Zamknij

Jak wybrać wkrętarkę sieciową?

20.07, 04.11.2022 .
Skomentuj

Wkrętarka sieciowa to urządzenie służące do wkręcania oraz wykręcania wkrętów. Może być wykorzystywana do wykonywania operacji niemal w każdym rodzaju konstrukcji. Producenci oferują elektronarzędzia o bardzo zróżnicowanych parametrach, rozmiarach oraz cenach. Z tego powodu, jak to zwykle bywa, należy odpowiednio przemyśleć zakup, pod kątem personalnych preferencji i zapotrzebowania. Czym należy się kierować podczas wyboru wkrętarki sieciowej?

 

Do czego służy wkrętarka sieciowa?

Wkrętarka sieciowa konstrukcyjnie przypomina klasyczne wiertarki. Zasadniczą różnicą jest jednak fakt, że posiada ona specjalnie wyprofilowane gniazdo, dopasowane kształtem do części mocujących bitów. Bitami nazywane są końcówki, wyprofilowane odpowiednio pod gniazda wkrętów. Regulowane sprzęgło jest dostosowane pod materiały różnego typu. Ustawienie odpowiedniej mocy obrotowej pozwala zabezpieczyć się przed ryzykiem zbyt mocnego dokręcenia elementów mocujących, co znacznie osłabia wytrzymałość złącza.

Wkrętarki sieciowe wykorzystywane są głównie w przemyśle budowlanym oraz stolarskim. Znajdują również częste zastosowanie w codziennym użytku domowym. Za ich pomocą można mocować do siebie płyty kartonowo-gipsowe, tworzące ściany działowe w budynkach, a także wykonywać w nich otwory na elementy wiszące, takie jak obrazy czy wieszaki. Ponadto używa się ich do łączenia ze sobą poszczególnych części mebli oraz innych drewnianych konstrukcji, np. altanek.

Wkrętarkę sieciową można kupić na https://www.bricoman.pl/elektronarzedzia/elektronarzedzia-akumulatorowe/wiertarko-wkretarki

Cechy charakterystyczne wkrętarek sieciowych

Podstawowym ograniczeniem wkrętarki sieciowej jest konieczność podłączenia jej do stałego źródła prądu. Podczas wykonywania prac montażowych na świeżym powietrzu, czyli na przykład na ogrodach działkowych, nie zawsze istnieje możliwość podłączenia się do instalacji elektrycznej. Z tego powodu, decydując się na zakup takiego narzędzia, należy upewnić się, że nie będzie potrzeby użycia go w miejscach bez dostępu do prądu.

Z drugiej jednak strony, połączenie przewodowe gwarantuje możliwość znacznie mocniejszego obciążenia wkrętarki. W przeciwieństwie do wersji wyposażonej w akumulator urządzenie może pracować intensywnie, bez przerw, przez długi okres czasu. Z tego powodu konsumenci wymagający dużej wydajności, zwyczajowo wybierają urządzenia zasilane przez prąd z kabla.

Czym się kierować podczas wyboru wkrętarki sieciowej?

Elektronarzędzia są zwykle kupowane z zamysłem użytkowania ich przez lata. Powszechnie wiadomo, że nie ma rzeczy bardziej utrudniającej pracę niż narzędzie psujące się w najmniej oczekiwanym momencie. Z tego powodu warto czasami zapłacić trochę wyższą cenę, żeby mieć pewność, że urządzenie jest wykonane solidnie. Należy robić zakupy u sprawdzonych i polecanych na rynku producentów, by finalnie nie ponosić podwójnych kosztów.

Istotnym ułatwieniem jest antypoślizgowa profilowana rączka. Jej odpowiednie wykonanie pozwala trzymać wkrętarkę przez długi czas, bez uczucia zmęczenia dłoni. Na ten aspekt wpływa również masa urządzenia. W miarę możliwości powinna być jak najmniejsza.

Kolejny ważny aspekt stanowi rozmiar kabla. Często przy pracach wykonywanych na dużej wysokości, lub w miejscach z utrudnionym dostępem, zdarza się, że nawet zastosowanie przedłużacza nie jest wystarczające. Jeżeli przewód będzie odpowiednio długi, to ograniczenia wynikające z konieczności stałego podłączenia do sieci elektrycznej staną się niemal nieodczuwalne. Wpłynie to także pozytywnie na żywotność urządzenia, gdyż kabel rzadziej napinany, będzie się zużywał znacznie wolniej.

(.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%