Elektroniczne recepty obowiązujące w Polsce już od 2020 roku są dostępne praktycznie dla każdej osoby dorosłej. Oczywiście lekarz nie ma obowiązku wystawienia takiego dokumentu zarówno podczas zdalnej konsultacji online, jak i w trakcie wizyty pacjenta
w gabinecie lekarskim. Zobacz, kiedy możesz legalnie otrzymać e-receptę od specjalisty.
Elektroniczne recepty mogą być wystawione na dwa sposoby: lokalnie w gabinecie lekarza lub zdalnie podczas konsultacji na odległość online albo w ramach teleporady telefonicznej.
Jeśli interesuje Cię recepta na leki, powinieneś wykazać, że Twój stan zdrowia wymaga leczenia farmakologicznego lub potrzebujesz kontynuacji wcześniejszych recept.
To rodzaj elektronicznego dokumenty, który zastępuje tradycyjne recepty wypisywane przez lekarzy na blankietach. To spore ułatwienie, dzięki któremu zrealizujesz zlecenie na leki wyłącznie na podstawie czterocyfrowego kodu i numeru PESEL.
W praktyce pacjent po zakończonej konsultacji lekarskiej może otrzymać wystawioną
e-receptę w postaci wydruku, w pliku PDF lub jako kod SMS do zrealizowania w aptece.
Na elektronicznym dokumencie znajdziesz informacje na temat:
Aby zrealizować taki dokument, potrzebujesz przede wszystkim indywidualnego kodu PIN przypisanego do e-recepty. Wtedy możesz udać się do punktu aptecznego i odebrać swoje leki.
Zgodnie z przepisami lekarz może legalnie wystawić elektroniczną receptę na leki tylko wtedy, kiedy ma do tego solidne podstawy. To oznacza, że niezbędne jest przeprowadzenie pełnego wywiadu lekarskiego wraz z oceną objawów, analizą dotychczasowej historii leczenia oraz sprawdzeniem wyników badań laboratoryjnych.
Dopiero po dokładnej weryfikacji Twojego stanu zdrowia lekarz będzie w stanie podjąć decyzję o wypisaniu elektronicznej recepty. W przypadku zdalnych konsultacji jakiekolwiek podejrzenia specjalisty mogą skutkować koniecznością odbycia dodatkowej wizyty
w gabinecie. Gdy lekarz ma jakiekolwiek wątpliwości, wtedy nie może wystawić zlecenia na leki.
Większość e-recept jest ważna 30 dni. Wyjątkiem są recepty na antybiotyki – te musisz zrealizować w ciągu 7 dni. Jeśli lekarz wystawi lek sprowadzany z zagranicy, masz na jego wykupienie aż 120 dni. Niektóre e-recepty mogą mieć też dłuższy termin – do 360 dni, jeśli lekarz tak zaznaczy. Dotyczy to m.in. leków przyjmowanych na choroby przewlekłe.
Co więcej, pielęgniarki i położne wystawiające elektroniczne recepty mogą wypisać ilość leków potrzebną do stosowania na 180 dni kuracji zgodnie z zalecanym sposobem dawkowania.
Warto też wiedzieć, że wyjątkiem są preparaty z grupy I-N i II-P, na które jest wystawiana recepta na maksymalnie 90 dni kuracji.
532 auta na godzinę! DK61 jak autostrada?
Droga klasyfikuje się do rozbudowy o drugą jezdnię. Czyli dwa pasy w każdą stronę z nowym śladem omijając Dzierżenin. Dlatego, że plany są mgliste warto zadawać politykom, którzy podejmują kluczowe decyzje.
Texas
02:17, 2025-05-21
Zmiany w 800 plus od czerwca. Kto straci?
Czyżby PO chciało zabrać Polakom zasiłek socjalny na dzieci 🤔❓
Złoty Rydwan
16:47, 2025-05-20
Pierwsza Żabka na Popławach
wow pułtuski śląsk ma sklep wow
wow
10:59, 2025-05-20
W powiecie pułtuskim wygrał Karol Nawrocki
Jak głosowali Polacy za granicą? 🔴Nawrocki wygrał w USA, 🔴Trzaskowski wygrał w Rosji i na Białorusi. I wszystko jasne 😁
Złoty Rydwan
08:33, 2025-05-20
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz