Jedną z najczęściej zgłaszanych dolegliwości w czasie ciąży, jak i poza nią jest ból w podbrzuszu. Niesamowicie często związane są one z pracującą macicą, ale też z ruchami dziecka rozwijającego się w brzuchu ciężarnej. Jeśli ból nie jest częsty, ani ostry, z pewnością nie trzeba się nim zbytnio przejmować. Na uwagę i reakcję zasługuje ból ostry, który trwa dość długo — może świadczyć o bardzo poważnych stanach. Sprawdź, co może sygnalizować ból podbrzusza oraz jak zwalczyć znienawidzone wzdęcia w ciąży!
Kłucie w podbrzuszu w ciąży bardzo często określane jest przez lekarzy ginekologów jako normalny stan. Dlaczego? Rozwój malucha wymaga wielu zmian w organizmie matki, dlatego kłucie w podbrzuszu czy inne lekkie bóle podbrzusza zwiastują właśnie te zmiany. Macica rozrasta się wraz z rozwijającym się płodem. Organ ten tuż przed zapłodnieniem jest zaledwie wielkości gruszki. Pod koniec ciąży z kolei osiąga rozmiar arbuza. Nic więc dziwnego, że pojawiają się dolegliwości bólowe.
Kłucie w podbrzuszu może występować w każdym trymestrze ciąży. Przyczyn jest wiele. Oto kilka z nich:
wzdęcia w ciąży, niedrożność jelit, zaparcia czy gazy — hormonalne zmiany znacznie spowalniają pracę przewodu pokarmowego. Rosnący płód bardzo często naciska na żołądek i jelita, przez co wszelkie nieprzyjemne dolegliwości jeszcze bardziej się nasilają;
ból więzadła obłego — to jeden z elementów utrzymujących macicę w należytym położeniu, w czasie ciąży więzadło to się rozciąga, co może powodować krótki, a jednocześnie dość mocny ból w pachwinie. Silne, ale krótkotrwałe kłucie najczęściej występuje podczas kichania, kaszlu, podczas siadania, chodzenia, zmiany pozycji czy wstawaniu z łóżka;
skurcze Braxtona-Hicksa - pod koniec ciąży pojawiają się skurcze macicy zwane przepowiadającymi. Są nieregularne, występują od czasu do czasu i zwykle są bezbolesne;
skurcze w trakcie bądź po orgazmie — nie powinny budzić niepokoju, jeśli są umiarkowane i krótkotrwałe
Tokofobia – jak radzić sobie z lękiem przed porodem? Dowiedz się więcej!
Doświadczenie pokazuje, że istnieje wiele niecodziennych stanów, kiedy ból w podbrzuszu, kłucie powinno niepokoić. Pierwszy przykład to ciąża ektopowa, a więc pozamaciczna. W takiej sytuacji zarodek zagnieżdża się poza jamą macicy, najczęściej jest to jajowód. Ciążą pozamaciczna nieleczona może być bardzo niebezpieczna dla kobiety. Jeśli w okolicy podbrzusza pojawia się ból bądź tkliwość, plamienie bądź krwawienie z pochwy, a także ból nasilający się w momencie aktywności fizycznej — trzeba natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Innym stanem, w którym może wystąpić ból podbrzusza, jest poronienie. Jest to utrata ciąży przed ukończeniem 20. tygodnia ciąży. Najczęściej pierwszymi symptomami jest plamienie bądź mocniejsze krwawienie z pochwy, dopiero później pojawia się ból brzucha — kurczowy, ostry, uporczywy bądź umiarkowany.
532 auta na godzinę! DK61 jak autostrada?
Droga klasyfikuje się do rozbudowy o drugą jezdnię. Czyli dwa pasy w każdą stronę z nowym śladem omijając Dzierżenin. Dlatego, że plany są mgliste warto zadawać politykom, którzy podejmują kluczowe decyzje.
Texas
02:17, 2025-05-21
Zmiany w 800 plus od czerwca. Kto straci?
Czyżby PO chciało zabrać Polakom zasiłek socjalny na dzieci 🤔❓
Złoty Rydwan
16:47, 2025-05-20
Pierwsza Żabka na Popławach
wow pułtuski śląsk ma sklep wow
wow
10:59, 2025-05-20
W powiecie pułtuskim wygrał Karol Nawrocki
Jak głosowali Polacy za granicą? 🔴Nawrocki wygrał w USA, 🔴Trzaskowski wygrał w Rosji i na Białorusi. I wszystko jasne 😁
Złoty Rydwan
08:33, 2025-05-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz