Zamknij

Jak działa pompa ciepła powietrze-woda? Poznaj zalety tego rozwiązania

15:11, 29.04.2022 | .
Skomentuj

Pompy ciepła powietrze-woda to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Dzięki nim można nie tylko ogrzać dom, ale również wodę użytkową. Tego typu urządzenia występują w dwóch typach. Jest to pompa ciepła MONOBLOK oraz SPLIT. Jak działają pompy ciepła?

 

W jaki sposób pracuje pompa ciepła powietrze-woda?

Niezależnie od tego, czy pompa ciepła jest w wersji SPLIT, czy MONOBLOK, pracują one w ten sam sposób. Energia z powietrza zostaje pobrana i zamieniona w ciepło, które przekazane zostaje wodzie grzewczej w dowolnej instalacji centralnego ogrzewania zamontowanej w domu.

Zarówno pompa ciepła MONOBLOK, jak i SPLIT wyróżnia się wysoką efektywnością i osiąga podobną wydajność. To również stosunkowo niskie koszty zakupu i eksploatacji. Oba rodzaje pompy mogą być ponadto zasilane energią pochodzącą z fotowoltaiki, dzięki czemu cały system generuje znaczne oszczędności. Tego typu rozwiązanie jest również ekologiczne i powoduje niezależność od sieci centralnej. Pompa ciepła PCWU może służyć również do ogrzewania wody użytkowej.

Różnice pomiędzy pompą ciepła MONOBLOK i SPLIT

Podstawowa różnica tkwi w budowie urządzeń. Elementy składowe pomp są takie same, jednak inne jest ich rozmieszczenie. W przypadku pompy SPLIT, skraplacz znajduje się wewnątrz budynku, natomiast parownik, sprężarka i zawór rozprężny na zewnątrz. Obie jednostki połączone są przewodami.

W pompie ciepła typu MONOBLOK (PCCO MONO) wszystkie elementy zawarte są fabrycznie w obrębie jednej jednostki. Instalacja całego urządzenia nie wymaga ingerencji w układ chłodniczy specjalnie wykwalifikowanego instalatora jak w przypadku pompy SPLIT. Co prawda pompa ciepła MONOBLOK jest nieco droższa, jednak jej użytkowanie nie wymaga regularnych kontroli, co musi mieć miejsce w pompie z jednostką zewnętrzną oraz wewnętrzną.

Zastanawiając się, jaki sposób ogrzewania wybrać, pompa ciepła powietrze-woda to jedno z najlepszych rozwiązań, które nie wymaga ani obsługi pieca, ani ciągłej kontroli. Zajmuje niewiele miejsca i jest opcją przyjazną dla środowiska.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%