Zamknij

Wspólnie powitamy rzeźbę gąsiora - dar od miasta partnerskiego Gardenkesee

Gmina PułtuskGmina Pułtusk 11:28, 21.10.2022 . Aktualizacja: 18:29, 21.10.2022
Skomentuj

W najbliższy piątek 21 października o godz. 17:45 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, podczas wizyty w Pułtusku siedmioosobowej delegacji z miasta partnerskiego Ganderkesee oficjalnie powitamy w Pułtusku malowniczego gąsiora, który postanowił osiedlić się w naszym mieście.

W czasie, gdy w naszym kraju obserwujemy masowe migracje gęsi, które kierują się na zimowisko, dostojny gąsior przyleciał z Niemiec do Polski i osiadł w Pułtusku przy placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dlaczego wybrał nasze miasto i jakie przesłanie ze sobą przynosi?

Artystycznie zaprojektowaną figurę heraldycznego gąsiora Ganderkesee, kilka dni temu pożegnali w swoim kraju burmistrz Ralf Wessel, Rolf Schütze ze stowarzyszenia GanterART i Madlen Fish – reprezentująca lokalne środowiska artystyczne. Tymczasem „Ganter” (tak o nim mówią) bezpiecznie przyleciał do Pułtuska. Podążając jego śladem niebawem odwiedzą nas również przedstawiciele miasta z którego pochodzi artystyczny gąsior.

Malowniczy „Ganter” jest darem od społeczności i włodarzy niemieckiego miasta partnerskiego Ganderkesee dla Pułtuska. Jest jedną 93 tego typu rzeźb, które wylądowały już w miejscach publicznych na terenie niemieckiej gminy oraz poza jej granicami. Jeden z nich osiadł we Francji.

TU GANTERY JUŻ WYLĄDOWAŁYkliknij i sprawdź mapę

Za całą inicjatywą tworzenia kolorowych gąsiorów, które możemy spotkać w różnych miejscach publicznych Gaderkesee stoi „Stowarzyszenie Promocji Projektów Społecznych – GanterART” z Niemiec. Eckhard Eichhorn, wiceprzewodniczący stowarzyszenia Ganter ART, wpadł kilka lat temu na pomysł, aby ustawić malowane rzeźby Gantera w gminie Ganderkesee. Promują one artystyczne projekty w społeczności Ganderkesee.Forma gąsiora, która jest powielana, powstała w wyniku współpracy stowarzyszenia z artystą Delmenhorst Jürgenem Knappem. Do ozdabiania „ganterów” zapraszani są lokalni artyści i malarze. „Gantery” wyróżniają się, zapadają w pamięć, zwracają uwagę a tym samym promują sztukę w przestrzeni publicznej.

Ten wyjątkowy prezent był możliwy dzięki współpracy gminy Ganderkesee ze stowarzyszeniem GanterART, które prężnie działa w niemieckim mieście partnerskim. Ganter został ufundowany przez zarząd firmy Ecco Eichhorn – niezależnego dostawcę usług w zakresie nieruchomości. Gmina Ganderkesee zleciła zaprojektowanie rzeźby artystce Madlen Fish.

Dlaczego „Ganter”?

Gęś znajduje się w herbie Ganderkesee a dalej idąc – „ganter” tłumacząc z niemieckiego to gąsior. Inicjatorzy projektu artystycznego, którym są malownicze gąsiory uważają, że historia i tradycja w dużej mierze determinują wygląd miejsca lub miasta. Aby móc dalej „żyć” poza tym, tworzyć na podwalinach historii nowe inicjatywy, społeczność oprócz dbania o swoje korzenie i pomniki oraz podtrzymywania pamięci o historii potrzebuje ciągle nowych impulsów i wzbogacających pomysłów. Dla społeczności Ganderkesee “gantery” są tym elementem inspiracji, nowoczesności w połączeniu z tradycją regionu i historią.

Brzmi znajomo? Pułtusk to “nowoczesne miasto z tradycjami” zgodnie z hasłem promującym nasze miasto.  Podobnie jak nasze miasto partnerskie mamy bogatą historię, którą należy pielęgnować. Naszym obowiązkiem jest dbanie o wszelkie pomniki historii, gdyż to one przypominają nam kim jesteśmy, jakie mamy korzenie. Przypominają nam i będą przypominały przyszłym pokoleniom – jeśli my tego nie zaprzepaścimy.

“Zabytki pożyczyliśmy od przyszłych pokoleń. Nie odcinaj się od nich” – głosi wymowne hasło kampanii społecznej Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

W kontekście przyszłych pokoleń, rozwoju społecznego istnieje potrzeba zrównoważonego czerpania z możliwości jakie daje nam współczesność. Pułtusk podobnie jak Ganderkesee łączy historię z nowoczesnością na wielu płaszczyznach działalności społecznej.

Każdy gąsior jest inny – ozdobiony artystycznie z odpowiednią symboliką w zależności od miejsca w którym ma stanąć.

Tej symboliki nie brak pułtuskiemu gąsiorowi.

Rzeźba zawiera najważniejsze motywy społeczności Ganderkesee: ratusz w Ganderkesee, kościół św. Cypriana i Korneliusza, spadochroniarzy nad lotniskiem i młyn Lütje Anja. Umieszczono również herby obu miast partnerskich: Pułuska i Gardenkesee.

Prezes Eichhorn – firmy, która sfinansowała Gantera, dostrzega wyjątkowość naszego kraju przez prymat naszej historii. „Cieszymy się, że nasz Ganter wylądował w przyjaznym kraju. Polska jest wyjątkowa ze względu na swoją historię” – czytamy na stronie internetowej miasta partnerskiego.

Projektantka naszego malowniczego gąsiora, Madlen Fish pochodzi z Krymu. Wraz ze swoim dziełem, którym jest Ganter przesyła życzenia pokoju w kontekście wojny na Ukrainie, zaledwie kilkaset kilometrów od Pułtuska (wg. tłumaczenia wypowiedzi zawartej na stronie internetowej Ganderkeseee)

Pułtuski gąsior jest 93 rzeźbą tego typu i wszystko wskazuje na to że jedną z ostatnich. Wszystkich bowiem, ma być 100.

Rzeźba, którą wspólnie z delegacją z Ganderkesee powitamy oficjalnie 21 października o godz. 17:45 jest równocześnie symbolem współpracy międzynawowej obu miast. Umowę partnerską nasze miasta podpisały we wrześniu 2018 roku.

Dlaczego na placu Marszałka Piłsudskiego?

Plac Piłsudskiego znajdujący się w centrum zabytkowej wyspy w Pułtusku przechodzi remont. W ramach realizowanego projektu „Strefy zieleni w Pułtusku” teren został już uporządkowany, wprowadzono nowy układ pieszych alejek, pojawiła się roślinność a dla najmłodszych zamontowano nowoczesne urządzenia na placu zabaw. To miejsce często odwiedzane przez mieszkańców zwłaszcza rodziny z dziećmi, gdyż przychodzili tutaj na plac zabaw ze swoimi pociechami. Na efekty końcowe inwestycji i czas relaksu w parku nie trzeba długo czekać. Inwestycja wymaga jeszcze kilku elementów poprawiających estetykę i realizacji planowanych przedsięwzięć, które zapewne zyskają aprobatę mieszkańców i turystów.

Teren wzbogacił się o pergole, które będą stelażem dla pnącej roślinności. Będą również wykorzystywane do organizacji plenerowych wystaw. To jednak nie wszystko. W przyszłości na placu Piłsudskiego pojawi się również ekspozycja poświęcona miastom partnerskim Pułtuska. Docelowo miejsce to będzie poświęcone historii i ciekawostkom o miastach partnerskich czyli: New Britain w Stanach Zjednoczonych, Senicy w Słowacji, Montmorency we Francji, węgierskiego miasta Szerencs oraz Ganderkesee w Niemczech. Ten zamysł sprawił, że heraldyczny gąsior Gardenkesee przyleciał do Pułtuska i zadomowił się przy pięknie odnowionym placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%