Jak informuje Wirtulana Polska, Najwyższa Izba Kontroli opublikowała druzgocący raport o gospodarce majątkowej i finansowej Telewizji Polskiej. Jakie wnioski z niego płyną?
Kontrola NIK dotyczyła lat 2014-2020, a główny wniosek płynący z raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczący Telewizji Polskiej jest miażdżący. Izba wskazała, że stacja przyniosłaby straty, ale pomocną dłoń podało im państwo.
To właśnie dotacja z budżetu sprawiła, że wynik jest "na plusie", a wsparcie w latach 2017–2020 wyniosło łącznie 3,7 mld zł.
- W ostatnich latach finanse TVP S.A. opierają się w głównej mierze na corocznych rekompensatach z budżetu państwa - informuje w dokumencie NIK.
Ponadto wykazano nieprawidłowości dotyczące zarządzania majątkiem i środkami finansowymi.
- NIK jako niecelowy i niegospodarny uznała zakup w 2015 r. wyposażenia dla studia telewizyjnego za 302,5 tys. zł. Do czasu zakończenia kontroli NIK w listopadzie 2020 r. wyposażenie to nie było w ogóle wykorzystywane i utraciło gwarancję producenta - piszą kontrolerzy.
To jednak nie wszystko.
NIK zakwestionował także wydatek 100 tysięcy złotych na instalację stacji ładowania samochodów elektrycznych, kiedy TVP dysponowało tylko jednym takim pojazdem. Ponadto wątpliwości wzbudziło opracowanie projektu instalacji telewizyjnej.
Odnotowano również wzrost wydatków na podróże służbowe. Ten wzrost wyniósł ponad 80 procent w stosunku do 2014 roku.
- W latach 2014–2019 koszty krajowych i zagranicznych wojaży opiewały na blisko 96,4 mln zł - podaje WP.
Co po kontroli?
NIK skierowała, jak informuje Wirtualna Polska, m.in. cztery zawiadomienia w sprawie podejrzenia popełnienia wykroczenia do Powiatowych Inspektoratów Nadzoru Budowlanego.
Ponadto do Prokuratury Rejonowej w Szczecinie skierowano zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. W tym przypadku chodzi "o przedłożenie przez oferenta nierzetelnego oświadczenia o posiadaniu doświadczenia i poświadczających nieprawdę referencji w celu uzyskania zamówienia publicznego".
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Pułtuska plaża otwiera sezon
A gdzie ta modernizacja kanałków za 38 mln?? Już się skończyła??😭
Sorenty
08:50, 2026-06-23
Pułtuska plaża otwiera sezon
A czy Sanepid zajmie się śmierdzącym mułem wydobytym z kanału przez koparkę, który zalega brzeg? Smród roznosi się w promieniu 300 metrów
Złoty Rydwan
07:22, 2026-06-23
Pułtuska pływalnia przejdzie kolejną zmianę
W zasadzie pływalnia się sypała już podczas uroczystego otwarcia z Dębskim. Zambet powinien to za darmo wyremontować generalnie za tę fuszere
kurakakało
20:57, 2026-06-22
Pułtusk rozpoczął nowy rozdział.
A główka na przy cmentarzu też będzie przebudowana ??? bo kiedyś to woda płynęła w kanału po przebudowie główki przestała i dlatego zaczęły się problemy z kanałkiem że zarasta bo stał się jeziorem
mieszkaniec
14:55, 2026-06-22