Zamknij

Jaka podłoga jest najlepsza na ogrzewanie podłogowe?

. + 14:51, 23.04.2025 Aktualizacja: 14:51, 23.04.2025
Skomentuj

Ciepło pod stopami i brak kaloryferów szpecących wnętrze — brzmi jak komfort? Taki efekt gwarantuje dobrze zaprojektowane ogrzewanie podłogowe. Ale sam system to za mało. Istotny jest także zastosowany materiał wykończeniowy, gdyż nie każda podłoga na ogrzewanie podłogowe będzie dobrym wyborem. Dlatego sprawdź, jakie panele są najlepsze w tym przypadku.

 

Jakie parametry powinna spełniać podłoga na ogrzewanie podłogowe?

Najlepsza podłoga na ogrzewanie podłogowe, to taka, która cechuje się niskim oporem cieplnym. Dla zachowania jego wysokiej wydajności powinien on wynosić nie więcej niż 0,15 m²K/W. Przy czym, im niższa wartość oporu cieplnego, tym lepiej ciepło będzie w stanie przenikać do wnętrza przez posadzkę.

Podłoga na ogrzewanie podłogowe powinna mieć też odpowiednią grubość. Dlatego właściwym wyborem są stosunkowo cienkie panele o grubości 6–8 mm, które przewodzą energię szybciej. 

Co na podłogę przy ogrzewaniu podłogowym — panele laminowane vs winylowe

Jeśli zastanawiasz się, jaka podłoga jest najlepsza na ogrzewanie podłogowe w przypadku paneli, opcje są dwie — wariant laminowany lub winylowy z rdzeniem mineralnym. W zakresie przewodzenia ciepła oba te rozwiązania oferują zbliżone właściwości – średni współczynnik λ dla winylu wynosi około 0,05 W/mK, a dla laminatu około 0,07 W/mK. Różnice między nimi stają się natomiast widoczne przy trwałości, wpływającej na możliwość ich zastosowania w różnych pomieszczeniach. 

Panele laminowane a podłoga na ogrzewanie podłogowe

Podłoga na ogrzewanie podłogowe wykonana z paneli laminowanych wyróżnia się niskim oporem cieplnym, która przekłada się na efektywne działanie systemu grzewczego. Jest też odporna na ścieranie i łatwa w utrzymaniu, o ile zostanie odpowiednio dobrana pod względem klasy ścieralności. Przykładowo panele podłogowe o tym parametrze wynoszącym 31-33 dobrze sprawdzają się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i intensywnie użytkowanych.

Wadą paneli laminowanych jest jednak ich wrażliwość na duże wahania temperatury. Z tego względu przy niekontrolowanym wzroście ciepła mogą być podatne na odkształcenia. 

Panele winylowe z rdzeniem mineralnym — najlepsza podłoga na ogrzewanie podłogowe

Nowoczesne panele winylowe ze sztywnym rdzeniem mineralnym uważane są obecnie jako najlepsza podłoga na ogrzewanie podłogowe. Dzięki niskiej wartości λ oraz zwartej budowie bardzo dobrze przewodzą ciepło. Dodatkowo są całkowicie odporne na wilgoć, co pozwala na ich stosowanie w kuchniach, łazienkach i pralniach.

Decydując się na panele winylowe, należy jednak pamiętać, że wymagają one precyzyjnego montażu. Niezbędne jest przy nich pozostawienie dylatacji przy ścianach i profilowanie połączeń w miejscach intensywnej eksploatacji. Pomimo większych wymagań montażowych, materiał ten zapewnia jednak stabilność wymiarową, która minimalizuje ryzyko wypaczeń.

Jak wybrać panele do ogrzewania podłogowego?

Zanim zostanie podjęta decyzja o tym co na podłogę przy ogrzewaniu podłogowym będzie zastosowane, warto skonsultować się z producentem lub zaufanym sprzedawcą, takim jak sklep internetowy Kronodom, który specjalizuje się w nowoczesnych rozwiązaniach podłogowych. Kluczowa jest znajomość maksymalnej temperatury użytkowej paneli i ich zgodności z systemem grzewczym.

Duże znaczenie ma także to, jaki podkład będzie mieć zastosowana podłoga na ogrzewanie podłogowe. Powinien mieć on niski opór cieplny i warstwę przeciwwilgociową, dzięki czemu będzie wspierał przewodność cieplną i zabezpieczał panele przed kondensacją pary wodnej.

Wybór podłogi pod system grzewczy to decyzja, przy której warto zwracać uwagę nie tylko na wygląd paneli. Liczą się liczby — współczynnik oporu cieplnego, tolerancja na temperatury, odporność na wilgoć i mechaniczne obciążenia. Dobrze dobrane pod względem tych parametrów panele laminowane lub winylowe nie tylko przewodzą ciepło, ale wspierają efektywność całego systemu, ograniczając straty energii.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%