[ZT]22158[/ZT]
To inwestycja o znaczeniu strategicznym – nie tylko dla lokalnej społeczności, ale i całego regionu. Obiekt powstał z inicjatywy grupy E.ON Polska i stanowi część szerszej strategii wspierania transformacji energetycznej.
Biogazownia o mocy 1 MWe została zaprojektowana przez firmę Biowatt S.A., która również będzie nadzorować jej pracę przez pierwsze dwa lata. Instalacja opiera się na technologii tzw. wysokosprawnej kogeneracji – czyli równoczesnej produkcji prądu i ciepła z jednej instalacji. Rocznie obiekt ma wytwarzać około 8 GWh energii, co wystarczy do zasilania np. małego zakładu przemysłowego.
Dzięki pracy w trybie ciągłym przez 8 200 godzin rocznie, biogazownia nie tylko zapewnia stabilne dostawy energii, ale też działa znacznie efektywniej niż klasyczne elektrownie.
W tradycyjnych elektrowniach większość energii zawartej w paliwie zamieniana jest w ciepło, które najczęściej ulatuje bezpowrotnie. W kogeneracji ten produkt uboczny zostaje wykorzystany – do ogrzewania budynków, suszenia płodów rolnych czy celów przemysłowych. Dzięki temu sprawność całkowita takiej instalacji sięga nawet 90%, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i niższą emisję CO₂.
Biogazownia została zaprojektowana z myślą o maksymalnym ograniczeniu uciążliwości dla otoczenia. Wszystkie procesy będą się odbywać w hermetycznych zbiornikach, co eliminuje problem nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo, materiał pofermentacyjny – bogaty w mikroelementy – zostanie przekazany lokalnym rolnikom jako naturalny nawóz. To nie tylko ekologiczne rozwiązanie, ale też forma wsparcia dla rolnictwa w powiecie pułtuskim.
W kwietniu 2025 roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Pułtusku wydał pozwolenie na użytkowanie biogazowni. Uroczyste i symboliczne uruchomienie zaplanowano na wtorek, 3 czerwca – transmisję wydarzenia będzie można śledzić na naszym profilu Facebook. To ważny krok w kierunku zwiększenia niezależności energetycznej regionu.
W przeciwieństwie do paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych, biogazownie nie są zależne od pogody. Dzięki temu są jednym z najbardziej stabilnych odnawialnych źródeł energii. Właśnie dlatego inwestycja E.ON w Nowej Borzy może stać się wzorem dla kolejnych projektów w naszym powiecie.
Piotrek21:40, 22.05.2025
Spokojnie,zaraz się znajdzie sąsiadeczki,która wysmaruje donos,że uczonej paniusi z rodzinka zapachy nie odpowiadają i żąda kontroli, oczywiście prosi o utajnienie danych z obawy o zemstę,także niema się co cieszyć.
Za Pułtuskiem powstało energetyczne serce regionu!
Spokojnie,zaraz się znajdzie sąsiadeczki,która wysmaruje donos,że uczonej paniusi z rodzinka zapachy nie odpowiadają i żąda kontroli, oczywiście prosi o utajnienie danych z obawy o zemstę,także niema się co cieszyć.
Piotrek
21:40, 2025-05-22
Gmina Pułtusk ma nową Skarbnik
W końcu. Uczestniczyła w rozwoju miasta??? A jakiego rozwoju jak miasto się chyba zwija w marazmie hehe
Adam
20:01, 2025-05-22
Koniec złotych czasów dla gmin?
Kiedy społeczeństwo przejży na oczy nie będzie co zbierać, rządy obecnej władzy doprowadzą nas do ubóstwa, rozwalą kraj i uciekną za zachodnią granicę a co z tymi co pozostaną.... będą szukać pracy u Niemca...
Sprzedawca Polski, a
17:03, 2025-05-22
W powiecie pułtuskim wygrał Karol Nawrocki
Bo tutaj zawsze wygrywają oszuści, krętacze i karierowicze. Wymiotowac się chce.
PanZ
16:59, 2025-05-22