Teraz na cukrownię i ciechanowski zamek możesz spojrzeć zupełnie inaczej – oczami pisarza. Arkadiusz Rączka cofnął się do początku XX wieku, dokładnie do 1920 roku. Jego powieść Wplątani wydana przez Wydawnictwo Novae Res dzieje się w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, a Ciechanów jest jednym z miejsc akcji.
„Wplątani” to brawurowa opowieść z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Sam autor określa ją mianem romansu historycznego i zdaje się przychylać do opinii niektórych historyków, że „cud nad Wisłą” został poprzedzony „cudem nad Łydynią”.
W wyniku śmiałego ataku polskiej kawalerii na Ciechanów, bolszewicka 4 Armia została pozbawiona radiostacji, przez co utraciła kontakt z sowieckim sztabem i praktycznie została wyeliminowana z walki w dniach decydujących o losach Bitwy Warszawskiej i całej wojny.
Co ciekawe, to zdarzenie opisane jest w książce z perspektywy Fiodora, bolszewickiego oficera kawalerii Gaj Chana, której oddział stacjonował na terenie folwarku Szczurzyn. Fiodor jest jednym z czterech fikcyjnych bohaterów powieści, których losy są nierozerwalnie splecione. Oprócz niego najważniejszą rolę w książce odgrywa rotmistrz Wolski, ale ważne są również dwie kobiety, Nina, pracująca dla polskiego wywiadu, oraz czekistka Masza.
W Ciechanowie Fiodor spotyka się z Maszą dwukrotnie, najpierw pod ratuszem, gdzie otrzymuje od niej teczkę z tajnymi dokumentami, a następnie w cukrowni. Zdaniem autora to właśnie w cukrowni znajdowała się radiostacja i moment jej zniszczenia przedstawiony jest niezwykle barwnie, zaś samo miejsce i zdarzenia opisane są z detalami:
Fiodor znajdował się mniej więcej w okolicach stacji wirówek, gdy budynek zadrżał w posadach, a szyby opadły z wysokich okien niczym zasłony utkane ze szklanych odłamków. Taką siłę uderzenia mógł mieć tylko pocisk artyleryjski, żaden granat. Widocznie Polacy podciągnęli pociągiem pancernym do pobliskiej stacji. Rozległ się terkot karabinów maszynowych, jakby nagle obudziło się stado żelaznych, klekoczących ptaków – to żołnierze z sąsiedniego budynku otworzyli ogień.
W cukrowni rozegra się dramatyczna scena, z udziałem Fiodora i Maszy, która rozstrzygnie o losach ich romansu. Warto zaznaczyć, że również zamek w Ciechanowie, stał się w książce teatrem wydarzeń związanych z atakiem polskich ułanów.
Czytelnicy z pewnością znajdą dużo ciekawych opisów dotyczących Ciechanowa i walk toczonych o miasto w trakcie Bitwy Warszawskiej. Godna uwagi jest dokładność, z którą autor przedstawia realia Ciechanowa w latach dwudziestych, bazując na materiałach historycznych i archiwalnych, ponieważ jak mówi - „nigdy dotąd nie odwiedził tego miasta”. Czas więc by, jak tylko uspokoi się sytuacja z pandemią, zawitał do Ciechanowa na spotkanie autorskie i opowiedział więcej o swych ciechanowskich inspiracjach.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Wracają kontrole na granicach Polski
Kolejna ściema Tuska obliczona na skasowanie Ruchu Obrony Granic. Ten człowiek nigdy nie powiedział słowa prawdy. W tej grze pozorów mają być wspólne patrole polsko-niemieckie. To zróbcie też wspólne polsko-rosyjskie i polsko-białoruskie, będziecie jeszcze bardziej wiarygodni, platformiani ściemniacze.
Puł Tusk
23:05, 2025-07-01
Będą zmiany terminu egzaminu ósmoklasisty
Czemu służy ten egzamin? Uczniowie mają jego wyniki "w nosie", a nauczyciele są rozliczani za efekty. Dla kogo stres?
Pani J.
20:18, 2025-07-01
Czwartek może być rekordowy – Pułtusk się ugotuje?
2 dni a później znowu skromnie... ale ekoidioci zaczną krzyczeć że planeta plonie hehe
Adam
12:57, 2025-07-01
Mazowsze daje, gminy sadzą i świecą!
Ciekawe kiedy w Obrytem coś posadzą.... albo kogoś?
Seba
12:22, 2025-07-01
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz