W związku ze 158. rocznicą Powstania Styczniowego przedstawiciele władz Samorządu Powiatu Pułtuskiego oraz Samorządu Gminy Pułtusk upamiętnili powstańców zapalając znicze i składając kwiaty na ich grobach, które znajdują się na pułtuskim cmentarzu Świętego Krzyża.
Aby oddać hołd bohaterom odegrano hymn państwowy i oddana została salwa honorowa z granatnika wz.36.
Oprawę wydarzenia, wystawiając wartę przy grobach zapewniła Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty z dowódcą Leszkiem Topólskim na czele.
Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Trwało do jesieni 1864 roku, a swoim zasięgiem objęło ziemie zaboru rosyjskiego tj. Królestwo Polskie i ziemie zabrane. Było największym polskim powstaniem narodowym. Mimo początkowych sukcesów, zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych, a około 38 tys. skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Chciał wyciągać auto z rowu
Szanowna Redakcjo Szyszki to nie gmina Świercze tylko Gzy ...
Niezalogowany
18:45, 2026-01-07
Podał to GUS. Tyle zarabiamy
Akcja manipulacja gdzie tak q rwa zarabiają❓ GUS zaklina rzeczywistość podaje dziwne dane
Złoty Rydwan
14:51, 2026-01-07
Chciał wyciągać auto z rowu
A jak to jest ze na zdjęciu toyota a w opisie suzuki?
Wielebny
14:03, 2026-01-07
Zimno było tylko w prognozach
A Główny powiatowy proboszcz ma wyiebane jajca na ten cyrk inceli xD nawet o was nie myśli
xD
11:06, 2026-01-07