Zamknij

Mieszkanie dla studenta - jak urządzić?

09:18, 19.05.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:19, 19.05.2021

Mieszkanie dla studenta to dosyć specyficzna nieruchomość. Czasy studenckie rządzą się swoimi prawami, a więc młody człowiek wkraczający w dorosłość - w domu bywa mało, a przestrzeń mieszkalna jest mu potrzebna głównie do nauki i snu. Zwykle też przy urządzaniu takiego mieszkania należy wziąć pod uwagę studencką kieszeń, która - nie oszukujmy się, często jest ograniczona. Jak więc zaaranżować idealne mieszkanie dla studenta, aby odpowiadało wszystkim jego potrzebom?

Co musi się znaleźć w studenckim mieszkaniu?

Nieruchomości przeznaczone dla studentów to zwykle małe mieszkania, 1- lub 2- pokojowe. Bywa też tak, że właściciele dużych mieszkań, decydują się na wynajem poszczególnych pokoi kilku osobom. W zależności od tego, z którą opcją mamy do czynienia - aranżacja wnętrza się nieco zmieni. Przy każdym wariancie są jednak te same elementy must-have. Co musi się znaleźć w mieszkaniu niezależnie od jego metrażu?

Miejsce do nauki to absolutna podstawa. Część studentów woli uczyć się na przykład w uczelnianej bibliotece, ale nie zawsze jest taka możliwość, więc przestrzeń powinniśmy zaaranżować w mieszkaniu. Koniecznością jest blat - im większy tym lepszy. Musimy pomieścić stos książek i notatek, komputer czy laptop, często też drukarkę. Uczelniany kącik musi być dobrze oświetlony, tak aby nawet podczas nocnej nauki oczy studenta miały pełny komfort.

Kolejny element to przestrzeń do spania. Jeśli tylko metraż na to pozwala, warto oddzielić ją od reszty mieszkania. Możemy zainwestować w nieduże łóżko albo porządną kanapę rozkładaną. Świetnym rozwiązaniem do małych (ale wysokich!) mieszkań jest antresola, na której możemy umieścić sam materac. Pamiętajmy jednak, że miejsce do spania musi być wygodne. W przypadku studenta wyspanie to podstawa!

Mieszkanie dla studenta - z czego możemy zrezygnować?

Oczywiście pomieszczenia jak łazienka czy kuchnia (lub aneks kuchenny) są niezbędne w każdym mieszkaniu, jednak w przypadku studenckich 4 kątów, miejsca te możemy ograniczyć. W kuchni zbędny jest duży, kilkuosobowy stół. Jeśli mieszkanie zajmuje tylko jedna osoba - często wystarczy nieduży blat, nawet składany. Rozkładany stół zaoszczędzi nam miejsce, gdy akurat z niego nie korzystamy. Studenci też rzadko robią 3-daniowe obiady dla całej rodziny, więc wystarczy kuchenka z 2 palnikami, mała lodówka i nieduży blat roboczy. 

Łazienka również nie musi być dużych rozmiarów. W zupełności wystarczy kabina prysznicowa, nieduża umywalka oraz pralka o małym wsadzie - nawet ładowana od góry, co znowu zaoszczędzi nam miejsce. Zbędna jest duża wanna, elektryczna suszarka do ubrań czy podwójna umywalka. Kolejna kwestia to salon i duża przestrzeń do wypoczynku. Studentowi wystarczy miejsce do spania, bowiem czas wolny zwykle spędza poza domem.

Gdzie kupić mieszkanie dla studenta?

Najkorzystniejszą sytuacją dla młodego studenta, który zaczyna dorosłe życie, często w obcym mieście - jest mieszkanie własnościowe. Mało którego studenta stać na kupno nieruchomości, ale coraz częściej zdarza się, że to rodzice fundują taki zakup. Dla młodej osoby to dużo mniejsze koszta utrzymania, bowiem płaci jedynie czynsz i media, a nie opłatę za wynajem (zwykle sporo wyższą). To też świetna inwestycja na przyszłość.Kupno nawet malutkiego mieszkania w centrum miasta jak Warszawa to duży wydatek. Warto wobec tego wziąć pod uwagę dalsze lokalizacje. Ciekawą opcją są nieruchomości na sprzedaż w Nowodworach. Droga na uczelnie zajmie nieco więcej, ale cena mieszkania będzie bardziej przystępna, a po latach nieruchomość zyska na wartości.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%