Zamknij

Część w samochodzie. Co wybrać: zamiennik czy oryginał?

14:35, 23.11.2022 .
Skomentuj

Rynek części samochodowych jest bardzo rozbudowany. Właściciele pojazdów, które utraciły już gwarancję, w przypadku konieczności napraw lub serwisowania auta muszą pokryć koszty usługi łącznie z zakupem części. Do dyspozycji kierowców i mechaników pozostają oryginalne części samochodowe, a także z reguły tańsze zamienniki. Który wariant lepiej wybrać do swojego samochodu? W jaki sposób części oryginalne różnią się od zamienników?

Oryginalne części samochodowe

Podział części samochodowych na zamienniki oraz oryginały jest w rzeczywistości bardziej złożony. Jeśli chodzi o części oryginalne, wyróżnia się dwie podstawowe kategorie podzespołów, do których należą:

  • Części OE – Original Equipment
  • Części OEM – Original Equipment Manufacturer

Części samochodowe OE, niekiedy oznaczane również symbolem O to oryginalne części producenta pojazdu. Oprócz wspomnianej sygnatury, można na nich znaleźć logo danej marki. Części samochodowe OE są wykorzystywane w pierwszym montażu, a poza tym można je spotkać przede wszystkim w autoryzowanych serwisach.

Części samochodowe OEM także zaliczają się do oryginałów. Co więcej pochodzą z tych samych fabryk i taśm montażowych co części OE, a jedyna różnica polega na tym, że znajduje się na nich logo producenta części, a nie logo marki pojazdu. Chociaż obie grupy podzespołów znajdują się w oddzielnych kategoriach, w rzeczywistości są identyczne. Różnica polega też na tym, że części samochodowe OEM znajdują się w dystrybucji, między innymi hurtowniach i sklepach samochodowych.

W obu kategoriach jakość części jest stosunkowo wysoka, jednak należy pamiętać, że każdy model auta ma swoje wady i niekiedy części wykorzystywane w pierwszym montażu są w gruncie rzeczy dość przeciętne.

Zamienniki części samochodowych

Przejdźmy do zamienników. W tej grupie istnieje jeszcze więcej kategorii, a jedną z nich są części samochodowe OEQ – Original Equipment Quaility. Tego rodzaju podzespoły pochodzą od innych producentów, natomiast z założenia muszą oferować porównywalną albo zbliżoną jakość. Wśród nich można spotkać się z trzema dodatkowymi symbolami:

  • PC – jakość potwierdzona przez niezależne instytucje badawcze
  • PJ – porównywalna jakość zaświadczana przez producenta części
  • P –zbliżona do oryginału jakość zaświadczana przez producenta części

Do zamienników zaliczają się również części samochodowe należące do kategorii AM – Aftermarket. One dzielą się na kolejne dwie podkategorie:

  • ZJ – części samochodowe z założenia prezentujące wyższą jakością do oryginałów
  • Z – części spełniające normy bezpieczeństwa, jednak pozbawione certyfikatów jakości

Zalety wyboru zamienników części samochodowych

Właściciele pojazdów, którzy pragną, aby ich auto zostało zachowane w stanie niemal fabrycznym mogą śmiało zdecydować się na części oryginalne – OE lub OEM, zwłaszcza kiedy byli zadowoleni z podzespołów zamontowanych w ich aucie fabrycznie.

Jednak wybór zamienników ma swoje ogromne zalety. Jedną z nich jest niższa cena w porównaniu do oryginałów. Poza tym zamienniki części samochodowych są szeroko dostępne, a właściciele aut mogą wybierać spośród oferty wielu producentów. Niektóre części samochodowe zaliczane do zamienników prezentują przy niższej cenie jakość porównywalną do oryginałów, ale na rynku są też dostępne części ulepszone, na przykład przystosowane do dłuższej eksploatacji.

Zamienników części samochodowych warto szukać przez internet, na przykład w sklepie internetowym Aparts – https://aparts.pl/. Zakup części u niezależnego dystrybutora pozwala w bardzo atrakcyjnej cenie znaleźć podzespoły najwyższej jakości pochodzące od renomowanych producentów zamienników i kupić je bez wychodzenia z domu!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%