Artykuły sponsorowane

Zamknij
WAŻNE

Dodaj komentarz

Usiądź zdrowo do pracy - jak siedzieć i sobie nie zaszkodzić?

artykuł sponsorowany 13:27, 17.11.2020 Aktualizacja: 00:09, 17.10.2025
Skomentuj Usiądź zdrowo do pracy - jak siedzieć i sobie nie zaszkodzić?

Zmiany wywołane przez pandemię COVID-19 wpłynęły na to, że dla wielu osób dom stał się nagle miejscem pracy. Choć nasze cztery kąty z pewnością sprzyjają większej swobodzie, niestety posiadane przez nas wyposażenie nie zawsze jest dostosowane do długotrwałej pracy siedzącej, wymagającej zdrowej postawy oraz odpowiedniej ergonomii. Aldona Mioduszewska, ekspert Galerii Wnętrz DOMAR podpowiada, jak wyposażyć swój domowy kącik do pracy oraz jak zdrowo… siedzieć.

Jak najlepiej siedzieć w pracy? Krótko! Nie każdy z nas może sobie jednak na to pozwolić, a przebywanie w pozycji siedzącej przez długi czas – zwłaszcza w nieodpowiedniej pozycji – wpływa negatywnie na kręgosłup, powodując jego przeciążenie oraz długotrwały, doskwierający ból. Dlatego praca biurowa, nawet wykonywana w domu, jest wbrew pozorom ciężkim doświadczeniem dla naszego organizmu. Jak zatem zadbać o swoje ciało i zapewnić mu optymalną pozycję siedzącą, która będzie dla nas zdrowa?

Zmiana ku lepszemu lub wygląd… kury?

Jak mówi Aldona Mioduszewska, ekspert Galerii Wnętrz Domar, brak odpowiedniej postawy siedzącej podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze może grozić nam różnymi schorzeniami, wpływającymi nie tylko na nasz dobry stan zdrowia i samopoczucie, ale także i sam wygląd: „Przede wszystkim zła postawa siedząca powoduje problemy z odcinkiem lędźwiowym, co uznawane jest za jedną z podstawowych chorób cywilizacyjnych naszych czasów. Oprócz tego, nasze organizmy mogą zmagać się również z uciskami na tętnice udowe, kończącymi się zatorami w przepływach tętniczych i wpływającymi na złe krążenie krwi w nogach. Nie zapominajmy także o uciskach szyjno-barkowych powodujących duże dolegliwości bólowe głowy, cieśni nadgarstka lub kręgosłupa krzyżowego. Oczywiście poza problemami wewnętrznymi, złe nawyki w siedzeniu odbijają się na naszym wyglądzie - mamy wtedy tendencję do postawy „kurzego skłonu”, czyli ściągania ramion, grabienia się oraz podkurczania szyi i karku. Wyglądamy wtedy jak… kura siedząca na grzędzie.”.

Jaką zatem postawę przyjmować, aby w trakcie wykonywania pracy w domu lub biurze nie tracić cennego zdrowia i dobrego wyglądu? Według ekspertki Galerii Wnętrz Domar, przede wszystkim trzeba siedzieć prosto, a odcinek lędźwiowy wspierać odpowiednio ustawionym podparciem znajdującym się na krześle – „Podczas długotrwałego siedzenia przy komputerze, lordoza staje się najbardziej narażona na ucisk całej masy naszego ciała. Jeżeli chcemy siedzieć zdrowo, to musimy robić to na krześle wyposażonym w regulację wysokości oraz podporę pod odcinek lędźwiowy. Wysokość krzesła i siedziska musi być odpowiednia w stosunku do blatu, na którym pracujemy. Chodzi o to, aby nogi nie były zawieszone w powietrzu lub miały problem z mieszczeniem się w przestrzeni pod stołem. Najbardziej optymalną opcją jest ich położenie na podpórkę - tak, aby kąt nie był klasycznie prosty, dzięki czemu nogi i uda mogą być lekko odciążone”.

Z punktu widzenia siedzenia

Oprócz samej techniki odpowiedniego siedzenia, na nasze zdrowie wpływa również wyposażenie stanowiska pracy. A w tej kwestii, każdy element jest różnym stopni ważny – od dopasowanego krzesła, po odpowiednie oświetlenie.

„Kompletując elementy wyposażenia, przywiążmy szczególną uwagę do kwestii posiadania przez nie funkcji regulacji. Kupując więc krzesło, które jest nomen omen najważniejszą częścią naszego stanowiska, szukajmy takiego, które dopasowane jest do naturalnych krzywizn kręgosłupa oraz posiada regulację wysokości siedziska i podłokietników. Pozwoli to na odciążenie przedramion oraz stawów barkowych. Warto pamiętać, że samo krzesło biurowe jest także punktem odniesienia dla innych elementów wyposażenia znajdujących się w miejscu pracy. W przypadku biurka, musi być ono w taki sposób ustawione, aby nasz kręgosłup był wyprostowany, a ręce spoczywały naturalnie i bezpośrednio na blacie. Wybierajmy więc tylko te modele, które posiadają regulowaną wysokość, dającą nam możliwość idealnego dopasowania do pozycji siedzącej.” – wyjaśnia Aldona Mioduszewska, ekspert Galerii Wnętrz Domar i dodaje – „Dbając o odpowiednią postawę siedzącą pamiętajmy, że w grę wchodzi również kwestia pozycji monitora. Powinien być on ustawiony w odległości przynajmniej równej długości naszej wyprostowanej ręki. Dlaczego? Ponieważ stanowi to optymalną odległość ekranu od naszych oczu i nie powoduje u nas odruchu garbienia się. Oprócz tego nie zapominajmy również o odpowiednim oświetleniu. Lampa musi być tak ustawiona, aby nie oświetlała monitora ani naszych oczu, lecz rozjaśniała przestrzeń na biurku przed nami.”

A co z aktywnością?

Walkę o zdrową postawę warto wzbogacić także o dodatkowe aktywności, pozwalające na odpoczynek naszego organizmu od wycieńczającej go pracy. Jak radzi ekspertka Galerii Wnętrz Domar, przede wszystkim miejmy na uwadze kwestię układu krążenia – „Dobrze jest co jakiś czas wstać od biurka i starać się rozluźnić spięte od pracy mięśnie ramion i barki oraz „rozchodzić” nogi, w których przy siedzeniu zbiera się krew. Dzięki temu zmniejszymy prawdopodobieństwo powstawania żylaków lub pajączków. Kiedy wykonujemy swoją pracę w domu, warto wykonywać ćwiczenie o nazwie kołyska. Podczas niego połóżmy się plecach, złapmy się się za łydki i wykonujmy ruchy „kołysania się w kołysce”. Tego typu aktywność stanowi znakomity odpoczynek dla naszego zmęczonego kręgosłupa. Oprócz tego, antidotum na dolegliwości związane z pracą biurową mogą być spacery, na przykład nordic walking.”.

Pomimo wielu opinii, wykonywanie pracy biurowej naraża nas na wiele schorzeń, które mogą wpływać nie tylko na drastyczne pogorszenie naszego stanu zdrowia, ale również wyglądu. Aby się przed tym ustrzec, warto więc zainwestować w wyposażenie stanowiska pracy, pozwalające na bezpieczne i zdrowe wykonywanie codziennych obowiązków. W ofercie Galerii Wnętrz Domar znajdziemy wszystkie niezbędne sprzęty dostosowane do długotrwałej pracy siedzącej, wymagającej zdrowej postawy oraz odpowiedniej ergonomii – począwszy od krzeseł i biurek po odpowiednie oświetlenie.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Nowa przestrzeń dla młodzieży w Pułtusku

Galeria luzu. Odpalice sobie film przyrodniczy na telefonie i z kolegą zrobicie sobie po hand jobie. Szafa pełna energetyków Bambi i piwa Kustosz zaneci młodzież skutecznie

skibidi

10:07, 2026-06-28

Prezes UOKiK stawia zarzuty sieci Dino

Trzeba być socjalistycznym patriotą z zielonym światłem od partii. Machina propagandowa tvp, republiki i PiS wybralaysobie Dino jako nasz polski skarb walczący skutecznie z Portugalią lub Niemcami. Partia klaskała uszami i prezes Dino też aż do wejścia na giełdę. Potem fama oslabła, zyski przestały spływać i szefostwo Dino zrobiło to samo, a nawet gorzej niż Biedronka w 2003 r w Polsce. Czyli maksymalny wyzysk pracownika, minimalne pensje, braki i nierespektowanie związków zawodowych. Szef Dino ma takie plecy u Pisiorow, że dopóki sprawa nue stała się medialna to pracownice były karabe i wyrzucane za dochodzenie swoich praw u pracodawcy. Morał jest prosty. Jak socjalistyczno narodowa partia (jak Pis) próbuje robić kampanie w układzie z nieźle prosperującą polską firmą, obejmują ją mecenatem protektoratem, to w krotce wszelkie straty odbije sobie na swoich poslkich pracownikach bez poszanowania zdrowia i życia

nono

10:02, 2026-06-28

Płacisz czynsz w SIM?

Cieszcie się że jeszcze sld, psl i pisiorstwo nie zdążyło wszytskich wykupić i się na nich uwłaszczyć. Bo nowych programów spoldzielczych nawet nie zaproponowali

funt klakow

11:31, 2026-06-27

KidsAlert ostrzega przed nowym trendem

Większym zagrożeniem dla dzieci są lubujacy się w dzieciach pedofile, których najwieksza reprezentacja jest w PiS. Szkoda że parta PiS ich kryje swoich zdegenrowanych członków, a nie skazuje karnie na więzienie i publiczne potępienie

nick

11:22, 2026-06-27

0%