Zamknij

Czy elektroniczna recepta jest dla każdego? Poznaj warunki uzyskania

. + 08:31, 15.04.2025 Aktualizacja: 08:31, 15.04.2025
Skomentuj

Elektroniczne recepty obowiązujące w Polsce już od 2020 roku są dostępne praktycznie dla każdej osoby dorosłej. Oczywiście lekarz nie ma obowiązku wystawienia takiego dokumentu zarówno podczas zdalnej konsultacji online, jak i w trakcie wizyty pacjenta
w gabinecie lekarskim. Zobacz, kiedy możesz legalnie otrzymać e-receptę od specjalisty.

Elektroniczne recepty mogą być wystawione na dwa sposoby: lokalnie w gabinecie lekarza lub zdalnie podczas konsultacji na odległość online albo w ramach teleporady telefonicznej.
Jeśli interesuje Cię recepta na leki, powinieneś wykazać, że Twój stan zdrowia wymaga leczenia farmakologicznego lub potrzebujesz kontynuacji wcześniejszych recept.

Czym właściwie jest e-recepta?

To rodzaj elektronicznego dokumenty, który zastępuje tradycyjne recepty wypisywane przez lekarzy na blankietach. To spore ułatwienie, dzięki któremu zrealizujesz zlecenie na leki wyłącznie na podstawie czterocyfrowego kodu i numeru PESEL.

W praktyce pacjent po zakończonej konsultacji lekarskiej może otrzymać wystawioną
e-receptę w postaci wydruku, w pliku PDF lub jako kod SMS do zrealizowania w aptece.
Na elektronicznym dokumencie znajdziesz informacje na temat:

  • rodzaju przepisanego leku na receptę wraz z ilością i dawkowaniem;
  • daty wystawienia dokumentu;
  • ostatecznej daty realizacji e-recepty;
  • danych lekarza, który wystawił dokument.

Aby zrealizować taki dokument, potrzebujesz przede wszystkim indywidualnego kodu PIN przypisanego do e-recepty. Wtedy możesz udać się do punktu aptecznego i odebrać swoje leki.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby lekarz mógł legalnie wystawić elektroniczną receptę?

Zgodnie z przepisami lekarz może legalnie wystawić elektroniczną receptę na leki tylko wtedy, kiedy ma do tego solidne podstawy. To oznacza, że niezbędne jest przeprowadzenie pełnego wywiadu lekarskiego wraz z oceną objawów, analizą dotychczasowej historii leczenia oraz sprawdzeniem wyników badań laboratoryjnych.

Dopiero po dokładnej weryfikacji Twojego stanu zdrowia lekarz będzie w stanie podjąć decyzję o wypisaniu elektronicznej recepty. W przypadku zdalnych konsultacji jakiekolwiek podejrzenia specjalisty mogą skutkować koniecznością odbycia dodatkowej wizyty
w gabinecie. Gdy lekarz ma jakiekolwiek wątpliwości, wtedy nie może wystawić zlecenia na leki.

Jak długo ważne są elektroniczne recepty?

Większość e-recept jest ważna 30 dni. Wyjątkiem są recepty na antybiotyki – te musisz zrealizować w ciągu 7 dni. Jeśli lekarz wystawi lek sprowadzany z zagranicy, masz na jego wykupienie aż 120 dni. Niektóre e-recepty mogą mieć też dłuższy termin – do 360 dni, jeśli lekarz tak zaznaczy. Dotyczy to m.in. leków przyjmowanych na choroby przewlekłe.

Co więcej, pielęgniarki i położne wystawiające elektroniczne recepty mogą wypisać ilość leków potrzebną do stosowania na 180 dni kuracji zgodnie z zalecanym sposobem dawkowania.

Warto też wiedzieć, że wyjątkiem są preparaty z grupy I-N i II-P, na które jest wystawiana recepta na maksymalnie 90 dni kuracji.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

105 lat temu w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła

I tak patrzy na nas po wyborach, czemu na kurvve złodziejską glosujecie moje owieczki?

karooool

20:55, 2025-05-19

W powiecie pułtuskim wygrał Karol Nawrocki

Kiedyś napisałbym że biedni, zmanipulowani ludzie. Nie. Debbblile sterowani przez fałszywe autorytety. Żeby na kurve zagłosować antypolską, złodziejską to trzeba być wystrzelonym, tępym frajerem w pijanym widzie.

Now Rocky chuj

20:37, 2025-05-19

W powiecie pułtuskim wygrał Karol Nawrocki

Smutne te komentarze. Nie kupili swojej małpki i piszą bzdury. Po pierwsze: Prezydent RP ma niewiele do powiedzenia w ważnych sprawach. Po drugie: Politycy - wszyscy - nie decydują o ważnych sprawach. Od kilkuset lat w Europie i w związku z tym, na świecie, o ważnych sprawach decydują "panowie trzymający kasę". Ani Tusk, ani Kaczyński. Po trzecie: poczytajcie historię - od czasów Napoleona, koalicja chcących (UK, Niemcy i Francja) próbuje opanować Rosję. Napoleon wrócił z podkulonym ogonem, wojnę krymską Anglicy przegrali, bankierzy z tych krajów sfinansowali Rewolucję 1917 w nadziei na przejęcie kontroli, ale się nie udało. Hitlera namówili i Churchill i Roosevelt, aby napadł na CCCP w 1941 i się nie udało. W 2013 zrobili Majdan i namówili UKR do napaści na Rosjan we wschodniej UKR i wyszła wojna. Co robił Tusk w pociągu do Kijowa tydzień temu? Polska nie napadła na Rosję, a jedynie broniła się w 1920 roku. Czytać, czytać i jeszcze raz czytać. 80 tysięcy wyborców oddało nieważne głosy (bo małpki nie kupili i nie wiedzieli co robić). Mądry naród...

Tak nawiasem...

20:12, 2025-05-19

W powiecie pułtuskim wygrał Karol Nawrocki

Którykolwiek z tych dwóch z czołówki będzie prezydentem zwyczajnie was sprzeda.

Czas

19:50, 2025-05-19

0%