Zamknij

Czym jest i jak działa rozdzielnica i rozdzielnia elektryczna?

. + 08:53, 22.10.2024 Aktualizacja: 08:53, 22.10.2024
Skomentuj

W systemach elektrycznych występuje wiele elementów, które nazywają się podobnie,a jednak ich funkcje są zupełnie odmienne. Tak jest w przypadku rozdzielnicy i rozdzielni elektrycznej. To elementy istotne z punktu widzenia pracy instalacji elektrycznej w domach, biurach i w obiektach przemysłowych. Przejdź dalej i poznaj różnice!

Klasyczna rozdzielnica elektryczna to urządzenie dystrybucyjne w sieciach energetycznych.W praktyce tego typu sprzęt składa się z transformatorów, wyłączników i włączników, przekaźników oraz kompletnej aparatury pomiarowej. Wszystkie te elementy stanowią system do zarządzania i ochrony energetycznej instalacji.

Rozdzielnica i rozdzielnia elektryczna – jakie są różnice?

Rozdzielnica i rozdzielnia elektryczna różnią się przede wszystkim zakresem funkcjii zastosowań. Rozdzielnica to mniejsze urządzenie, które służy do rozdzielania i zabezpieczania obwodów elektrycznych w budynkach mieszkalnych lub przemysłowych.

Z kolei rozdzielnia to większa instalacja, stosowana w miejscach, gdzie konieczne jest zarządzanie bardziej rozbudowanymi systemami elektrycznymi, takimi jak sieci wysokiego napięcia, często obejmująca całą infrastrukturę energetyczną zakładów czy osiedli.

Na czym polega badanie termowizyjne w rozdzielni elektrycznej?

Badania termowizyjne rozdzielni elektrycznych to proces, który polega na analizie rozkładu temperatury na elementach instalacji elektrycznej w celu wykrycia potencjalnych anomalii, takich jak przegrzewanie się komponentów. Dzięki temu można szybko zidentyfikować problemy, które mogą prowadzić do awarii lub pożarów.

Podstawowe działania w ramach takich badań to:

  • Przygotowanie rozdzielni do badania poprzez odłączenie zasilania (jeśli jest to konieczne) lub zapewnienie bezpiecznego dostępu.
  • Wykonanie zdjęć termowizyjnych wszystkich istotnych komponentów, takich jak przewody, złącza, styczniki i bezpieczniki.
  • Analiza uzyskanych obrazów termicznych w celu wykrycia anomalii, takich jak punkty przegrzewania.
  • Sporządzenie raportu z badania, zawierającego wnioski oraz zalecenia dotyczące koniecznych napraw lub konserwacji.

A zatem taka forma analizy to szybki sposób na ocenę stanu instalacji elektrycznej.Regularne przeprowadzanie tego typu kontroli znacząco zwiększa bezpieczeństwoi niezawodność systemu elektrycznego.

Jaki sprzęt należy stosować podczas badania termowizyjnego rozdzielnic elektrycznych?

Najważniejsze parametry techniczne, które wpływają na to, czy dany sprzęt pomiarowy sprawdzi się w danej sytuacji to:

  • zakres temperatur pracy,
  • rozdzielczość termiczna wykonywania zdjęć,
  • możliwość wymiany obiektywów.

Dodatkowo urządzenia do pomiaru powinny spełniać niemieckie normy ISO. To niezbędne, jeśli pomiar ma zostać wykonany rzetelnie i z gwarancją otrzymania prawidłowego wyniku.

Zawsze wtedy, kiedy liczą się jak najdokładniejsze, pomiary warto mieć w zanadrzu profesjonalny czujnik. Dzięki temu możesz łatwo tworzyć raporty termowizyjne i zalecenia dotyczące eliminacji problemów z instalacją.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

105 lat temu w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła

I tak patrzy na nas po wyborach, czemu na kurvve złodziejską glosujecie moje owieczki?

karooool

20:55, 2025-05-19

W powiecie pułtuskim wygrał Karol Nawrocki

Kiedyś napisałbym że biedni, zmanipulowani ludzie. Nie. Debbblile sterowani przez fałszywe autorytety. Żeby na kurve zagłosować antypolską, złodziejską to trzeba być wystrzelonym, tępym frajerem w pijanym widzie.

Now Rocky chuj

20:37, 2025-05-19

W powiecie pułtuskim wygrał Karol Nawrocki

Smutne te komentarze. Nie kupili swojej małpki i piszą bzdury. Po pierwsze: Prezydent RP ma niewiele do powiedzenia w ważnych sprawach. Po drugie: Politycy - wszyscy - nie decydują o ważnych sprawach. Od kilkuset lat w Europie i w związku z tym, na świecie, o ważnych sprawach decydują "panowie trzymający kasę". Ani Tusk, ani Kaczyński. Po trzecie: poczytajcie historię - od czasów Napoleona, koalicja chcących (UK, Niemcy i Francja) próbuje opanować Rosję. Napoleon wrócił z podkulonym ogonem, wojnę krymską Anglicy przegrali, bankierzy z tych krajów sfinansowali Rewolucję 1917 w nadziei na przejęcie kontroli, ale się nie udało. Hitlera namówili i Churchill i Roosevelt, aby napadł na CCCP w 1941 i się nie udało. W 2013 zrobili Majdan i namówili UKR do napaści na Rosjan we wschodniej UKR i wyszła wojna. Co robił Tusk w pociągu do Kijowa tydzień temu? Polska nie napadła na Rosję, a jedynie broniła się w 1920 roku. Czytać, czytać i jeszcze raz czytać. 80 tysięcy wyborców oddało nieważne głosy (bo małpki nie kupili i nie wiedzieli co robić). Mądry naród...

Tak nawiasem...

20:12, 2025-05-19

W powiecie pułtuskim wygrał Karol Nawrocki

Którykolwiek z tych dwóch z czołówki będzie prezydentem zwyczajnie was sprzeda.

Czas

19:50, 2025-05-19

0%