Zamknij

Podatek od kupna samochodu - kary w 2021 roku sięgają 56 tys. zł

15:29, 22.12.2020 | J.K

Niektórzy nabywcy używanych pojazdów mają obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Sprawdź, czy i Ciebie to dotyczy!

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Nazywa się go także podatkiem od zakupu samochodu lub podatkiem od wzbogacenia, ale nie trzeba go płacić po nabyciu każdego auta. Taki obowiązek spoczywa jedynie na nabywcach używanych samochodów, którzy kupili je od osoby prywatnej, niebędącej podatnikiem VAT.

Wszystko, co musisz wiedzieć o podatku od czynności cywilnoprawnych, przeczytasz w artykule https://klaro.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/podatek-od-kupna-samochodu/, a najważniejsze informacje znajdziesz poniżej.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Wiadomo już, że podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) należy uiścić po zakupie pojazdu od osoby prywatnej. Nie trzeba go jednak płacić, jeśli samochód pochodzi z zagranicy. Ktonie musi zapłacić PCC?

  • Osoby, które kupiły używany pojazd za granicą,
  • nabywcy nowych aut,
  • osoby, które kupiły samochód na fakturę,
  • nabywcy samochodów o wartości rynkowej niższej niż 1000 zł.

Ważne jest to, że sprzedawcy w komisach również mogą być osobami prywatnymi. Dlatego dobrze jest sprawdzić, czy kupując samochód w danym komisie jesteś zobowiązany do zapłaty PCC.

Ponadto osoby posiadające ważne orzeczenie o nawet niewielkiej niepełnosprawności narządów ruchu nie muszą uiszczać tego podatku w żadnej sytuacji. Podobny przywilej przysługuje osobom z orzeczeniem średniej lub znacznej niepełnosprawności jakiegokolwiek organu lub układu.

Jak obliczyć wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych?

Podatek od czynności cywilnoprawnych wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu. Dlatego, żeby go obliczyć, trzeba znać wartość rynkową, a nie tylko cenę, za jaką auto zostało sprzedane. Wyceny mogą dokonać specjaliści. Można też samodzielnie uzyskać wycenę, korzystając z płatnych serwisów Eurotax i INFO-EXPERT. Są to jedne z najszerzej stosowanych systemów wyceny pojazdów, używane także przez firmy ubezpieczeniowe i dostępne dla wszystkich kierowców korzystających z internetu.

Gdy wyliczona przez Ciebie kwota podatku będzie bardzo niska, urząd skarbowy dokona jej przeliczenia i zażąda dopłaty brakującej sumy oraz uregulowania odsetek. Możesz odwołać się od wyliczenia urzędu skarbowego, ale jeśli kwota nie będzie znacznie różnić się od tej podanej przez urząd, będziesz musiał zapłacić za opinię wydaną przez biegłego.

Kiedy i w jaki sposób zapłacić podatek od zakupu samochodu?

Właścicielowi pojazdu przysługują dwa tygodnie na zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych. Po 14 dniach od podpisania umowy będzie mógł zostać obciążony karą za niezapłacenie PCC.

W celu uiszczenia podatku trzeba najpierw wypełnić odpowiedni formularz dla urzędu skarbowego. Jedyny właściciel auta musi złożyć druk PCC-3, a jeśli auto ma kilku właścicieli, należy wypełnić formularz PCC-3/A. 

Obecnie nie trzeba pojawiać się w urzędzie osobiście. Dokumenty można oczywiście złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym, ale można też wysłać je pocztą w formie tradycyjnej lub elektronicznej. Jest też możliwość opłacenia podatku przelewem na konto odpowiedniego urzędu.

Co grozi za niezapłacenie podatku?

Kary za niezapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych zmieniają swoją wysokość w zależności od pensji minimalnej wyznaczonej na dany rok. W 2020 roku pensja minimalna wynosiła 2600 zł, a w 2021 — 2800 zł brutto. Kary za niedopełnienie obowiązku zapłaty PCC wahają się od 1/10 do dwudziestokrotności pensji minimalnej. Oznacza to, że w 2020 roku wynosiły od 260 do 52000 zł, a w 2021 roku wzrosną do 280-56000 zł.

Nieuiszczenie podatku może być zakwalifikowane jako wykroczenie lub przestępstwo. Mimo to da się obniżyć karę za niedopełnienie tego obowiązku. Jeśli zbyt późno zorientowałeś się, że powinieneś zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, możesz złożyć tzw. czynny żal, czyli oświadczenie zawierające przyznanie się do winy i deklarację chęci zapłacenia zaległości.

Obowiązki właściciela pojazdu po zapłaceniu podatku

Nabywca samochodu musi przerejestrować go na swoje nazwisko, a żeby to zrobić, powinien najpierw go ubezpieczyć. Możliwe, że używany samochód będzie miał wykupioną polisę OC. Wtedy jego nowy właściciel ma prawo kontynuować poprzednie ubezpieczenie samochodu. Ubezpieczyciel może jednak przeliczyć składkę ubezpieczenia i domagać się dopłaty od nabywcy pojazdu. W takiej sytuacji bardziej opłacalne może okazać się zrezygnowanie z dotychczasowej polisy i wykupienie nowego ubezpieczenia w innym towarzystwie.

Najtańsze OC można znaleźć za pomocą porównywarek ubezpieczeń. Można z nich skorzystać w bardzo szybki i wygodny sposób. Jeżeli jeszcze nie wiesz, jak to zrobić, przeczytaj artykuł https://klaro.pl/ubezpieczenia-komunikacyjne/ubezpieczenie-oc/>212 zł za OC samochodu? To możliwe w porównywarce ubezpieczeń! Ten tekst pomoże Ci wykorzystać możliwości porównywarki i znaleźć najtańsze OC oraz inne ubezpieczenia komunikacyjne dla zakupionego samochodu.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop