Zamknij

Przyszłościowe zawody – poznaj sektor Quant&Data Science

14:19, 04.05.2022 . Aktualizacja: 14:19, 04.05.2022
Skomentuj

Mówi się, że w XXI wieku najcenniejszą rzeczą na świecie nie są pieniądze, ale informacje. Choć informacje, a inaczej mówiąc, dane, bardzo łatwo można przełożyć na pieniądze. Wystarczy podać przykład takich gigantów jak Google, Facebook czy Twitter, które to firmy zarabiają krocie dzięki zbieraniu danych o swoich użytkownikach. Każdy z nas produkuje codziennie mnóstwo informacji. Nic dziwnego, że musiał powstać zawód, a wkrótce cała dziedzina Quant&Data Science. Obecnie jest to jedna z najważniejszych i najszybciej rozwijających się branż na świecie. Dlaczego warto w niej pracować?

Quant&Data Science – co to za branża?

Quant&Data Science to dziedzina obejmująca technologie i zawody skupiające się na zarządzaniu bazami danych, oprogramowaniu statystycznym i metodach stosowanych w analityce. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na analizę różnego rodzaju danych, szacuje się, że w ciągu najbliższych kilku lat, każda rozwijająca się firma będzie musiała zatrudnić specjalistę od Quant&Data Science. Nie można powiedzieć, że zawody z tej działki są w tzw. powijakach. Specjaliści bowiem są rozchwytywani, jednak nie każdy pracodawca wie, co to znaczy Data Science.

Data Science – co to za zawód?

Można powiedzieć, że ekspert z branży Quant&Data Science zajmuje się właśnie danologią (choć to jeszcze mało popularne określenie), czyli analizowaniem i wyciąganiem wniosków z danych. Szczególne znaczenie ma tu big data, metody naukowe, procesy i algorytmy. Specjalista Quant&Data Science jest w więc w pewnym sensie programistą i analitykiem w jednym. Nic dziwnego, że nowy zawód, nazywany obecnie zawodem przyszłości, przyciąga właśnie pasjonatów z tych dwóch dziedzin.

Przykładowe obowiązki na szeregowym stanowisku związanym z Quant&Data Science to:

pozyskiwanie, przetwarzanie i opracowanie danych;

analizowanie danych statystycznych;

wizualizowanie danych;

magazynowanie danych;

wybór i zastosowanie modeli, algorytmów i technik potrzebnych do analizy danych;

uzyskiwanie wyników, mierzenie i sprawdzanie ich;

przedstawianie rekomendacji na podstawie danych.

Zawodów i specjalizacji związanych z Quant&Data Science jest coraz więcej i obejmują one szczeble szeregowe, a także menadżerskie, jak Head of Big Data, Product Owner, Head of Pricing czy Executive Director Quantitative Analysis.

Co trzeba zrobić, żeby dostać się do branży Quant&Data Science?

Analityk powinien posiadać wykształcenie matematyczne, ekonomiczne lub związane z programowaniem czy analizą danych. Coraz więcej polskich uczelni oferuje także studia ukierunkowane ściśle na Quant&Data Science. Jest to związane z olbrzymim i ciągle rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu specjalistów, którzy mogą liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki. Twarde kompetencje, którymi powinien wykazywać się analityk, to m.in. wiedza z zakresu analizy danych, nowych technologii, a także inżynierii oprogramowania. Niezbędna jest znajomość takich języków, jak Python, Pandas, SQL czy NoSQL.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%