Zamknij

Obowiązkowe przeszkolenie wojskowe? Polacy są niemal jednomyślni

13:00, 13.05.2025 Aktualizacja: 14:05, 13.05.2025
Skomentuj Fot. Daniel Wiśniewski / siecportali.pl Fot. Daniel Wiśniewski / siecportali.pl

Nowy sondaż IBRiS dla PAP pokazuje, że większość Polaków popiera obowiązkowe przeszkolenie wojskowe dla mężczyzn, ale nie chce powrotu do powszechnej służby. Zdecydowana większość woli zawodową armię.

Z badania przeprowadzonego przez pracownię IBRiS na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej wynika, że 75,9 proc. ankietowanych uważa, że obrona kraju powinna spoczywać na armii zawodowej. To o ponad 5 punktów procentowych mniej niż w analogicznym badaniu sprzed roku.

Jednocześnie 46,8 proc. respondentów widzi miejsce dla przeszkolonych mężczyzn w wieku 18–60 lat, ale już znacznie mniej badanych wskazuje na rezerwistów (34,7 proc.) i formacje ochotnicze (35,6 proc.).

Przeszkolenie? Tak, ale bez powrotu do poboru

84,1 proc. Polaków popiera obowiązkowe przeszkolenie wojskowe dla mężczyzn, a w tej grupie niemal połowa (45,8 proc.) „zdecydowanie się zgadza” z takim rozwiązaniem. Przeciwnych jest jedynie 12,6 proc.

Jeśli chodzi o długość szkoleń, najwięcej badanych wskazało okres do trzech miesięcy – taką odpowiedź wybrało 37,4 proc. ankietowanych. Szkolenia dłuższe niż rok popiera jedynie 14,4 proc.

Sygnał zmiany podejścia?

Jak komentują autorzy badania, Polacy coraz częściej dostrzegają potrzebę szkoleń obronnych, ale chcą, by miały one charakter zorganizowany i nowoczesny – bez przywracania obowiązkowej służby wojskowej.

– Poparcie dla dłuższych szkoleń, a także dla obowiązkowego przeszkolenia mężczyzn, to wyraźny sygnał, że społeczeństwo zaczyna dostrzegać znaczenie szeroko zakrojonych przygotowań obronnych

– ocenił Kamil Smogorzewski z IBRiS cytowany przez PAP.

(Źródło: PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

CzasCzas

1 0

Takie przeszkolenie co to kończy się przysięgą, co w efekcie robi z delikwenta mięcho armatnie... Przypominam że posłowie i wysocy urzędnicy zrobili sobie ustawę , która gwarantuje im , że oni na żadną "W" nie będą powoływani.

20:48, 13.05.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

Kto ma bronić kraju? Polacy nie mają wątpliwości

Takie przeszkolenie co to kończy się przysięgą, co w efekcie robi z delikwenta mięcho armatnie... Przypominam że posłowie i wysocy urzędnicy zrobili sobie ustawę , która gwarantuje im , że oni na żadną "W" nie będą powoływani.

Czas

20:48, 2025-05-13

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Pułtuska

Planeta płonie

Adam

20:49, 2025-05-10

Parafia w Pniewie ma nowego proboszcza

Bardzo pracowity i dobry proboszcz

Parafianin

14:19, 2025-05-10

Polska i Francja z "przełomowym traktatem". Chodzi o be

Dla bezpieczeństwa Polski nic nie znaczący papierek. Bezpieczeństwo Polski to własna armia, spójność wschodniej flanki NATO i ścisła współpraca z USA. Militarnie Francja to kraj odgrywający jeszcze rolę w Afryce, w Europie marginalną, w świecie żadną, a cywilizacyjnie upadły. Poza tragicznymi historycznymi doświadczeniami francuskiej wiarołomności pozostaje pytanie o cenę podpisania tego papierka, których nikt nie ujawnia - zasadność i koszty zakupów na potrzeby wojska we Francji (przypomina się niesławny Caracal), koszty w utrzymywaniu ilościowo śmiesznych francuskich głowic jądrowych i wysyłania polskiego wojska do Afryki w celu ochrony francuskich interesów. Chyba, że jakiś tajny protokół ma nas dodatkowo zabezpieczać przed Niemcami (bo przecież ta słabizna 300 głowic przy Rosji nic nie znaczy), ale ile znaczy francuskie sojusznicze słowo przekonała się w 1938 r. Czechosłowacja, a rok później my. Pic na wodę fotomontaż, Panie Premierze niepolskich spraw.

Puł Tusk

12:02, 2025-05-10

0%