Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) poinformował, że w sobotę obowiązuje 68 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. Najbardziej sucho jest we wschodniej, centralnej i południowej Polsce, jednak tereny objęte suszą hydrologiczną występują we wszystkich 16 województwach.
Poziom wody w Wiśle na stacji Warszawa-Bulwary spadł do 15 cm - to najniższy zanotowany poziom w tym miejscu od początku pomiarów. Kolejny rekord padł też na narewskiej stacji Nowogród. W całej Polsce w 25 punktach odnotowano poziom wody poniżej minimum okresowego.
W sobotę w 299 stacjach IMGW odnotowano przepływ wody poniżej progu SNQ (średniego niskiego przepływu). W 25 punktach odnotowano poziom wody poniżej minimum okresowego, a strefę wody niskiej zanotowano na 73 proc. stacji.
Na stacji Warszawa-Bulwary padł nowy rekord - poziom wody w Wiśle zanotowany o godz. 6.30 w sobotę wyniósł 15 cm. To o 4 cm mniej niż minimum absolutne osiągnięte we wrześniu 2024 roku. Według prognoz IMGW, poziom Wisły na tym obszarze w niedzielę, 6 lipca może wynieść zaledwie 11 cm. Wisła ma też najniższy poziom w historii pomiarów na stacji Warszawa-Nadwilanówka - pomiary z godz. 6 w sobotę wskazały tam 44 cm, to o 11 cm mniej niż minimum absolutne z września 2024 roku i o 5 cm mniej niż wskazały pomiary w piątek, 4 lipca. Poziom rzeki spadł poniżej absolutnego minimum także na stacji Szczucin - wynosi 69 cm, o 3 cm mniej niż minimum zanotowane we wrześniu 2012 roku.
[ZT]30529[/ZT]
Z kolei nad rzeką Narew poziom wody poniżej minimum absolutnego odnotowano na trzech z pięciu stacji: Nowogród, Ostrołęka i Piątnica-Łomża. Na stacji Nowogród o godz. 6 w sobotę odnotowano poziom 0 cm, na stacji Ostrołęka - 19 cm, a na stacji Piątnica-Łomża - 55 cm.
[ZT]30513[/ZT]
Bardzo niski poziom wody utrzymuje się też na stacji Nowe Miasto nad Pilicą, gdzie spadł o 2 cm poniżej dotychczasowego absolutnego minimum i wynosi obecnie 32 cm. Z kolei nad Pisą, na stacji Ptaki woda ma poziom 25 cm, czyli o 16 cm mniej niż najniższy dotychczas zanotowany poziom z października 2023 roku.
Według IMGW, do 30 czerwca br. wydano w Polsce 50 ostrzeżeń dotyczących suszy. Jak poinformowano, prognozy na lipiec i sierpień przewidują fale upałów z temperaturami powyżej 35 st. C w połączeniu z niemal całkowitym brakiem opadów i niską wilgotnością. "To nie tylko pogarsza stan gleby, ale także dramatycznie obniża poziomy wód w rzekach" - poinformował Instytut w komunikacie.
Sytuacja o tej porze roku nigdy nie wyglądała tak źle od początku pomiarów hydrologicznych - komentował w piątek w rozmowie z PAP hydrolog Grzegorz Walijewski z IMGW. Jak dodał, skutki suszy będą odczuwalne w gospodarce, straty poniesie też środowisko naturalne. (PAP)
zs/ aba/
Jak z hałdy śmieci powstaje zielony teren
Mogli usypać wielką górę i zrobić stok narciarski
Roman
00:38, 2025-07-07
Ten miesiąc przeszedł do historii. Węgiel już nie jest
Polska węglem stoi, to nasze dobro narodowe, które powinniśmy wykorzystać. Walić należy zielony ład i lewacką utopię!
Złoty Rydwan
12:12, 2025-07-06
Ten miesiąc przeszedł do historii. Węgiel już nie jest
Atom jest najważniejszy, ale Pisiory hamulcowe (hamulcwelowe) jedną macką urządzali protesty przeciwko atomowi, drugą macką zamykali stare spółki jądrowe i trzecią macką zakładali nowe EJ1/PEJ. PiS z PSL wydał na spółki jądrowe 500 000 000 (500 mln zł) i naet miejsca nie znaleźli. Ale za to dali nam węgiel z przydziału za 3 000 zł/tona. Atom to podstawa.
Cały Tusk
10:32, 2025-07-06
Nie przejedziesz tą ulicą!
niedojda projektancik z powiatowego powinien to przyklepać 5+ lat temu. Przez ten czas były 4 protesty mieszkańców Starej ośki jak i nowych blokowisk o problemach komunikacyjnych. Dać spanie na kilkaset osób i dać jedną drogę xD. Do zwolnienia szkodnik, w simsach se projektuj i na czole pieczątki stawiaj
xD
10:26, 2025-07-06