Zamknij

Dla kogo przeznaczona jest usługa Payroll Consulting i co wchodzi w jej zakres?

14:57, 22.04.2022 | .
Skomentuj

Payroll Consulting, czyli zewnętrzna obsługa kadr i płac, to rozwiązanie, z którego korzysta wiele polskich firm na różnych etapach rozwoju. W małych i średnich przedsiębiorstwach eliminuje koszty budowy i utrzymania własnego działu. Zaś w dużych firmach ułatwia prowadzenie świadomej polityki personalnej i usprawnia procesy związane z zatrudnianiem pracowników.

Na czym polega usługa Payroll Consulting?

Payroll Consulting powstał w odpowiedzi na potrzeby rozwijających się przedsiębiorstw. Sprawy związane z obsługą pracowników są nieodłącznym aspektem funkcjonowania każdej firmy. Zawieranie umów, prowadzenie akt osobowych i dokumentacji pracowniczej, szkolenia BHP, urlopy, zwolnienia chorobowe, składki, paski wynagrodzeń – im więcej osób zatrudnia pracodawca, tym więcej pracy związanej z kadrami spoczywa na jego barkach. Jest to wiele żmudnych i czasochłonnych obowiązków, które wymagają skrupulatności, ale przede wszystkim wiedzy oraz bycia na bieżąco z przepisami.

Na pewnym etapie rozwoju wielu przedsiębiorców staje przed pytaniem, czy zacząć budować własny dział kadr, czy zlecić obsługę pracowniczą na zewnątrz? Z pomocą przychodzą takie narzędzia, jak Payroll Consulting, oferowane przez doświadczone agencje HR.

Co wchodzi w zakres usługi Payroll Consulting?

Spektrum działań oferowanych w ramach Payroll Consulting jest bardzo duże. Podstawowe kwestie dotyczą administracji wynagrodzeniami oraz zarządzaniem dokumentacją personalną:

  • Rozliczanie listy płac;
  • Prowadzenie akt osób zatrudnionych na umowie o pracę lub w innym stosunku prawnym;
  • Naliczanie wynagrodzeń;
  • Rozliczenia z urzędami;
  • Prowadzenie dokumentacji pracowniczej od podpisania umowy po rozwiązanie stosunku pracy.

To najważniejsze usługi prowadzone w ramach Payroll Consulting, jednak może być ich znacznie więcej. Duże agencje HR oferują także przygotowanie analiz i raportów dotyczących pracowników, a także świadczą usługi z zakresu doradztwa personalnego.

Własny dział kadr czy Payroll Consulting?

Stworzenie wewnętrznego działu kadr i płac jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Pracownicy personalni i wszelka dokumentacja pracownicza znajduje się na miejscu, w firmie. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z koniecznością rekrutowania, zatrudniania i utrzymywania pracowników z działu kadr, a także ich regularnymi szkoleniami, ponieważ przepisy z zakresu prawa pracy nieustannie się zmieniają. Dla wielu pracodawców wewnętrzny dział kadr nie będzie więc ułatwieniem, ale dużym obciążeniem finansowym, odciągającym od biznesowych celów firmy.

Payroll Consulting jest bardzo popularnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala firmie obniżyć koszty, a przede wszystkim skupić się na kluczowych obszarach swojej działalności. Pracodawca nie musi martwić się o rekrutowanie wykwalifikowanych pracowników ani o ich szkolenie. Specjaliści zajmujący się Payroll Consulting posiadają fachową wiedzę oraz doświadczenie. Procesy związane z obsługą kadr i płac ulegają więc natychmiastowemu usprawnieniu.

Więcej informacji na temat usługi Payroll Consulting znajdziesz na stronie: https://hrk.pl/pl/dla-klienta/payroll-consulting

(.)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%