Z najnowszych danych Komendy Głównej Policji (KGP) wynika, że w I połowie 2024 roku odnotowano 7,7 tys. zamachów samobójczych, co jest tylko minimalnie mniejszą liczbą niż w analogicznym okresie 2023 roku. Co ciekawe, w 37% przypadków nie udało się ustalić jednoznacznego powodu tak drastycznych decyzji, a 29% zamachów samobójczych wiązano z chorobą psychiczną lub zaburzeniami psychicznymi. Czy są to rzeczywiste przyczyny?
Jak wynika z danych, największy odsetek prób samobójczych przypisano niewyjaśnionym motywom. Blisko 37% przypadków nie ma jasno określonych przyczyn. Eksperci, jak np. psycholog Michał Murgrabia, podkreślają, że osoby, które decydują się na samobójstwo, szukają w nim sposobu na ucieczkę przed problemami. Często jednak to czynniki spustowe, jak zawód miłosny czy przemoc domowa, skłaniają do takich decyzji.
Choroba psychiczna lub zaburzenia psychiczne były wskazywane w niemal 29% przypadków zamachów samobójczych. Zdaniem Jarosława Stukana, prezesa Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Samobójstwom, nie zawsze są to rzeczywiste przyczyny. Ekspert zwraca uwagę, że często samobójstwo nie wynika bezpośrednio z choroby, ale z towarzyszących trudności życiowych, które prowadzą do „reakcji rezygnacyjnej”.
Najczęstszym miejscem zamachów samobójczych w I połowie 2024 roku był dom lub mieszkanie – tak zakończyło życie 4,8 tys. osób. Analiza danych pokazuje również, że najwięcej zamachów miało miejsce w poniedziałki (1,3 tys.), co może mieć związek z powrotem do codziennych obowiązków, takich jak praca czy szkoła.
Tak nawiasem...11:29, 18.10.2024
To wina Putina.
Złoty Rydwan 11:51, 18.10.2024
Tusk zwija Polskę
Tusk =drożyzna
N/N12:21, 18.10.2024
Tak to jest gdy:
- zamyka się wszystkie linie telefoniczne pomocy w kryzysie dla dorosłych i dzieci (otwierane stopniowo ponownie od końca 2023 r.)
- obcina się fundowanie psychiatrii, w tym oddziały dla dzieci i młodzieży pomimo protestów i strajków rodziców pod sejmem Nowego Ładu
- zamiata się temat pod dywan i udaje że go nie ma
- nie ujawnia się statystyk samobójców np. w podsumowaniach na WPU24, wycina się z tygodniowych kronik policyjno-strażackich
- wyśmiewa się i stygmatyzuje problemy szczególnie mężczyzn którzy popełniają w Polsce najwięcej samobójstw w EU w i najwięcej stosunku do kobiet (8:1), chętniej dotuje sie za to wsparcie patologii
- dyskryminacja mężczyzn
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Tak ciepłego grudnia nie było od 74 lat
A niech się bawią dalej tą inżynierią pogodową to wszyscy tak wyjadą na tym że będą się poruszać jak sądzę Voyager bo tak kometarny obok orta.tego baranów i głupków może wierzyć że można walczyć z klimatem popieprzyli cały cykl klimatyczny. Precesja w takim tempie nie zmienia klimatu.
Czas
17:08, 2025-12-14
Gdzie w powiecie pułtuskim żyje się najlepiej?
Pewnie dlatego winnica jest ważna że tam pan poseł I z psiuara ciągnie te sznurki a właściwie za resztki nici...🤔
Czas
17:06, 2025-12-14
Koniec pewnej epoki w Pułtusku. Prezes odchodzi...
Najwyższy czas! Może w końcu i w spółdzielni mieszkaniowej pożegnamy PRL! Ten facet tkwił w głębokiej komunie! Miejmy nadzieję, że nowy postawi tą instytucję na właściwe tory!
swen
13:34, 2025-12-14
2 tys. zł za jeden wyjazd lekarza
Przy obecnych stawkach w medycynie, a jednocześnie odpowiedzialności jaką na siebie bierze Pan Doktor podejmując się tych obowiązków, uznać należy, że pracuje za darmo...
Coroner
16:58, 2025-12-13