Wśród ofiar śmiertelnych jest czterech kierowców, czterech pasażerów, czterech pieszych, jeden kierowca quada, dwóch motocyklistów i jeden rowerzysta - podał nadkom. Opas.
Od piątku do poniedziałku doszło do 241 wypadków drogowych, w których zginęło 16 osób, a 279 zostało rannych. Policja zatrzymała 1357 kierowców pod wpływem alkoholu - poinformował PAP nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, podsumowując akcję Bezpieczna Wielkanoc.
Najwięcej wypadków wydarzyło się w świąteczny poniedziałek - 71, a najwięcej nietrzeźwych kierowców policja zatrzymała w sobotę - 371 osób.
W ciągu czterech świątecznych dni na Mazowszu doszło do 31 wypadków, w których rannych zostało 41 osób, a zginęły 2. Dla porównania, w analogicznym okresie w 2024 roku miało miejsce 19 wypadków, w których również zginęły 2 osoby, a 20 zostały ranne.
Do pierwszego tragicznego wypadku doszło w niedzielny (21.04) poranek. W miejscowości Dobra, gmina Bulkowo (powiat płocki) po godzinie 4, kierujący samochodem marki Daewoo 21-letni mieszkaniec powiatu sierpeckiego, na łuku drogi najprawdopodobniej stracił panowanie nad pojazdem i w efekcie zjechał z drogi, uderzając w betonowy przepust.Do kolejnego śmiertelnego zdarzenia drogowego doszło w poniedziałkowe (21.04) popołudnie w na trasie Grzymały – Wyszomierz w pow. sokołowskim. Jak ustalono, 40-letni mieszkaniec powiatu sokołowskiego kierujący Seatem najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, w wyniku czego po wyjechaniu z zakrętu wpadł w poślizg, zjechał na prawą stronę jezdni i uderzył w drzewo. Pomimo podjętych działań ratunkowych życia 40-latka nie dało się uratować.
Nadkom. Opas poinformowała także, że w związku z wyjazdami świątecznymi na polskich drogach codziennie służbę pełniło ok. 4 tys. policjantów ruchu drogowego.
Zapowiadając akcję Bezpieczna Wielkanoc, Komenda Główna Policji informowała, że pełniący służbę w czasie świąt będą zwracać uwagę m.in. na stan trzeźwości kierujących, przestrzeganie przez nich ograniczeń prędkości, sprawdzą również, czy kierowcy i pasażerowie podróżują w zapiętych pasach bezpieczeństwa, a dzieci przewożone są w fotelikach oraz zwrócą uwagę na kontrolę stanu technicznego pojazdów.
KGP przypomniała również, że 19 kwietnia w godz. 18.00-22.00, a także 20 i 21 kwietnia w godz. 8.00-22.00 obowiązywał zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów i niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu.
Z policyjnych danych wynika, że w czasie ubiegłorocznych świąt, 29 marca - 1 kwietnia, policjanci byli wzywani do 225 wypadków drogowych, w których zginęło 30 osób, a 254 zostały ranne. Zatrzymali wtedy 1092 nietrzeźwych kierujących. (PAP)
dsr/ joz/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz