Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawiło kolejną wersję rozporządzenia dotyczącego zakazu fotografowania obiektów istotnych dla obronności państwa. Nowe przepisy wprowadzają kolejne ograniczenia, ale nadal nie rozwiązują problemu procedury uzyskiwania zezwoleń.
Ministerstwo Obrony Narodowej pracuje nad nowym rozporządzeniem dotyczącym zakazu fotografowania, filmowania i utrwalania obrazu obiektów kluczowych dla bezpieczeństwa państwa. To efekt nowelizacji ustawy o obronie Ojczyzny z sierpnia 2023 r., która miała na celu przeciwdziałanie zagrożeniom, takim jak działalność szpiegowska.
Lista obiektów objętych zakazem jest obszerna – MON szacuje, że w Polsce znajduje się około 25 tysięcy takich miejsc. Lista nie jest jawna. Nowe przepisy przewidują, jednak że każde fotografowanie czy nagrywanie takich budynków i infrastruktury będzie wymagało wcześniejszego uzyskania zezwolenia.
Zgodnie z projektem rozporządzenia, osoba lub firma chcąca uwiecznić chroniony obiekt musi złożyć wniosek o wydanie zezwolenia, które powinno zostać rozpatrzone w ciągu 14 dni. Nie przewidziano jednak żadnej procedury odwoławczej w przypadku odmowy.
Każdy przypadek zezwolenia będzie rejestrowany w „Książce ewidencji wydanych zezwoleń na fotografowanie”, prowadzonej w formie papierowej lub elektronicznej. Dokumentacja ta ma być źródłem informacji dla służb w razie incydentów zagrażających bezpieczeństwu.
Choć zasady są rygorystyczne, MON wprowadził kilka wyjątków, m.in. umożliwiających fotografowanie takich miejsc na potrzeby postępowań o wykroczenia. Resort Spraw Wewnętrznych argumentował, że policja musi mieć możliwość dokumentowania naruszeń prawa, np. nielegalnych plakatów wyborczych umieszczonych na ogrodzeniach czy budynkach objętych zakazem.
Choć MON kolejny raz rozszerza listę wyjątków, wciąż nie rozwiązało kluczowego problemu – kto dokładnie odpowiada za wydawanie zezwoleń i jak obywatel ma ustalić, do kogo skierować wniosek. To budzi obawy o możliwe nadużycia i brak przejrzystości procedur.
Wprowadzenie zakazu fotografowania budynków o strategicznym znaczeniu ma zwiększyć bezpieczeństwo, ale jednocześnie może rodzić pytania o ograniczenie dostępu do informacji i wolności obywatelskich.
nie xd10:39, 17.02.2025
Ktoś coś tam słyszał, bot coś podsunął, gdzieś tam dzwoni ale nie wiadomo gdzie xD. DNO.
Obecnie w Polsce nie ma, nie istnieje żadne miejsce objęte zakazem fotografowania. Dopóki nie jesteś w obiekcie, a poza nim to możesz robić zdjęcia pałacu prezydenta, obajtka, morawieckiego, tuska, infrastruktury krytycznej, tajnych ośrodków szkoleniowych ABW, czego sobie nie wymyślisz (oprócz wschodniej granicy) i nawet mandatu nie możesz dostać, nikt nie ma prawa cie za to ukarać, bo takie prawo nie istnieje.
Ten miesiąc przeszedł do historii. Węgiel już nie jest
To bardzo zła wiadomość przy braku elektrowni jądrowych. Najtańszym źródłem energii był i jest węgiel, a na atom przez tuskowych hamulcowych prędko się nie zanosi.
Puł Tusk
23:13, 2025-07-05
Tajemnicza kamera przy moście wyszkowskim
Redaktorku rondo to zblokuje ruch i będzie sytuacja jak kiedyś rondo przy MC będzie płacz i stanie od mostu do ronda i w drugą stronę od irmarku..
Roman
15:43, 2025-07-05
Poziom wody w Wiśle w Warszawie spadł do 15 cm
Czaskoskiiiiiii
88
12:02, 2025-07-05
Tajemnicza kamera przy moście wyszkowskim
I bardzo dobrze ze zbierze ruch bo zobaczą jak jest wielki ten ruch.. I przy okazji rondo przy dino nie powstanie... bo zobaczą jaki ruch...
Adam
23:31, 2025-07-04