Zamknij

Wynajem czy zakup M - na co się zdecydować?

12:24, 18.08.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:50, 19.08.2021

Dobre miejsca do życia powinno być priorytetem dla każdej osoby. Można mieć wspaniały samochód, zwiedzać egzotyczne kraje i otaczać się eklektycznymi dziełami sztuki, lecz w pierwszej kolejności warto pomyśleć o zacisznym gniazdku, w którym być może spędzimy resztę swojego życia. A może wolimy jednak poczekać na odpowiedni moment i nie inwestować we własne lokum, lecz tak jak dotychczas - korzystać z wynajmu. Na co się zdecydować?

Czy to już czas na własne M?

W Polsce panuje duże przywiązanie do własności. Lubimy mieć coś swojego, preferujemy to bardziej niż wynajem. Nie są to luźne opinie, a obserwacje, które przeprowadził Europejski Urząd Statystyczny - Eurostat. Z badania wynika, że ponad 80% naszych rodaków mieszka na swoim! Czy zawsze to jednak najlepsze rozwiązanie? Czy może wstrzymać się z decyzją o kupnie własnego M i zamiast tego, zdecydować się na wynajem, zmieniając miejsce zamieszkania w zależności od sytuacji życiowej? Oceńmy te dwa rozwiązania!

Kupno mieszkania - dla kogo?

Jeśli planujemy zakup mieszkania, to nie na chwilę, lecz na wiele lat, być może już na resztę życia. Nie ulega więc wątpliwości, że taka decyzja należy do kategorii poważnych. W kupno mieszkania angażujemy wszystkie siły czasowe i pieniężne, co wiąże się z ogromnym stresem i wielkimi oczekiwaniami. Co równie ważne, wiele osób do tego celu musi zaciągnąć kredyt hipoteczny na 25-30 lat. Jak widzimy, decyzję o zakupie mieszkania najlepiej podjąć, gdy nasze życie jest już w pewnym stopniu ustabilizowane.

Na swoim najwygodniej!

Większość osób szuka nieruchomości w dużych aglomeracjach, gdzie jednak są one najdroższe. Rozwiązaniem są oferty z mniejszych miejscowości, jak nowe mieszkania w Ciechanowie. Niezależnie, w jakim miejscu je kupimy i ile finalnie za nie zapłacimy, możemy być pewni, że własne lokum to ogromna swoboda i komfort, której nie ma w wynajmowanej nieruchomości, bo nawet drobną sprawę musimy konsultować z właścicielem. Nie musimy się też obawiać sytuacji, kiedy nagle dostaniemy informację, że musimy się wyprowadzić, ponieważ mieszkanie zostało sprzedane.

Zdecydowanie warto rozważyć kupno własnego M, lecz nim zaczniemy działać w tym temacie, oceńmy analizę potrzeb i możliwości finansowych. Nie zapominajmy, że banki wymagają wkładu własnego na poziomie 10-20%, co w odniesieniu do tego, jak drogie są mieszkania, oznacza dużą sumę.

A może pozostać przy wynajmie?

Jeśli nie chcemy podejmować tak ważnych i wiążących decyzji życiowych, jak wybór mieszkania na lata, lepiej pozostać przy wynajmie. Zapewni to większą elastyczność. Czasem jest też tak, że nie możemy sobie pozwolić na kupno mieszkania, bo albo nie dysponujemy środkami na wkład własny, albo nie mamy zdolności kredytowej. W tej sytuacji wynajem jest dobrą opcją na przeczekanie, aż uzbieramy pieniądze lub zmienimy pracę, która w oczach banku będzie gwarantem, że spłacimy kredyt.

Wymieniliśmy mocne strony wynajmu, lecz należy też wspomnieć o jego mankamentach. To przede wszystkim gotowość do dostosowywania się do wymagań właściciela. Nigdy nie wiemy, na kogo trafimy i czy nasza współpraca będzie udana, czy raczej pełna konfliktów i pretensji. Jedno jest pewne - mimo że co miesiąc płacimy czynsz, to nie jesteśmy tak naprawdę u siebie, bo mieszkanie ma swojego prawowitego właściciela.

 Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%