Zamknij

Serwisy obiadowe i zastawa stołowa - co każdy dżentelmen wiedzieć musi?

12:44, 04.03.2021 | J.K
Skomentuj

Serwis obiadowy razem z zastawą stołową stanowią razem formę w którą przybieramy nasz stół podczas wykwintnych, uroczystych okazji. Każdy, kto chce aspirować do bycia dżentelmenem – wiedzieć musi co nieco o etykiecie, którą trzeba zachować podczas nie tylko uroczystego posiłku. Jak ją więc zachować? O tym w niniejszym artykule.

Eleganckie okazje wymagają dużo większego zwracania uwagi względem szczegółów, niż zwykłe, spędzane w gronie najbliższych osób posiłki. Trzeba bowiem odpowiednio zaaranżować stół, przy którym będziemy jeść. Sprowadzi się to w dużej mierze do podania odpowiedniego serwisu obiadowego, a także zastawy stołowej.

Trzeba dobrać pasujące do okoliczności i miejsca serwis obiadowy i zastawę stołową. Należy wiedzieć, gdzie położyć sztućce i jak odpowiednio złożyć serwetki. Jeśli siedzieć będziemy przy dużym i długim stole, przy którym spożywać posiłek będzie duża liczba biesiadników – to w gąszczu nakryć, talerzy, sztućców i szklanek można będzie się pogubić. Warto więc zadać sobie tytanie czy na pewno wiemy co i gdzie ustawić?

Serwis obiadowy PUNTINO FESTA ITALIA 42-częściowy; Źródło: Prymus AGD

Gdzie umieścić sztućce i elementy zastawy stołowej?

Zgodnie z ogólną zasadą sztućce umieścić należy zawsze od zewnętrznej strony talerza – ku jego wnętrzu. Jest to zresztą naturalne i zgodnie z przebiegiem formalnego posiłku – nakrycia stołu zawsze przygotowujemy dla osób praworęcznych, a wszyscy mańkuci muszą się do tego dostosować.

W kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara układamy następujące elementy:

  • Kieliszki do wina i wody

  • Łyżki

  • Noże

  • Talerze obiadowe z serwetką na wierzchu

  • Widelce obiadowe

  • Nóż do masła

  • Łyżkę i widelec deserowy

Pojedynczy element serwisu obiadowego PUNTINO FESTA ITALIA 42-częściowy; Źródło: Prymus AGD

Gdzie umieścić dodatkowe elementy zastawy stołowej?

Jeżeli spożywać będziemy potrawy wymagające dodatkowych elementów zastawy stołowej – to koniecznie musimy o nich pamiętać. W zależności od menu mogą być to również różne komponenty serwisu obiadowego, jak choćby filiżanki i spodki. W przypadku zastawy stołowej mogą być to specjalne przybory – których dobrym przykładem będzie choćby widelec o długim ostrzu do muli.

Gdzie umieścić szklanki?

Podczas wykwintnej uczty nie powinna zdziwić nas wielość naczyń na napoje dla jednej osoby – podanych na dodatek jednocześnie. Kieliszki powinny być po prawej stronie talerza obiadowego. Składać mogą się z kieliszka do wody, czerwonego, oraz białego wina, oraz wódki, lub szampana.

Kolejne dobre rady

Ponadto obrusy, na których spożywać będziemy wieczerzę – powinny być wykwintne i bogato zdobione – nie chcemy przecież wyjść na skąpców, którzy nakrywają swym gościom zbyt skromnie. Poza tym nakrywając do stołu, zawsze trzymaj kieliszki za nóżkę, a sztućce za środek – tak aby zminimalizować pojawianie się odcisków palców. Żaden z gości nie życzyłby sobie zapewne takiego widoku. Gdy nalewamy wino – zawsze trzymajmy kieliszek za nóżkę – dzięki temu pozostanie ono chłodniejsze. W przeciwnym wypadku ciepło z naszej ręki dotarłoby do niego przez szkło – a w rezultacie poważnie zaburzyło jego wysublimowany posmak.

Podsumowanie

Pamiętajmy też by nie zagubić tego, co w uroczystym posiłku najważniejsze – czyli innymi słowy miłej, ciepłej atmosfery, kiedy to bawi się ze sobą cała rodzina. Jeśli chcemy odpowiednio się do takich chwil przygotować – zawsze warto zaopatrzyć się w serwis obiadowy i zastawę stołową dostępną w dobrych sklepach internetowych, jak choćby Prymus AGD.

 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%