, kiedy ból w podbrzuszu, kłucie powinno niepokoić. Pierwszy przykład to ciąża ektopowa, a więc pozamaciczna. W takiej sytuacji zarodek zagnieżdża się poza jamą macicy, najczęściej jest to jajowód. Ciążą pozamaciczna nieleczona może być bardzo niebezpieczna dla kobiety. Jeśli w okolicy podbrzusza pojawia się ból bądź tkliwość, plamienie bądź krwawienie z pochwy, a także ból nasilający się w momencie aktywności fizycznej — trzeba natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Innym stanem, w którym może wystąpić ból podbrzusza, jest poronienie. Jest to utrata ciąży przed ukończeniem 20. tygodnia ciąży. Najczęściej pierwszymi symptomami jest plamienie bądź mocniejsze krwawienie z pochwy, dopiero później pojawia się ból brzucha — kurczowy, ostry, uporczywy bądź umiarkowany.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Koniec z darmowymi workami na śmieci
Może niech się spółka zajmie częstszym odbieraniem śmieci (plastik, papier) a nie robieniem dróg i chodników. A jak się nie opłaca to znajdzie się ktoś komu się będzie.
srEKO
08:13, 2025-07-16
DJ Wojtek i parkiet pod gwiazdami
Toć to Szok
Złoty Rydwan
20:20, 2025-07-15
DJ Wojtek i parkiet pod gwiazdami
Zaprasza burmistrz a więc płaci miasto, więc to my wszyscy płacimy, łaskawie pan redaktor napisze ile
Lucyna
16:10, 2025-07-15
Koniec z darmowymi workami na śmieci
Za odbiór śmieci płacimy jak za zboże. Śmieciara uszkodzi kubeł, to kup nowy. Worki też kup. Za błędy kary? Brak odbioru? Może jeszcze umyć Wam te śmieci i Diorem spsikac? Klient też może zmienić nawyki i śmieci zbierzecie ze środka drogi do wysypiska albo z pobocza.
hm
09:10, 2025-07-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz