Zamknij
WAŻNE

Dodaj komentarz

Awaria w Pułtusku – możliwe pogorszenie jakości wody w domach!

Jarosław Kopeć Jarosław Kopeć 10:11, 18.09.2025 Aktualizacja: 10:21, 18.09.2025
Skomentuj Problemy z wodą w Pułtusku – PWIK ostrzega mieszkańców Problemy z wodą w Pułtusku – PWIK ostrzega mieszkańców

Stacja Uzdatniania Wody (SUW) w Pułtusku to kluczowy obiekt infrastruktury miejskiej, dzięki któremu mieszkańcy mają dostęp do czystej i bezpiecznej wody w kranach.

To właśnie tam woda pobierana z ujęć podziemnych jest poddawana procesom filtracji i oczyszczania, zanim trafi do sieci wodociągowej. Stacja odpowiada nie tylko za jakość, ale również za ciśnienie wody w całym systemie.

Jak działa proces uzdatniania wody?

Woda gruntowa, pomimo że pochodzi z głębin, często zawiera nadmiar żelaza, manganu czy innych naturalnych związków mineralnych. W SUW przechodzi więc szereg procesów: napowietrzanie, filtrację przez specjalne złoża, a następnie dezynfekcję. Dzięki temu staje się klarowna, wolna od nieprzyjemnego zapachu i bezpieczna do spożycia. Dopiero po tych etapach trafia do sieci, gdzie jest dystrybuowana do gospodarstw domowych i instytucji.

Dlaczego przerwy w pracy SUW wpływają na wodę?

Krótkotrwałe przerwy w dostawie prądu na stacji powodują zatrzymanie pomp i urządzeń filtracyjnych. W efekcie spada ciśnienie wody w sieci, a jej przepływ jest mniej stabilny. Może to skutkować chwilowym zmętnieniem wody, pojawieniem się osadów w kranach czy nawet lekką zmianą smaku. Choć takie zjawiska są zazwyczaj krótkotrwałe i nie stanowią zagrożenia zdrowotnego, powodują uciążliwości dla mieszkańców.

PWIK przeprasza za utrudnienia

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Pułtusku poinformowało, że problemy są skutkiem przerw w dostawach energii elektrycznej. Zapewnia również, że po ustabilizowaniu pracy urządzeń jakość wody powróci do normy. Mimo wszystko mieszkańcy proszeni są o wyrozumiałość i ostrożność – zwłaszcza jeśli zauważą zmiany w barwie czy smaku wody.

[ZT]32200[/ZT]

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%