Władza rodzicielska składa się z ogółu praw oraz obowiązków względem dzieci – z założenia przysługuje ona obojgu rodzicom od momentu urodzenia się pociechy, aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności. Nie oznacza to jednak, że nie podlega ona różnym perturbacjom. W zależności od sytuacji, władza rodzicielska może zostać ograniczona, zawieszona, a nawet odebrana w całości. W przypadku ostatniej sytuacji mowa o pozbawieniu praw rodzicielskich.
Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy raz odebrane prawa da się odzyskać? Okazuje się, że w tym przypadku rozstrzygnięcie nie jest nieodwracalne. Oznacza to, że rodzic ma szanse na odzyskanie całkowicie odebranej władzy rodzicielskiej. Jak tego dokonać? Poznaj wskazówki, które mogą pomóc na ścieżce starania się o przywrócenie praw.
By lepiej zrozumieć problematykę pozbawienia władzy rodzicielskiej, warto najpierw znać odpowiedź na pytanie kiedy może ono wystąpić. Współcześnie wyróżnia się kilka takich sytuacji. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może wystąpić w momencie, gdy rodzic nie może wykonywać swoich obowiązków z powodu trwałej przeszkody, jak na przykład odbywanie długotrwałej kary pozbawienia wolności, wyjazdu za granicę czy ciężkiej oraz przewlekłej choroby. Także gdy rodzic nadużywa władzy rodzicielskiej, znęcając się fizycznie bądź psychicznie nad dzieckiem, zmuszając je do pracy ponad siły czy namawiając do popełnienia przestępstwa i zaniedbywania szkoły, pozbawienie władzy rodzicielskiej staje się realną konsekwencją, jaką może nałożyć sąd.
To jednak nie wszystko; pozbawienie władzy rodzicielskiej może wystąpić także w momencie zaniedbywania przez rodzica swoich obowiązków – taka sytuacja ma często miejsce w momencie gdy rodzic jest osobą uzależnioną od substancji czy wykazuje brak zainteresowania dzieckiem (także uchylając się od spłaty alimentów). Jak możemy zauważyć, przedstawione powody są bardzo konkretne. Jednak, tak jak wspominaliśmy, przywrócenie praw i obowiązków względem dziecka jest możliwe. Oto sposoby.
Teoria jest prosta: przywrócenie praw rodzicielskich jest możliwe, w momencie gdy ustały przyczyny, jakie doprowadziły do odebrania bądź ograniczenia władzy rodzicielskiej rodzicowi. Jednak w praktyce proces ten jest złożony i może trwać naprawdę długo. Każda sytuacja rozpatrywana jest bowiem wysoce indywidualnie, ponieważ przyczyny ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej mogą być naprawdę różne. Zadaniem rodzica starającego się o przywrócenie praw jest zmiana tego, co spowodowało ograniczenie. Kancelaria Adwokacka Chojka na swojej stronie https://www.rozwodznia.pl/ dzieli się przykładami działań związanych ze staraniami o odzyskanie praw rodzicielskich w sytuacjach uzależnienia, wyjazdu za granicę, nadużywania czy zaniedbywania czy kary pozbawienia wolności.
Jednocześnie warto zaznaczyć, że nawet jeżeli przyczyna pozbawienia władzy rodzicielskiej ustanie, sąd nie ma w obowiązku przywrócenia rodzicowi pełni praw – może to zrobić, lecz nie musi. Instytucja skupia się bowiem na dobru i korzyściach dla dziecka; w związku z tym sąd ustala czy przyczyna pozbawienia rodzica władzy po czasie nie „odżyje”, tj. rodzic nie wróci do nałogu czy jego postawa wobec dziecka będzie rażąco nieodpowiednia.
By móc postarać się o odzyskanie ograniczonych praw, konieczne jest wniesienie do sądu wniosku o przywrócenie władzy. Taki wniosek wszczyna specjalne postępowanie, które zakończone zostaje konkretną decyzją sądu. Sporządzenie takiego dokumentu bardzo często powierza się adwokatowi, gdyż to właśnie on jest w stanie odpowiednio go sformułować, a także wskazać jakie dowody należy zebrać; taka pomoc minimalizuje również ryzyko popełnienia błędów formalnych, które mogą sporo kosztować.
Pułtusk dostał 5 milionów! Zobacz, co się zmieni?
No i ciekawe jaka bedzie wartość projektu po przetargach. Obstawiam w ciemno, ze kupa kasy będzie musiała być dołożona ze środków własnych
Blagier
02:08, 2025-05-23
Pułtusk dostał 5 milionów! Zobacz, co się zmieni?
Programy, strategie, plany. Każdego roku powstaja masy takich dokumentów i nic z tego nie wynika. Prawie wszystko co sie dzieje w mieście to jest decyzja ad hoc, bo "unia jeszcze daje to trzeba brać". Zero ładu i składu.
Blagier
02:06, 2025-05-23
Pułtusk dostał 5 milionów! Zobacz, co się zmieni?
Totalna degrengolada. Kolejka powstaje 7 lat, a nawet jednego metra torów nie ma. Wydatkują 31 mln zł i nadal nic nie przybędzie, a teraz jakieś zmurszałe śmierdzące piwnice,pytam kto to będzie zwiedzać, z muzeum zniknęło 95 procent zabytków które były tam w latach siedemdziesiątych. Reprodukcje i szmira historyczna jest do oglądania. Wstyd!!!
Edek
01:39, 2025-05-23
Za Pułtuskiem powstało energetyczne serce regionu!
Spokojnie,zaraz się znajdzie sąsiadeczki,która wysmaruje donos,że uczonej paniusi z rodzinka zapachy nie odpowiadają i żąda kontroli, oczywiście prosi o utajnienie danych z obawy o zemstę,także niema się co cieszyć.
Piotrek
21:40, 2025-05-22
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz