Zamknij

Ta obfotografowana atrakcja Pułtuska wymaga pilnej interwencji

08:15, 19.09.2024 .
Skomentuj

Murale, czyli wielkoformatowe malowidła ścienne, stały się nieodłącznym elementem miejskiego krajobrazu w wielu polskich miastach, w tym również w Pułtusku.

Te dzieła sztuki ulicznej nie tylko zdobią przestrzeń publiczną, ale często niosą ważne przesłanie artystyczne, historyczne lub społeczne.

Historia murali

Pierwsze murale zaczęły pojawiać się na ścianach miast w latach 60. XX wieku, głównie w Ameryce Łacińskiej. Tam pełniły funkcję propagandową, polityczną lub społeczną, służąc jako narzędzie do komunikowania ważnych tematów. W Polsce sztuka murali rozwinęła się w latach 90., kiedy to artyści zaczęli wykorzystywać puste ściany budynków do wyrażania swoich twórczych pomysłów.

Dziś murale to nie tylko sztuka – są też atrakcją turystyczną i świadectwem rozwoju kultury miejskiej.

Jak powstają murale?

Tworzenie murali to proces wymagający precyzyjnego planowania. Najpierw artysta przygotowuje projekt, który może być zarówno realistyczny, jak i abstrakcyjny. Następnie wybierane jest miejsce – zazwyczaj są to duże, dobrze widoczne ściany budynków. Do tworzenia muralu wykorzystuje się różne techniki, w tym farby akrylowe, farby w sprayu, a nawet specjalne farby ekologiczne, które pochłaniają zanieczyszczenia. Artysta pracuje nad muralem za pomocą rusztowania lub podnośnika, a samo malowanie może zająć od kilku dni do kilku tygodni.

Murale w Pułtusku

Pułtusk, choć znany głównie z najdłuższego rynku w Europie, może się również pochwalić swoimi wyjątkowymi muralami.

Jeden z nich, "Anioł" znajduje się na skrzyżowaniu ulic Świętojańskiej i Piotra Skargi. Jest też kolejny, w Alei W. Gomulickiego - Moja rzeka". A w 2021 roku piękny mural "o tematyce muzycznej," pojawił się w Pasażu Klenczona, którego projekt wyłoniono w drodze konkursu.

Mamy też piękny mural na 100 - lecie Nadnarwianki ze śp. Wojciechem Werczyńskim.

No i ostatni - najświeższy: mural Wenecji Pułtusk w Pasażu Klenczona!

 

Mieliśmy też w Pułtusku próbę "muralowego" kontaktu z ukochaną:

[ZT]6198[/ZT]

Jednak chyba najbardziej znanym i popularnym muralem pułtuskim, jest ten na murze byłego więzienia przy ul. Daszyńskiego. 3 października 2016 r., w ramach obchodów 70. rocznicy akcji odbicia więźniów, na murze byłego więzienia odsłonięto pamiątkową tablicę. Ponadto na tymże znalazł się mural upamiętniający to wydarzenie

Niestety, po 7 latach   przy ruchliwej drodze krajowej 61 powoli ulega degradacji. Już odpada farba, widać znaczne ubytki farb i specjalnego podkładu. Z dnia na dzień proces nabiera rozpędu.

[FOTORELACJANOWA]1502[/FOTORELACJANOWA]

Znaczenie murali dla społeczności

Murale w Pułtusku nie tylko zdobią miasto, ale również integrują mieszkańców. Proces tworzenia murali często angażuje lokalną społeczność – od wyboru tematu po pomoc w malowaniu. Murale mają także za zadanie promować lokalną historię i kulturę, a dzięki nim mieszkańcy mogą czuć się dumni z miejsca, w którym żyją.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

Złoty Rydwan Złoty Rydwan

3 2

Żołnierze Wyklęci 🇵🇱
to ość w gardle Tuska
gubernator tego muralu nie naprawi 18:04, 19.09.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

muka byłamuka była

0 0

husaria w obronie obszczanego muru kontratakuje 10:27, 20.09.2024


reo
0%